• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Plovoucí jigové hlavičky

  • Hobby G 2
21. 12. 2009
 Na první pohled se od normálního jigu nijak neliší, ale jenom do chvíle než ji vezmete do ruky. Ona totiž nic neváží, ba co víc - dokonce plave! Tím se otevírají nové možnosti nabídky našich nástrah stále vybíravějším dravcům. Možnosti sestav mohou být různé.

1. Lov s přívěsnou zátěží
Boční návazec připevníme ve vzdálenosti 50 - 100 cm od nástrahy. Jsou v zásadě tři možnosti připevnění bočního návazce.

a) Vyvázání odbočky za pomoci vodícího uzlu. Postačí uzel několikrát protáhnout. Tento způsob je nejjednodušší. Hodí se pro ty, kteří používají pro lov klasický vlasec. „Trhací návazcový vlasec“ používejte max. 0,15 mm. Jeho nosnost dostačuje. Délku návazce si stanovte sami takovou, jak vysoko nade dnem chcete lovit.

b) Vyvázání odbočky za pomocí dvakrát provlečeného kousku silikonové bužírky. Síla vlasce a délka návazce je stejná jakou u způsobu a.

c) Způsob vhodný pro ty, kteří používají pro lov šňůry. Na konec šňůry připevníme trojcestný obratlík. Stačí velikost 10 - 12. Do očka rovnoběžně probíhajícího připevníme návazec pro hlavičku. Do zbývajícího pak návazec pro zátěž. Jako nejvhodnější zátěž se mi jeví Wolkerovo olůvko. Jeho prohnutý, dole roztříštěný profil nejenže málo vázne, ale také víří kal ze dna, což není nikdy na škodu. Dále je možno použít tyrolské dřívko nebo 5 - 15 cm dlouhý drát o průměru 3 - 5 mm. Olůvka kulovitého nebo kapkovitého tvaru nejsou vhodná. Jejich tvar vázky přímo přitahuje.

Pro lov  zvolte raději delší,tak  třímetrový prut. Důvodem je snadnější odhození celé sestavy. Lépe se také tato sestava ovládá zvláště pak na větší vzdálenost. Pro nahození použijte „kyvadlový nához“ s vedením prutu přes rameno. Je to stejný styl jaký používají kapraři. V závěrečné fázi náhozu přibrzděte odvíjecí vlasec či šňůru prstem na okraji cívky. Při dodržení stylu a přibrzdění se vám nestane, že by došlo k zamotání celé sestavy během hodu. Po provedení hodu uzavřete překlápěč a nechte sestavu klesnout na napjatém vlasci či šňůře ke dnu.  Poté začneme celou sestavu přitahovat. Pokud použijeme twisterové tělíčko takové, že ho hlavička unese, získáte tím krásně pulsující nástrahu. Vzplývající pohyb docílíte pozastavením navíjení celé sestavy. V opačném případě se po přerušení přitahování začne nástraha pozvolna propadat. Opětovným zatažením se celá sestava vrátí do „pracovní polohy“.

Několik tipů pro výběr odpovídajících nástrah. V první řadě je potřeba říci, že je hlavička nalita na háčku 1/0. Odpovídá to velikostem ripperů a twisterů mezi 5 -7 cm. Další atypickou vlastností je, že hlavička plave vždy háčkem dolů. Je potřeba na to pamatovat při napichování ripperů. Háček jim bude vykukovat z bříška. Zajímavé je na tom to, že většina ryb je chycena za spodní čelist. Omezí se tím i možnost spadnutí ryby při zdolávání. Zvláště pak u skákajících štik. Jsou - li vašimi častými úlovky tyto ryby - použijte wolframové lanko.

Jan Vágner

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.

  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se