• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

O přívlači 1díl

  • Hobby G 2
15. 12. 2009
 Přívlač je aktivní rybářský sport. To ale neznamená, že by se mu mohli věnovat jen ti fyzicky nejzdatnější. Samozřejmě, že musíme brát v potaz i své možnosti.
Někdo je schopen po celodenním chození kolem vody, brodění, plížení se kopřivami a ukrývání za stromy ještě sednout na kolo a dát si svých třicet kilometrů. Jiný se vrátí před polednem a má toho dost, i když prošel jen kousek řeky mezi dvěma jezy. Každý člověk je prostě jiný a něco jiného mu vyhovuje. Ale kouzlo přívlače rozhodně nespočívá v počtu nachozených kilometrů, hodinách strávených otáčením kličkou navijáku či v kilogramech úlovků v sumáři na konci roku. Jde o to, že při pobytu v přírodě a v kontaktu s ní se sice pokoušíme přelstít a ulovit dravé ryby, ale současně se snažíme pozorovat a pochopit jejich způsob života, zvyky a pravidla, kterými se řídí.Sami se tak nějak trochu vracíme k přírodě, od níž jsme se přece jen už odcizili. Měli bychom se naučit radovat z drobností. I z malých úlovků a zážitků u vody, předávat své zkušenosti dalším kolegům a podat pomocnou ruku těm začínajícím.
Přívlač je dostupná prakticky pro každého, vždyť je možné lovit tímto způsobem téměř na všech revírech Rybářského svazu. Navíc ani náročnost na vybavení není až tak vysoká. Slušný prut a naviják se dá pořídit v přijatelných cenách, stejně tak kvalitní vlasec a nástrahy. Další vybavení je pak z velké části shodné s vybavením pro ostatní rybolovně metody. Pokud se tedy budete přívlači věnovat tu a tam,prostě příležitostně, není to nezvládnutelné. A pokud byste kouzlu vláčených nástrah propadli pořádně a začali svou výbavu rozšiřovat a specializovat, je to jako u každého zájmu, vždy je kam investovat, ale tak je to přece asi se vším, co nás pořádně popadne...
Kterým druhům ryb se budeme při lovu přívlači věnovat? To záleží hlavně na charakteru revíru, ktetý navštívíme a na typu rybí obsádky. Na pstruhových vodách se pochopitelně bude jednat hlavně o oba druhy pstruhů a sivena, na některých pstruhových revírech (hlavně na sekundárních pstruhových pásmech pod přehradami a na pstruhových potocích nížinného typu) pak můžeme lovit také štiky, candáty, tlouště a okouny. Na mimopstruhových revírech se středem našeho zájmu jistě stane asi nejpopulárnější dravec našich vod - štika, dále candát, bolen, na některých revírech je šance i na úlovek velikána našich vod, kterým je bezesporu sumec, pozornost si dále jistě zaslouží okouni a tloušti.

Jaké vybaveni vlastně potřebujeme pro lov na přívlač? To není zdaleka jednoduchá otázka a jen těžko na ni lze dát jednoznačnou odpověď, natož odpovědět pár větami. Tento způsob lovu má totiž mnoho různých forem a tak lze shrnutí udělat spíš jen povrchně. Ať už dělíme přívlač podle druhu ryb, na jejichž lov se zaměříme, či podle charakteru použitého náčiní, podle typu revíru (každý pochopí. že něco jiného je lov na potoce, řece či údolní nádrži) nebo jakkoli jinak, nikdy nemůžeme říci na sto procent, co a jak. Základní vybaveni však zůstává a od něj tedy začněme.

Co se výběru prutu týče, řekněme si hned na začátku, že žádný univerzální neexistuje. Vvžadujeme přesný a poměrně daleký odhoz a precizní vedení nástrahy, jejíž hmotnost a další vlastnosti však bývají různé. Pro lehčí přívlač používáme pruty o délce 185—250 cm, s akcí soustředěnou spíš do špičky prutu, která musí být pevná, ale jemná. Pro těžší vláčení pak použije robustnějších prutů (o přibližně stejné délce), jejich akce pak je ještě o něco tvrdší a umožňuje silný zásek a zdolávání i velkých ryby blízkosti vázek či jiných překážek s použitím poměrně velké síly. Co se materiálu týče, dnes je asi nejlepší volbou uhlíkový kompozit. Delší pruty by sice teoreticky umožňovaly daleký odhoz, ale manipulace s nimi je dost komplikovaná. Naopak při dnes čím dál tím populárnějším ultralehkém vláčeni docházejí k využití i speciální proutky o délce už od 150 cm.

