• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Na velké štiky přívlačí s Radimem Křepelkou

  • Hobby G
23. 12. 2009
 

Jak již slovo „větší« v názvu článku napovídá, budeme se podrobněji zabývat lovem „zubatých" na nástrahy sice jedněmi často používanými,ale na druhou stranu jinými zanedbávanými. Jsou to rippery, twistery, jejich klony,ale i jiné umělé napodobeniny z měkké gumy.

Tato nástraha je poslední dobou při lovu, hlavně kapitálních štik, na našich vodách neprávem opomíjená. Používá se hlavně v severských zemích a já osobně nevidím důvod proč kupříkladu osmnácticentimetrového rippera nepoužít při lovu štik na našich domácích vodách. Menší gumové nástrahy jsou často považovány za nástrahy na candáty, okouny i menší štiky, ale pokud rybář loví cíleně „metrovku‘ neměla by obří gumová nástraha chybět v jeho krabičce. Každá lokalita má svá specifika a velkou roli hraje také roční období a čas lovu. Pokud vyrazíme na větší štiky,budeme mnohdy mile překvapeni, s jakou chutí se nám zakousnou do šikovně předložené gumové nástrahy.
Vláčení je k rybám šetrnější o tom, že vláčení je oproti lovu na rybičku daleko humánnější, se napsalo již mnohé.Proto není třeba podrobněji zkoumat a rozebírat již dávno známé. Je ale také pravdou, že rozdíl mezi vláčením malým i a velkými gumami je také podstatný, o četnosti záběru není až tak potřeba polemizovat, neboť platí stará známá pravda, že čím menší nástraha, tím více záběrů od dravců. Mluvíme samozřejmě o procentuálních číslech a ne o výjimce,která potvrzuje každé pravidlo. Také je ale pravda, že na velkou gumovou nástrahu nemáme za docházku tolik záběrů, jako na nástrahy menší. Pověry o navázání gigantické nástrahy a „tutovém“ ulovení velké štiky se také vždy nezakládají na pravdě, i když ze svých zkušeností mohu potvrdit, že procento ulovených větších štik se zvýšilo, když jsem je začal pokoušet na větší nástrahy. Není to tak dávno,co jsem „odsuzoval“ vláčkaře, kteří vláčeli s nástrahou větší, než dvojka banjo, ale s odstupem času jsem některým začal občas závidět fotky jejich úlovků, o jejichž velikosti se mi do té doby mohlo jen zdát. Vláčení je samozřejmě o prioritách každého lovce. Některého baví tloušti,jiného candáti a sumci, někoho závodění,velcí okouni a jiného třeba jen taková odpočinková procházka a úlovek je jen bonus. Jsou ovšem i rybáři, kteří si chtějí něco dokázat, něčeho dosáhnout a nebojí se zkoušet pro ně dosud neznámé věci.Dobré důvody pro velké nástrahy.Těmto zapáleným specialistům bych doporučil vláčení s velkými gumami a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je samozřejmě úlovek trofejní ryby a pocit lovce, který dokázal tu metrovku přelstít.Další pro mě důležitějším důvodem je nepoškozování menších „kudliček‘ kterému se u malých nástrah vinou jejich hltavosti nevyhneme.Stává se, sice zřídka,aby se při vláčení poškodila ryba vinou zažrání nástrahy, ale menší gumy přeci jen umocňují riziko zaseknutí jednoháčku hluboko v jícnu a tím i poškození ryby. Samozřejmě, že pokud lovec vyrazí lovit cíleně, nebo náhodně okouny na menší gumy, stane se občas, že mu to štika ukousne a při nasazení lanka žádný další okoun nezabere. Ale to bych přiřadil k riziku přívlače a myslím, že je mnohem menší, než lov s rybičkou, i přesto že použijeme jednoháček. Pokud lovím cíleně velkou rybu, používám lanka v 50% docházek a to z několika důvodů. Kdysi mi jeden rybář vypravoval, že štika ukousne nástrahu pouze v tom případě, je-li její velikost do 80 — 90 cm. Udajně metrovka nástrahu neukousne, protože má během svých let požírání kořisti opilované zuby.Dalším důvodem může být její menší rychlost a dravost, než u štik kolem 80cm a tím pádem nástrahu nezhltne tak divoce a rychle. O chytrosti i vyzrálosti velkých zkušených štik není potřeba polemizovat a to je také jeden z důvodů,proč není potřeba používat lanko.

Nic nepodceňovat!

