• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Ne jen velké – u malých je také pěkně.

  • Hobby G 3
03. 06. 2010


Jestli pak můžeme kapry s úspěchem lovit jen na velkých nádržích? Co je doopravdy úspěšný kaprový lov? To jsou otázky, které si klade ne jeden z nás. Otázky, které se staly námětem mnoha diskusí a polemik.

Celkem nedávno se mi podařilo objevit místo, které mě svou osádkou trochu zaskočilo. Nádržka se opravdu nedá počítat mezi „typická“ loviště velikých kaprů. Nejlépe ji charakterizuje, že to je „díra v zemi, jejíž velikost nepřekračuje 3 ha“. Bývalá pískovna s průměrnou hloubkou 2 až 3 metry. Písčité dno, místy s nánosy bahna. Při krajích typické vodní rostliny jako rákos a pár leknínů, které mu dávají trochu malebnosti. Pár „vysezených“ míst od členů místní organizace ČRS. Stáří by jsem odhadl kolem dvaceti let. Mimo jednoho rybařícího „domorodce“ na břehu lokalizuji i své dva kamarády, zapřísáhlé kapraře. Využívám toho, že oni mají čas už od včerejška a s jejich svolením nahazuji do místa, které zakrmili. Ale přiznám se, že pravým důvodem toho, že jsme se tu setkaly byli kapři, které tu ulovily před několika dny. Dosahovali délky mezi 86 – 89 cm a váhy odhadem do 12 kg. Tehdy váha zůstala doma, dnes jsme na ně přichystáni. Zakrmeno je kuličkami boilies, kukuřicí, konopným semínkem ale i pstruhovými granulemi. Jako nástraha nám posloužilo proteinové boilies na bázi Tandem Mixu s atraktory Firmy Tandem Baits. Já jsem dorazil na místo až těsně před dvacátou první hodinou, kdežto kolegové už měli své sestavy nastražené.

S nastávajícím soumrakem jsme u vody zbyli jen my, tři herci nočního představení. Při čekání na záběr jsem se vyptával na vodu. Vyprávěli mi, jak se jim jednoho dne podařilo tento písáček objevit, jak se jim místní téměř vysmály při pohledu na profesionální náčiní a ujišťovali je, že se tu občas dá přemluvit kapřík do třech kg, které sem MO jednou do roka vysazuje. Ale ne na položenou, spíš podle jejich slov na „lehkou“ plavačku. Svůj referát ukončili, jako téměř vždy, že i tady si místní významně klepali na čelo, když ulovenou rybu pouštěli zpět. Prostě zásada "Catch and Release" jim moc neříká. Během vyprávění bylo slyšet co chvíli šplouchnutí velké ryby a už jen jejich výskoky mě vháněly adrenalin do žil.

Už sám jejich počet (tolik bych jich nenapočítal ani na mnohem větších vodách které znám) a popískávání signalizátorů jak se ryby otíraly o vlasec zapříčinily, že jsem si připadal jako v pohádce. V posledních dnech si mnoho mých kamarádů z různých „Carp- Teamů“ stěžovalo nezávisle na sobě na málo záběrů, ale i na to, že se ryby ani neukazují. To co jsme prožívali tady, mohlo být dobrým znamením. A taky bylo.
Začalo to v čase 22,15 kaprem o váze 6,8 kg a jeho krásným plynulým záběrem a následným vytrvalým bojem. Potom půl hodiny nic a další odjezd. Ten byl trochu menší – 5,6 kg. Během vážení a focení nás náhle alarmující zvuk signalizátoru všechny tři nahnal k prutům. Trochu nám povolili nervy. Po dost silovém souboji se kapr konečně dostává do podběráku. Později se ukazuje, že to byl největší kus té noci – 9,9 kg. Po něm už následuje jen jeden, šupináč s váhou 4,5 kg a neúprosný čas nám velí ukončit rybolov, protože by jsme se mohly dostat do rozporu s Rybářským řádem, což nikdo z nás nechce

. Po dvanácté odjíždím s tím, že jsem prožil alespoň dvě hodiny jako ve snu, ale zároveň i trochu zaskočen. Na tak „mizerně“ vypadající nádrži tolik ryb během jednoho večera….Od tohoto okamžiku se zaměřím na podobná loviště v okolí svého bydliště. Měly by splňovat částečně tato kritéria: musejí sem být aspoň občas vysazováni kapři a amuři, malý rybářský tlak, čistá voda i břehy, respektovaný zákaz koupání – vlastně něco, co místní rybáři podceňují a v podstatě nevyužívají. Nádrž, na kterou se hodí pořekadlo „co je malé, to je pěkné“. A tady se dostávám k jádru věci. Do současnosti jsem byl přesvědčen, že velké ryby = velká voda. Co já strávil času u vyhlášených nádrží a…výsledek za týden mnohdy slabší než tady za jedinou noc. A těch peněz. Člověk si musí uvědomit, že opravdu velikých – trofejních – kaprů je jak šafránu. Že na ně na vyhlášených revírech líčí stovky rybářů, často bez úspěchu. Je sice pravda, že takový lovec se navždy zapíše do nějakých tabulek, ale stojí to opravdu za to? Není lepší si pořádně „zachytat“, než se honit za nějakým přeludem? Pro mě teď už ano…
Jan Vodička
    
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se