• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Nepřímá úměra….?

  • Hobby G 3
23. 11. 2011


V řadě diskuzí, ať již živých nebo internetových se často rozebírají témata jako složení boilis směsí, nejvhodnější atraktory, esence, tekuté potravy, důležitost výživné hodnoty, látky selektující malé a nežádoucí ryby apod. O čem se ale téměř nediskutuje, to je otázka  velikosti nástrahy. Pokud budeme brát v potaz boilis, většina rybářů používá obvykle průměry kuliček od 16mm do 24mm, řada rybářů si dokonce vyrábí „koule“ v průměru 30 a více milimetrů.
Méně často se ale setkávám s tím, že by čeští kapraři používali boilis menších průměrů. Odůvodňují to tím, že na malé nástrahy loví velké množství nežádoucích ryb a také často vyslovují teorii velká nástraha rovná se velká ryba. Protože jsem si  v posledních několika sezonách trochu poupravil na tyto věci svůj názor, pokusím se vám v dalších řádcích ukázat, že to jde i jinak.
Vlastně ani nevím, proč má většina rybářů v hlavě zakódováno, že na malou nástrahu uloví pouze malou rybu. Uvědomme si spektrum živočišných druhů, které tvoří  hlavní složku kaprovy přirozené potravy. V raných stádiích je to převážně zooplankton, který zřídkakdy bývá větší než jeden milimetr. Později jsou to drobnější druhy bentosu jako vodní mlži nebo larvy hmyzu. Jejich velikost je málokdy větší než 1cm! A v případě kaprovi snad nejoblíbenější pochoutky – patentky je její velikost pouze několik milimetrů. Jistě, namítnete, že na řadě revírů se kapr živí například slávičkou mnohotvárnou nebo drobnějšími ráčky. Podle mě se význam této potravní složky mezi kapraři přeceňuje a i na vodách s masovým výskytem tohoto živočicha tvoří hlavní kaprovu potravu drobnější organismy. Ryba musí vynaložit obrovskou energii, aby dokázala odtrhnout svými pysky slávičku velmi pevně přirostlou k podkladu. Vyplývá z toho tedy fakt, že pro kapra jsou drobná sousta velice přirozenou věcí! 

Možností, jak lovit s malými nástrahami je celá řada. Mou velice oblíbenou strategií je situace, kdy rozkrmím místo větším množstvím alespoň 24mm nebo lépe 30mm návnad a do takového místa pak umístím koncovou sestavu s jednou nenápadnou 12mm kuličkou. Hádejte, jaká kulička bude přijíždějícímu kaprovi připadat nejbezpečnější a kterou ochutná jako první…. Tato taktika se mi vyplatila i loni na revíru, kde jsem potřeboval lovit z odhozu ve vzdálenosti cca 120m. Krmení menšími průměry boilis je na tuto vzdálenost takřka nemožné (nebo alespoň bylo před příchodem rakety SPOMB) a tak jsem krmil 24mm návnadami. Jako nástraha pak sloužilo 10mm plovoucí boilis v příchuti ananas, které jsem prezentoval jako kriticky vyvážené. I díky použití takto malé kuličky jsem dokázal nahodit montáž na potřebnou vzdálenost, protože nástraha větších rozměrů brzdí sestavu v letu mnohem výrazněji. Výskedkem lovu byli dva kapři přes 15kg v době, kdy na větší nástrahy záběry chodili jen velmi sporadicky.

Aspektem, na který musíme myslet při výběru vhodných návnad a nástrah  bude strategie, kterou chceme použít. Rozhodneme-li se lovit s menším množstvím krmení, je většinou vhodné zvolit atraktivnější návnady a nástrahu. Skvělý způsob, jak lovit jednotlivě velké ryby. Avšak taktika masivního rozkrmení drobnými návnadami sestavenými z nenápadné, ale chuťově a nutričně zajímavé směsi je vynikající a neotřelou  variantou, jak donutit mazané kapry ztratit svoji opatrnost a bezhlavě se pustit do vybírání jednotlivých soust ze dna. Potom můžeme zažít opravdový fičák, kdy nebudeme stíhat obsluhovat dva pruty!
Loni v létě jsem se vydal na pozvání kamaráda na jednu menší řeku, kam mě již dlouho lákal. Pro výpravu jsem se rozhodl na poslední chvíli a má zásoba krmení proto nebyla taková, jakou bych si na řeku chtěl vzít. Disponoval jsem asi 5kg 12mm kuliček v příchuti půlnoční pomeranč  a stejným množstvím 18mm návnad totožného složení a příchutě. Výpravu jsem bral spíše jako poznávací a tak jsem se spokojil i s tímto, na řeku zdánlivě nedostatečným množstvím. Po prvním dnu bez záběru, kdy  18mm nástrahy ležely v proudu naprosto bez zájmu jsem se rozhodl zjemnit a rozkrmil jsem tak místo dvěma kilogramy 12mm kuliček, které posloužily zároveň i jako nástraha. V tu chvíli jakoby se voda otevřela a záběr začal stíhat záběr. Ne, nejednalo se o tlouště či malé kapříky. Během 48 hodin jsem ulovil asi 8 kaprů  přes 11kg včetně metrového šupináče vážícího 14kg a jeho o něco kratšího 17kg kolegu! Drobnými návnadami jsem ryby dostal do stádia naprosté žravosti a zažil tak nezapomenutelný lov.
Důležitým faktorem, proč jsou podle mého názoru drobné nástrahy tak úspěšné je odlišení se od ostatních rybářů. Vždyť jaké procento z nich používá při lovu trofejních kaprů takto malá sousta? Je jich naprosté minimum. Další z výhod malých nástrah využijeme v situaci, kdy kapři nejeví o krmení přiliš velký zájem. V takové situaci kapra těžko přemluvíme k záběru použitím velké nástrahy. Nabídneme-li mu ale jednu malou atraktivní kuličku, neodolá. Je to jako když jste přejedení a rozhodně nemáte chuť na svíčkovou s pěti knedlíky. Když před  vás ale někdo postaví kousek ovocného dortíku se šlehačkou….

Často se mi až zdá, že čím menší nástrahu použiju, tím většího kapra ulovím. Samozřejmě nechci tvrdit, že je to tak vždy a všude a  že se na velké nástrahy neloví velcí kapři. Loví  a často jsou to dokonce ti největší. Myslím si ale, že řada rybářů často bezmyšlenkovitě používá stále stejné  velké průměry nástrah a pouze v domnění, že jim přinesou zákonitě velkou rybu. Ona otázka selektivity je ale velmi zrádná věc. Pokud nahlížíme na nástrahu z hlediska snadného nasátí pro malou rybu, je samozřejmě snáze nasáta nástraha drobnější. Druhou stránkou věci je ale nápadnost a atraktivita velké kuličky, která malé ryby přitahuje jako magnet. Čím větší nástraha, tím vyšší obsah látek, které rybu lákají. A také vyšší šance, že nástrahu nežádoucí ryba zaregistruje zrakem.  Ikdyž uděláme kuličku neatraktivní, vysušíme ji na kámen a nevhodíme kolem ni žádné volné návnady, stále bude nápadnější a atraktivnější než stejná kulička o menším průměru.
Dalším aspektem, který hovoří pro používání drobnějších návnad je fakt, že ryba musí sebrat větší počet  našich návnad, aby se zasytila. Máme tak větší šanci, že natrefí zrovna na tu naší „okovanou“ kuličku a bude mít co dočinění s naším podběrákem.
Přemýšlejte o tom. Hodně štěstí u vody!

Za Mikbaits team Ondřej „Maca“ Macků


Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.
Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se