Často se mi stalo, že při tažení nástrahy ji velká štika pomalu sledovala až ke břehu,tam se majestátně otočila a už jsem ji nikdy nespatřil. Proto je nutné precizně vést nástrahu, nic nepodcenit a čekat na tu správnou Šanci, kterou nám štika poskytne. Víckrát by se totiž nemusela opakovat a přišli bychom o svou možná životní rybu. Pokud lovíme na již zmiňovaného velkého rippera, často se stává,že jí při zdolávání kouká víc, než půlka nástrahy z tlamy. Její ukousnutí tedy nehrozí.Z tohoto důvodu bych doporučoval lovit opravdu na velké nástrahy a gumu nastražovat na jigovou hlavu, pokud možno s co nejdelším jcdnoháčkem tak, že háček kouká z nástrahy až někde u ocasu. Její chod to neomezí a při ataku od dravce zásek pěkně sedí a ryba nespadne. Mojemi nejoblíbenějšími gumami jsou rippery a twistery a to hlavně v barvách bílá, modrobílá napodobující ouklej, žlutá a zelenohnědá. Dnešní sortiment nástrah nabízí nespočet barev a pokud by člověk chtěl vlastnit jenom zlomek barevných kombinací, neunese kabelu ani k autu, natož pak k vodě. Proto dávám přednost pěti vyzkoušeným barvám a neexperimentuji u vody, ale snažím se spíše důkladně prolovovat každou partii jen tušeného stanoviště velké ryby. Pokud rybařím na řekách například v podzimních měsících, prolovuji přednostně partie v nadjezi, pokud možno u vymletých břehů, nebo podvodních překážek.
Naproti tomu v létě se nebráním lovu pod jezy, v hlubších tůních, nebo tam,kde řeka vytváří vodní víry. Štiky v letních horkách vyhledávají dostatek kyslíku a stahují se přímo do podjezí, kde je také můžeme ulovit. Doporučoval bych lov v ranních hodinách, nebo pozdě večer a to i klidně za tmy. Důležitým faktorem štiky pro výběr svého stanoviště je klid u řeky. Podle mého názoru jim velký hluk vadí a stahují se do klidných partii řeky, kde nejsou nikým a ničím rušeny.Při lovu na pískovnách, anebo například na různých rybnících a propadlinách,je hledání vhodného stanoviště daleko složitější. Štiky jsou na velkých hloubkách, daleko od břehu a odtud vyráží schánět svoji kořist. Při tomto lovu je zapotřebí prohazovat těžšími hlavami větší vzdálenosti a „courat“ nástrahu po dně. Snadněji tím najdeme hranu, kterou pak důkladněji prolovujeme. Pro mě ideální dobou pro lov velkých štik je konec měsíce října a měsíc listopad, ve kterých máme největší Šanci na úspěch. V těchto měsících můžete uvláčet trofejní štiku v kteroukoliv denní dobu — zde už neplatí časné ranní Vstávání. Pokud bych měl zvolit nějaké specifické vybavení,tak pouze pro rybaření na pískovnách,s nímž mám největší zkušenost.

Vybavení:

Pro tento lov se vyplatí pořídit si vláčecí prut větších nosností a také delší.
Doporučuji délky 3 - 3,30m s vrhací zátěží 15 — 80 g. Tímto prutem můžeme docílit velmi dalekých hodů, samozřejmě v kombinaci s navijákem s patřičnou kapacitou cívky.Při lovu na řekách postačí bohatě klasický prut do 2,7m a ideální je gramáž 10 - 30. Velice se mi osvědčily pruty firmy Robinson a to především jejich vlajková loď Diaflex spin. Tento prut ve spojení s navijákem Marshal 40 dokonale sedí v ruce a splňuje vysoké požadavky, které jsou na něj kladeny. Kvalitní - rychlý - blank a vynikající akce mi pomohly zdolat nespočet velkých ryb. Naviják svým kovovým pouzdrem a jedenácti ložisky předčil mé očekávání a dokonale vyhovuje extrémním podmínkám při vláčení s těžší nástrahou. Používám vlasec pro menší viditelnost fluocarbonový Titan power ultra strong o průměru 0,20 mm a na druhé, náhradní cívce mám namotanou splétanou šňůrku Titan power braided fx 0,12 s nosností 7,5 kg. Zvláště ta je velice vhodná na daleké hody, kdy je potřeba na velikou vzdálenost udržovat přímý kontakt s vedenou nástrahou.Naproti tomu při lovu z loďky používám prut délky maximálně 2,1, to pro lepší manipulaci.

Kam na ně?

Na závěr Vám chci doporučit pár oblíbených lokalit navštěvovaných lovci trofejních štik. Velice úspěšné jsou obě Chebské přehrady, Skalka a Jesenice, které jsou proslaveny úlovky mnoha velkých exemplářů. Dále jsou to například přehrady Seč a Lipno, kde se mně i mým kamarádům podařilo zdolat také několik štik kolem metru. Oproti tomu na řekách je mou nejoblíbenější lokalitou Labe v Poděbradech, Čelákovicích,ve Štětí i v Brandýse. Bohužel, na mé „domácí“ řece Jizeře se mi ještě nepodařilo docílit kýženého metru, ale několik mých kamarádů i tady metrovku zdolalo. Revírů, kde lze při troše štěstí ulovit trofejní štiku, je v naší zemi naštěstí stále dostatek, ale pokud tyto lokality některé vlákaře nenaplňují, není problém vyrazit do zahraničí.Mezi zahraničními vodami jsou velice oblíbené Alandy a švédská jezera. Přeji všem zapáleným vláčkařům nějakou tu trofejní „metrovku“ a hodně krásných zážitků při jejich pouštění zpět od vody.
  
Radim Křepelka

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 5

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se