• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Pestrobarevné boilies

  • Hobby G 3
23. 01. 2010

 Kapři rádi vyhledávají vznášející se nápadné kuličky. Když padne jejich zrak na plovoucí nástrahy, už téměř vystrkují pysky dopředu. Protože plovoucí boilies je pro ně obzvláště atraktivní. Kapři jsou od přírody zvědaví. Vše neznámé, co se objeví v jejich okolí, důkladně prozkoumají a vyzkoušejí, zda to náhodou není jedlé. Přesně toho by měli kapraři využít. Zejména v době, kdy ryby špatně berou, lze použitím jen trochu neobvyklé nástrahy ryby přelstít.

Kapr si svou potravu hledá obvykle u dna. Vrtá se v bahnitém dně a zvíří tak všechno možné, aby profiltroval své nejoblíbenější pochoutky i a snědl je. Ryby používají i své prsní ploutve k tomu, aby zvířily sediment a vznášející se lahůdky potom kousek nade dnem nasály. Použitím vyváženého, nebo chcete-li beztížně působícího boilies ihned vzbudíte pozornost kaprů.


kombinovaný návazecNávazec pro pop-up nástrahu je velmi jednoduchý a odlišuje se od známé vlasové montáže pouze v jednom bodě. Na návazci pod háčkem je třeba umístit malý olověný brok, který určuje výšku, ve které se bude plovoucí boilies vznášet. Čím větší je vzdálenost mezi olovem a háčkem, tím výše se bude pop-up vznášet nade dnem. Ve většině situací si vystačíte s 5 centimetry. Při této délce se bude pop-up vznášet v ideální a nepřehlédnutelné vzdálenosti. Při této prezentaci používáme tzv. kombinovaný návazec. Takový návazec se skládá ze zadní části ze splétané šňůrky, která se přimkne ke dnu a přední části z monofilu, na kterém je navázán háček. Obě části jsou spojeny pomocí obratlíku. Jeho hmotnost stačí k tomu, aby zastavila vztlak plovoucího boilies. Kousek monofilu s háčkem a nástrahou je tedy vzpřímený, tuhý a pro kapra ve vodě téměř neviditelný.
V některých situacích, zejména když je voda teplejší, nebo když v blízkosti dna nemáte žádné záběry a vidíte kapry naopak blízko pod hladinou, je rozumné zkusit delší návazec (podle hloubky vody 50 až 200 centimetrů). Takto lze boilies nechat vznášet nade dnem ve výšce, ve které táhnou kapři. Kulička určitě vzbudí jejich pozornost i tady.

U montáže „na panáčka" se na vlas navleče potápivé boilies spolu s plovoucím. Díky vztlaku pop-up se nástraha postaví na dno jako „panáček" a představuje dvakrát tak velké a chutné sousto. Zejména v bahně nebo v případě tenké vrstvy rostlin na dně je použití „panáčka" velmi úspěšné, protože kapři nástrahu prostě najdou rychleji.
Kapři dávají zejména na intenzivně prochytávaných vodách ve dne velký pozor. Nabídku krmení důkladně prozkoumají, než ji nasají. Boilies na návazci leží nehybně na dně, zatímco přírodní potravu ryba zvíří. To vzbudí v kaprovi nedůvěru. Když rybář pop-up přepůlí a spolu s polovinou potápivého boilies navlékne na vlas, vznikne téměř beztížně vyvážená nástraha. Při sebemenším zvíření pod vodou může ryba nástrahu rozhýbat, což působí velmi přirozeně. A i když kapr nasává opatrně, pohne se lehká nástraha okamžitě směrem k jeho tlamě.

V průzračné vodě, nebo v mělkých oblastech, můžete libovolně experimentovat s barvou nástrahy. Právě nepřirozené šokové barvy jako je neonově žlutá, červená a růžová rychle vzbudí pozornost kaprů. V hloubkách vody přes 4 metry a v kalné vodě není barva pop-up rozhodující. Když výrazné barvy selžou, použijeme tmavších plovoucích nástrah.
Milan Kazda
 

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.
   


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se