• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Montáž na pop-up

  • Hobby G 3
29. 01. 2010

Přitažlivost pop-up boilie spočívá v jeho schopnosti se vznášet. Prezentuje se většinou nad  zakrmeným místem a má vzbudit u kaprů zvědavost. Na revírech, kde se často chytá s těmito nástrahami, však plovoucí koule sotva vylákají kapry ze zálohy. S fluoreskujícími plovoucími nástrahami je to jiné. Jsou nápadné nejen tím, že se vznášejí, ale také svou barvou. Tyto kuličky se prodávají ve svítivě bílé, žluté, oranžové a růžové barvě. Takovou nápadnou nástrahu bude chtít určitě vyzkoušet i kapr, který už viděl celou řadu jiných nástrah. Zvláštní boilie znamená zvláštní způsob upevňování. Vhodná prezentace fluoreskující plovoucí nástrahy je na tuhém návazci. Tento návazec zajistí to, že kapr boilie na dně lehce nasaje, ale nepodaří se mu ho snadno vyplivnout, aniž by se nezasekl. Tuhý návazec vám tedy přináší na háček výrazně více ryb. Takto se vyrábí montáž pro pop-up boilie v jiskřivých barvách.

Pro tuto montáž potřebujete 30 cm dlouhý kus fluorkarbonu o síle 25 Ib. Ten je pro kapry téměř neviditelný. Budete potřebovat ještě pevný obratlík s kroužkem, malé kovové kroužky (návazcové kroužky), gumičky k upevnění boilie (bait bands), pajetky z obchodu pro kutily a háček s očkem velikosti 2 až 6. Návazec se zatíží vyměnitelným olovem.

Postup:
  1 - Aby vše zůstalo na svém místě, vlasec se pevně utáhne:háček se zavěsí do jednoho oka nůžek a zatáhne se za konec vlasce.
  2 - Poté se naváže jeden návazcový kroužek na kousek flourkarbonového vlasce, který přečnívá u obloučku háčku.
  3 - Nyní se přečnívající konec protáhne očkem zezadu dopředu.
  4 - Přečnívající konec se zastříhne v blízkosti očka.
  5 - Aby vlasec nevyklouzl z očka, podrží se jeho konec nad plamenem a zataví se.
  6 - Háček je na svém místě. Kroužek,na který se upevní plovoucí boilie, probíhá na fluorkarbonovém vlasci.
  7 - K upevnění boilie na kovový kroužek se používají speciální gumičky.
  8 - Gumička se prsty lehce stlačí a do poloviny se protáhne kroužkem.
  9 - Gumička se upevní na kroužek z ušlechtilé oceli tak, že se jedna její polovina zavěsí do jehli na boilie a protáhne se druhou polovinou.
10 - Poté se na gumičku natáhne pajetka.Ta zajistí pevné uchycení. Dále příjde na řadu kulička. Aby boilie nespadlo, je třebo ho ještě zajistit zarážkou.
11 - Kmenový vlasec a návazec se spojí přez  kroužek-obratlík. Návazec se naváže na kroužek, kmenový vlasec na očko obratlíku.

Zatížení

Plovoucí nástrahy musejí plavat, ale ne příliš vysoko. Aby se nevznášel celý návazec, potřebujeme protizátěž. Těch existuje několik variant.

1. Vyměnitelné olovo
Vyměnitelně olovo (Quick Change Pop Up Weight) je tou nejlepší možností zatížení. Tyto malé zátěže mají zářez, skrz který se vlasec naváže. Aby neodpadly, zajistí se kouskem hadičky, který se vtáhne do zářezu a zkrátí se. Posunováním olova lze určovat výšku, v jaké se bude nástraha vznášet.

2. Olověný brok
Nejjednodušší formou zátěže je olověný brok,který se na příslušném nístě upevní na vlasec.Může se však stát,že brok vlasec poškodí.

3. Namačkavácí olovo.
Můžeme použít i namačkávací olovo. Toto olovo je elastické a namáčkne se na návazec. Velmi praktické je to, že tento materiál lze snadno dělit. Pokud je olovo příliš lehké a plovoucí nástraha ho zvedá, namáčkne se ještě další kousek.
  Frank Dave

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.
Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se