• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Nástrahy - crankbait, jerkbait, twitchbait, stickbait

  • Hobby G
09. 01. 2010
 
V posledních letech zaznamenala přívlač zaměřená na okouny, štiky a candáty razantní vývoj. Nejen přichytání s gumovými nástrahami, ale i při chytání s wobblery se objevují nové techniky. Z USA a z Japonska přicházejí do Evropy stále nové vylepšené modely. Wobbler už není jen wobbler. Crankbait, jerkbait, twitchbait nebo stickbait — tyto pojmy je slyšet,když se lovci dravých ryb baví o moderních typech wobblerů. A mnoho rybářů se ptá: Jak vlastně ty různé typy vypadají, v čem spočívají jejich rozdíly a jak je třeba tyto moderní wobblery vést?
Abyste věděli, jakou nástrahu v obchodě s rybářskými potřebami právě držíte v ruce,představíme si jednotlivé modely a ukážeme si, jak se používají.

CRANKBAITY
Jako crankbaity se označují wobblery,které se přitahují bez pohybu špičky prutu (crank znamená navíjet nebo otáčet). Paleta crankbaitů je široká.Existují jednodílné, vícedílné, plovoucí i potápivé modely. Chytání s crankbaity je poměrně jednoduché. Wobbler se nahodí na zvolené místo a přitahuje se. Náběhová lopatka zajistí, aby se wobbler dostal do hloubky a rozehrál nástrahu. Crankbaity se svůdně třepotají vodou. Tato akce, kterou rybář v prutu jasně cítí, vytváří podvodou atraktivní tlakové vlny. Ty jsou ještě zesíleny zvukovými kuličkami, kterými je mnoho crankbaitů vybaveno. Crankbaity jsou vhodné při pátrání po hladových dravcích na velké vodní ploše. Náběhová lopatka však není obecným identiňkačnim znakem crankbaitů. Existují totiž i crankbaity bez náběhové lopatky, tzv. lipless cranks (lipless znamená beze rtů), jako je Rat-L-Trap značky Bill Lewis  nebo TN 60 značky lllex. Tyto crankbaity jsou po stranách zploštělé, očko k upevnění vlasce mají umístěné na zádech. Potápivé lipless cranks lze prezentovat v různých hloubkách.

Crankbaity se ve vodě svůdně vrtí,když je přitahujeme bez pohybu prutu.JERKBAITY
U jerkbaitů si pravděpodobně hned vybavíte velké úzké wobblery, které se používají při chytání štik. To je přísně vzato špatně, protože označení ‚jerkbait“ se v USA používá pro všechny wobblery, které se vedou vodou trhavými záškuby (jerk znamená trhat, škubat). U nás se však tímto názvem označují větší wobblery bez náběhové lopatky, které nemají svou vlastni akci. Zásadně se rozlišují dva typy: glider a diver. Nejpoužívanější jsou glidery, jako je Buster Jerk značky Strike Pro, Slider značky Salmo a také Flipper značky ACE . Na napnutém vlasci tyto nástrahy při potřásání prutem vybočují do strany. Pokud bychom chtěli zjistit dráhu pohybu glideru ve vodě, získali bychom rozmáchlou čáru tvaru cik-cak (viz nákres). Diver jako například Suick se při jerkových pohybech noří hlavou dolů. Linie jeho pohybu připomíná list pily. Jerkbaity lze zakoupit v plovoucí, potápivé a vznášivé (suspending) verzi. Abychom dokázali velké jerky nahazovat a atraktivně vést, potřebujeme prut dlouhý 1,80 až 2,10 metru s krátkou rukojetí a tvrdou akci. Při jerkování se často používá multiplikátor, protože jeho převod je výrazně robustnější než u smekacího navijáku.

Jerkbaity se vedou vodou škubavými údery prutu. Glider přitom vybočuje do stran.TWITCHBAITY
Twitchbaity vlastně patří do kategorie jerkbajtů, protože i tyto nástrahy se rozpohybují teprve pohybem prutu. Při „twitchování“ jsou však tyto pohyby na rozdíl od chytání s jerkbaity výrazně jemnější.Twitch totiž v překladu znamená cukat,poškubávat. Twitchbaity mají štíhlý tvar a jsou vybaveny relativně malou náběhovou lopatkou. Většina modelů je vznášivých, existují však i plovoucí a potápivé.Po nahození se twitchbait přitahuje různě intenzivním poškubáváním. Měkké záškuby však není nutné jako při jerkování provádět na napnutém vlasci, vlasec může být i prověšený. Nástraha přitom vybočuje do strany. Pokud jde o styl vedení nástrahy, nejsou pro rybáře stanoveny žádné hranice — lze provést jeden nebo více škubavých pohybů za sebou. Právě nepravidelný chod je silnou stránkou twitchbaitů (viz nákres). I rychlost přitahování nástrahy a intenzita záškubů může být různá a závisí na ročním období. Proto bychom měli v zimě provádět výrazně pomalejší pohyby než v teplém ročním období, kdy je látková výměna dravců mnohem intenzivnější. Ostatně pro tuto techniku nejsou vhodné jen speciální twitchbaity značky Illes nebo Lucky Craft. Lze použít i některé obvyklé štíhlé wobblery. Každý twitchbait bychom měli nejprve vyzkoušet ve vodě pod nohama. Jen tak zjistíme, jak je nutné ten který model nejlépe vést.

Při chytání s twitchbaity nejsou údery prutem tak tvrdé jako při jerkování. Pro vedení nástrahy nejsou stanoveny žádné hranice. Nepravidelné pohyby přinášejí často nejvíce záběrů.

STICKBAITY
I stickbaity patří přísně vzato kjerkbaitům. A s velkými nástrahami na štiky toho mají ještě více společného. Nemají žádnou náběhovou lopatku a život jim rybář vdechne pomocí prutu. Jejich tvar připomíná tyčku nebo doutník (stick znamená tyčka). Prodávají se v plovoucím nebo pomalu potápivém provedení.Proto se stickbaity přednostně používají při chytání na vodní hladině nebo těsně pod ní. Většina modelů nemá žádnou výraznou vlastní akci. Vedou se vodou údery prutu pohybem cik-cak a s několika přestávkami. Aneričané to označují jako styl Walking the Dog (viz nákres). Některé stickbaity jako je například Watermonitor zůstávají když uděláte přestávku,stát a svůdně se třepetají. To je přitažlivé zejména pro lososovité. Stickbaity mají širokou oblast použití. V řece lze s touto nástrahou velmi dobře chytat boleny dravé, protože ji lze velmi rychle vést na hladině, přímo v zorném poli stříbrných torpéd. Díky svým dobrým vlastnostem při letu je rovněž vhodná na lov pstruhů mořských ze břehu. V takovém případě bychom však měli použít potápivý model, protože pstruzi mořští jen zřídka loví přímo na hladině.

Stickbaity se vedou na hladině nebo těsně pod ní.Při přestávkách se nástraha svůdně třepotá.


Jan Vávra
     


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se