• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Mikronymfy a spidery - Slovenský zlepšovák

  • Hobby G 3
02. 11. 2011
Pro většinu přívlačových příznivců nemá význam popisoval již chronicky známé nymfy od Berkley, snad jen v rychlosti. Jedná se o aromatizované 2,5 cm (délka i se štěty 6 cm) potvůrky z měkkého plastu podle výrobce imitující vývojové stádium vodního hmyzu, a to hned v několika barevných variantách od nenápadné šedoolivové do jedovaté růžové nebo oranžovožluté. Nejúspěšnějším způsobem lovu na ně, je kombinace muškařského pomalého nymfování a klasického vodění twistra. Nymfy nejčastěji podávám na blešivcových háčcích Hanák H 360 BL ve velikosti 8 nebo 10 zatíženým podmotanou přilepenou wolframovou hlavičkou v průměru 3 až 6 mm. Nymfy jsou super nástraha na pstruhy a okouny, skvěle fungují v proudné vodě, ale zejména rybáři lovící pstruhy na stojácích si bez nich již život představit nedokáží. Ovšem jako každá nástraha se okoukají a na okouny závodních velikostí jsou přeci jen trochu velké. Mnozí závodníci je zkracují ustříháváním horní části tělíčka až po ,,nožky“, okusují ocásek až po ,,ploutvičku“ atd., ale slovenský přívlačový závodník stojící za společností Maxxo, k tomuto problému přistoupil poněkud rozhodněji a začal vyrábět a distribuovat mikronymfy a jejich jakýsi poddruh tzv. spidery (pavouky), které mi tvarem a velikostí ze všeho nejvíc připomínají banánové cvrčky.

Mikronymfy a pavoučci

Mikronymfy jsou přesnou kopií svých větších vzorů, ovšem v celkové délce i se štěty 3cm a stávají se tak lákavou potravní nabídkou i menších exempláře dravců, které by jejich větší předloha leda tak vyděsila. Jsou také velkou zbraní na opatrné ,,ochytané ryby“, které větší nástrahy ignorují a v neposlední řadě se díky jejich titěrnosti dostávají do potravního zorného pole nedravých ryb. Z mého hlediska pro přívlačáře představují mezikrok mezi marmyškou a twistrem a přesně tomu odpovídá i vybavení a způsob lovu. Nejsvůdnější pohyby budou předvádět samozřejmě na slabém vlásku 0,08 - 0,12 mm, napíchnuté na háčku Hanák 130 BL velikosti 14 nebo 16 osazeném wolframovou hlavičkou v průměru od 2,8 do 5 mm, přičemž nejmenší velikost hlavičky se volí v mělké stojaté vodě a naopak nejtěžší hlavičku nasadím v proudné nebo hluboké vodě.
Pavoučci jsou co do velikosti s mikronymfami takřka stejní jen jsou o 0,5 cm kratší a mají o něco korpulentnější tělíčko včetně dvou štětů, což znamená, že snesou o trochu větší hlavičku (zatížení) nebo se stejnou hlavičkou pomaleji propadávají vodním sloupcem, déle odolávání totálnímu rozsápání od agresivních pstruhů a při svém samovolném chodu jsou oproti nymfám o něco méně agresivní.

Pane Lorenc, tahám to dobře?

Způsob vedení těchto mikrosoust hodně závisí na cílové rybě.  Ochytaný třpytkou oblýskaný okoun si v čisté vodě tmavé sousto s důvěrou slupne, když bude pomalu s přestávkami popotahované po dně. Potočák už bude chtít, aby gumová příšerka po dně pěkně poskakovala. Duhák mikronymfu polkne nejčastěji při propadávání vodním sloupcem, a tak nástrahu po dopadu do vody nechám klesnout na dno, po té  jí svižně přitáhnu k hladině a opět nechám přímo kolmo klesat na dno nebo na jen na napnutém vlasti klesat šikmo směrem k prutu - pokud to nervová soustava lovce vydrží, tak se vyvarujte ,,Kalašníkového reflexu“ - trhavým pohybům, při kterém se nástraha ve vodě zmítá jako čolek na extázi, nebohý ochytaný duhák nebezpečí takové nástrahu rychle prokoukne a kdyby jí přeci jen chtěl opatrně nasát, tak mu sní stejně ucuknete. Příjemným překvapením pro mě byl fakt, že touto nástrahou nepohrnou ani tloušti či jeseni a to už od velikostí cca 15 cm, pro ně platí, že nevyhledávají nástrahu, která výrazně mění rychlost nebo směry, někdy prostě stačí mikronymfu držet v proudu na jednom místě. Na pavoučka se mě podařilo dokonce přelstít i vranku, ale popravdě se to seběhlo, tak, že jsem se po nahození nástrahy do Úpy dal do rozvazování vzniklé smyčky, což se tak po minutě povedlo a při navíjení jsem s překvapením zjistil, že se mi na ležícího pavoučka na dně něco oběsilo.

Barva - nebojte se kombinovat

Ke koupení již je celá řada barev od perleťově bílé, přes krémové, žluté, oranžové, zelené až do černé a výrobce jistě ještě nabídne další a další varianty. Výběr nejlepší barvy je dost složitý a je to asi jako si vybrat ideální košili pro všechny příležitosti, bílá a černá je klasika použitelná takřka vždy. Černá nebo černo zelená je skvělá při dostatečné průhlednosti představuje různé tvory dna jako pijavice, ráčky, larvy nebo vodní brouky u dna nemá konkurenci. Bílá ve vodním sloupci a u hladiny představuje potěr a při větší hloubce nebo zákalu vody je pro ryby top i u dna. No a pak jsou tady všechny barvy a odstíny mezi černou a bílou, pro každou vodu, roční dobu, zákal vody, dno, platí něco jiného a pokud budete chtít nachytat ze všech nejvíce, nezbývá nic jiného než, aby se z Vás stal sběratel a pilný tester. Úspěch těchto malých nástrah výrazně ovlivňuje i barva wolframové hlavičky, osobně nejraději používám černou a stříbrnou, těmi se opět nic nezkazí, ale jako u gumek je i tady opět mnoho dalších barevných variant. Všichni to znáte, přejdete na místo, prvních pět náhozů a tři duháci, dalších deset náhozů a už jen jeden duhák, dalších deset náhozů a jen jedno nesmělé ,,piknutí“, takže nenechte ryby ,,pikat“ a změňte u bílé mikronymfy třeba jen černou hlavičku za oranžovou a vytáhněte na dva hody další rybu, pak změňte rovnou barvu celé nymfy a vytáhněte další rybu - je to sice pracné, ale účinné a člověk se tak nenalítá kolem vody, zvlášť, když to při závodě ani jaksi nejde.

Závěrem

Pro nás ultalightové přívlačáře tyto slovenské mini nástrahy otevírají další stupeň v naši snaze
za ulovením co nejvíce ryb, získáním co nejvíce zážitků a dochytáním čím dál opatrnějších ryb. Za těch pár týdnů co s nimi chytám jsem na ně měl neobvyklé žně, ať se to týká chytání okounů na klidné vodě nížinné řeky, potočáků v horské bystřině nebo duháků na stojáku,  stejné úspěchy přeji i Vám.

Oto Hlaváč


Mikronynfy a spidery si můžete zakoupit zde:   


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se