• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Paproch v akci aneb lov s miniwobblery

  • Hobby G 2
16. 02. 2010
 

Je brzy ráno a já se vydávám na cestu ke své oblíbené řece. Po několika minutách vjíždím do Křivoklátských lesů, po překonání mírných kopečků padám do údolí, kde je nejen nádherná krajina, ale hlavně tam protéká řeka, která mě málokdy zklame. Řeka, která je oblíbená u spousty rybářů, která uchvátila Otu Pavla, vysněná Berounka.

Tato řeka má své kouzlo, je mírná, nádherné prostředí v chráněné krajinné oblasti, spoustu živých tvorů, no prostě nádhera. Na druhou stránku dovede být i velmi zrádná, řeka má svou sílu místy jsou velké tůně, silný proud, podemleté břehy, kmeny a kameny ve vodě atd. To vše k řekám a potokům patří. Několik takových nečekaných nástrah jsem měl tu čest potkat a věřte mi, že to nebylo nic příjemného. Situace, kdy se procházíte vodou, kde je asi metr vody, a pak z ničeho nic šlápnete do prázdna a vyplavete o několik metrů níže není opravdu to pravé ořechové. Nebudeme si nic nalhávat, všichni dobře víme, co jsme my „ tichý blázni „ schopni podstoupit. Vidina pěkného souboje, s vodním predátorem nás vede k podstoupení takových rizik.

 Přicházím k řece, voda pěkně šumí, ptáci zpívají, támhle se někdo topí , co to plácám v tuto ranní dobu není u vody ani noha, jen já, řeka a ryby toužící po mých nástrahách. Po ránu není moc teplo nad vodní hladinou je jen mlha hustá tak, že by se dala krájet. Začínám připravovat moje nádobíčko ( proutek délka 240, vrhací zátěž do 7g, vlasec 0,10 ). Sahám do své krabičky a na vlasec navazuji svojí nejoblíbenější nástrahu pro lov tloušťů Paproch 2,5 cm od polského výrobce Siek-M. Na tyto woblírky jsem narazil před 2 lety a nedám na ně dopustit. Chod těchto mrňousů je velmi specifický, velmi agresivní akce i při pomalém vedení. Samozřejmě začátky nebyly jednoduché, přijít na to jak rychle stahovat, vypilovat nahazování ( woblery váží do 1g ), správné navazování…

Několik malých rad pro lov na mini woblery ( myslím tím do 3 cm ).

  1. Volba vhodného prutu – vrhací zátěž do 10g
  2. Naviják 10 – 20 ( kdo se má tahat s těmi kaprařskými navijáky J )
  3. Síla vlasce – 0,08 až 0,12
  4. Woblera uvázat na smyčku ( tzv. Rapala uzel ) – délka smyčky cca 2 – 3,5 cm
  5. Woblera nedávat na karabinu ( změní se tím chod, některé woblery nefungují )
  6.  Vedení nástrahy ( pokud se wobler začne zvedat k hladině – zpomalit vedení, nebo zkontrolovat akci, někdy pomůže vyhnutí očka, pozor někdy to úplně uškodí a máte velké problémy s uvedením do počátečního stavu )
  7. Náhozy co nejblíže břehu a nechávat splavávat podél břehu ( mluvím o lovu z vody, ale funguje i při lovu ze břehu )

Rad na toto téma je určitě spoustu, nebudu je tady dále rozebírat. Každý rybář, musí holt testovat, experimentovat, ale o tom vlastně rybařina je.

Začínám lovit ze břehu, několik náhozů podél břehů, po několika náhozech přichází záběr od malého tlouštíka, rybu přitahuji ke břehu, ve vodě vyháčkuji ( nedělá mi to problém, používám háčky bez protihrotů ) a pokračuji v lovu. Vylovuji několik dalších tlouštíků do 30 cm . Po pochytání břehů pomalu vstupuji do vody. Viděl jsem několik rybářů, kteří vstup do vody pojmou po svém a vřítí se tam jako Titanik. Prochytávám břehy tentokrát z vody, měním různé barevné provedení Paprochů, po několika kontaktech přichází rána do prutu a na woblírka zaútočí bolen, chvíle zdolávání, rovný souboj, který nakonec vyhrála ryba, ale co stejně by šla zpět do vody. Jak se tak pomalu brodím řekou, dostanu se ke druhé straně, následuje prochytávání druhého břehu. Několik dalších tlouštíků, při chuti byli i větší kolem 40 cm. Po chvíli slyším zapraskání a sleduji pohyb na břehu, říkal jsem si, že to bude nějaké malé zvířátko, ale k mému překvapení z vysokého porostu vykoukla hlava divočáka. Nevím, kdo se víc lekl, jestli já nebo divočák, každopádně po několika vteřinách očního kontaktu divočák nabral zpátečku a vyrazil hustým travnatým porostem zpět do nedalekého lesa. To jsou zážitky, které nikdo doma u televize nepozná, kouzlo přírody, kdy si pěkně zachytáte a máte možnost nahlédnout pod pokličku nádherné přírody. Přeji všem mnoho takových nezapomenutelných zážitků strávených u vody.
Václav Lukeš ( Chytrý rybář )

  Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se