Mimořádně dúležitá součást výbavy. Na jeho brzdu a plynulý chod musí být stoprocentní spolehnutí, problematický naviják nám dokáže zkazit celý dojem z lovu a snadno nám dopomúže i ke ztrátě ryby. Z pětadevadesáti procent se u nás používají smekací navijáky, občas při lovu velkých dravců pak přijdou ke slovu i multiplikátory. Naviják by měl být vybaven nejméně třemi kvalitními kuličkovými ložisky, protože jsou na něj kladeny skutečně maximální požadavky, mnohem větší než například při plavané či položené. Vždyť kolik kilometrů vlasce musi navinout jen za jednu vycházku k vodě? A kolik je to potom za celou sezonu! Prostě bychom si pro dobrý zážitek z přívlače měli dopřát opravdu kvalitní naviják. Při výběru bychom měli věnovat pozornost také zpřevodování navijáku (tedy kolik otoček vykoná vodicí rolnička na jedno otočeni kličkou), kvalitnímu provedení otáčivé rolničky pro vedeni vlasce a podle použití budeme volit také velikost cívky (a tím tedy kapacitu navijáku). K některým navijákům je rovnou dodáváno několik cívek, což nám umožní rychlou a snadnou výměnu vlasce, jinak náhradní cívky dokoupíme.

Co se vlasce týče, musíme najít správný kompromis mezi tím slabším, méně nápadným a daleké hody umožňujícím, a mezi silnějším, s větší tvarovou pamětí, ale také s větší pevnosti v tahu i v uzlu a s možností pohotovějšího a přesnějšího záseku. Pro lehkou a pstruhovou přívlač volíme kvalitní vlasec o síle 0,18 až 0,22 mm, pro ultralehkou pak i průměry kolem 0,14—0,18 mm, pro běžný lov na řekách 0,20—0,30 mm, při lovu velkých ryb a lovu v silně zarostlých místech o síle až do 0.40 mm. Lovci sumců pak používají občas i pletených šňůr (hlavně v kombinaci s multiplikátorem) o vysoké pevnosti. V žádném případě pak nestrpme na vlasci kazy, oděry, uzlíky, nepoužívejme vlasce navazovaně, stejně tak nelze s dobrým doporučit veterány po tátovi, nalezené někde v krabici se starým náčiním při malování či stěhování. Vlasce (i téměř nepoužívané) prostě stárnou a jsme li natolik líní nebo šetřiví, že je po sezoně nevyměníme (ani aspoň neobrátíme), můžeme si potom ke ztrátě trofejní ryby pogratulovat sami.

Velmi důležitou částí vláčecího prutu pak jsou vložkovaná očka, kterými projdou nekonečné kilometry vlasce, s sebou z vody nesoucího i drobné nečistoty, které po usazení v očku působí jako jemná brusná pasta. Vložka kvalitního očka vydrží hodně (obzvlášť když ji občas vyčistíme), ale jakmile se objeví vydřené rýhy, je čas na opravu (tedy výměnu) a je na vás, zda se do toho pustíte sami, či prut svěříte odbornému servisu. Spojka prutu musí být udržována v čistotě, případné nečistoty by mohly při sesazování poškodit povrch spojky a v lepším případě by se tato pootáčela či vypadávala, v horším pak může dojít i k jejímu prasknutí a tím ke znehodnocení celého prutu. Rukojeť prutu (zpravidla dáváme přednost kvalitní korkové) by měla dobře sedět v ruce a umožňovat pohodlně a dostatečně pevné držení, vždyť při vláčení máme prut v ruce prakticky po celý čas lovu. Některé pruty mají sice velice efektně zpracovanou rukojeť, ale právě místo, kde je uchycena nožka navijáku (a kde prut držíme!), bývá občas kamenem úrazu.
Hrubá šroubení (nebo ostré závity) dovedou být pěkně nepříjemná, prut by nám měl sedět v ruce pohodlně. A plastově či pěnové rukojeti? Nezlobte se, ale na přívlač to není prostě ono.
Hlavně při lovu štik používáme zpravidla proti přepilováni ostrými zuby dravce návazec, který bývá zhotoven buď ze silnějšího vlasce (o průměru 0,35—0,40 mm), jinak to bývá kovové lanko či v poslední době nejčastěji návazec z kevlaru, wolframu či podobně odolného materiálu. Pochopitelně musí být dostatečně pevný, ale i pružný v ohybu, neměl by mít tvarovou paměť a je třeba jej vhodně upevnit na vlasec. Proto jsou některé návazce již dodávány se smyčkou, koncovými karabinkami nebo obratlíky. Délka návazce se pohybuje v rozmezí cca 15 až 35 centimetrů.

Poznatky více autorů zpracoval Jan Starý

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
25. 07. 2010, 22:16

Peter H.

, mcsky@centrum.cz

ok diky jo a jinak mel sem na mysli rotacky č. 4 .. zdar

>> Reagovat
25. 07. 2010, 19:31

Kaudik


 Pokud máš karabinku s obratlíkem, neměl by být větší problém jak při použití vlasce. Pokud však používáš rotačky menších velikostí, upřednostnil bych vlasec před pletenkou.

>> Reagovat
25. 07. 2010, 13:09

Peter H.

, mcsky@centrum.cz

 Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak to je s pletenýma šňůrama a rotačkama ? můžou se používat pokud mám na jedné straně lanka obratlík s karabinou a na druhé mám šňůru napevno přivázanou k lanku ? předem díky za odpověd

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se