• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Marmyšky

  • Hobby G
21. 12. 2009
Mnoho rybářů kteří ještě neměli možnost seznámení s marmyškou se může ptát. Cože vlastně to ty marmyšky jsou. Vlastní definice marmyšek snad ani neexistuje. Původ této nástrahy pochází odněkud z Ruska, a odtud se dostala i k nám, ale kdo jí vymyslel a kde opravdu vznikla, to už dnes asi nikdo nezjistití. Pro nás je ovšem nejdůležitější, co má znázorňovat, a to je její podstata. Protože je i několik táborů – zastánců různého použití, tedy jedni jí používají při speciální přívlači a tudíž její zaměření je na dravce a druzí ji používají pouze jako dráždidlo s připíchnutou rozličnou nástrahou od patentek, červů, žížal, twisterů až třeba po kousek sýra a tudíž na všechny ryby, ani tady se její definice nesjednocuje.
 
Marmyška má znázorňovat vývojové stadium líhnoucího se „něčeho", třeba různých vodních broučků, nymf, komárů a pakomárů, blešivců, gamarusů, ale i malé pulce nebo rybí plůdek, proto je pro ryby naprosto přirozená, nenápadná a tak úspěšná a má ryby zaujmout a vydráždit. Pohybuje se vlastně ode dna až po hladinu a při správném vedení rybu zaujme a to, co máme na háčku připíchnuto jako návnadu, to vydrážděná ryba pozře. Podle toho usuzovali i naši „zákonodárci" a bohužel nesprávně přiřadili marmyšku do kategorie přívlačových nástrah, i když na ně lovíme jakoukoliv rybu a polovina chycených ryb je nedravá a tudíž se podle zákona 99 smí použít pouze od 16.6., kdy začíná přívlačová sezona. Další její využití je při podledovém chytání, protože se loví na samostatně hospodařících revírech se zvláštním režimem.
Existuje nepřeberné množství marmyšek všech možných tvarů, barev, velikostí a druhů. Pro zjednodušení si představíme, že je to háček s ramínkem zakápnutým v olovu s vyvrtanou dirkou na vlasec, různě zbarvený (ale i dvojháček nebo trojháček třeba v titanu i různě chemicky či jinak upravovaný - např .galvanickou cestou, pokovením, stříbřením a podobně anebo v přírodní barvě olova). Viděl jsem i „půlkilové" marmyšky s ohromným hákem na moře, ke kterým se připichují kousky ryb jako je sleď nebo makrela, ale nepleťte si to s jigovou hlavičkou! Rozdíl je ve způsobu navázání a „tahání".
S marmyškami se dá chytat horizontálně i vertikálně, tedy česky z lodí(člunů, plavidel) třeba zvedáním a spouštěním nebo ze břehu odhozem. Dokonce se i vyrábí specielní jemné proutky na „marmyškování", po kterých je velká poptávka třeba od závodníků.

Řekli jsme si, že podstata a hlavní smysl marmyšek je její znázornění nějakého živočicha, třeba vývojové stadium líhnoucího se hmyzu, broučka, nymfy, pakomára, ale i třeba pulce nebo rybího potěru a proto je pro ryby naprosto přirozený a není jim nijak nápadný.

Většina všech marmyšek je vyrobena klasicky z olova , tedy zalitím háčku ve formičce do určitého tvaru, ale někde potřebujeme materiál těžší, než je olovo a tak se nejčastěji používá wolfram. Výrobci šli dokonce tak daleko, že se na trhu objevily i výrobky z materiálů, jako je mosaz, měď, stříbro, ale viděl jsem i například sklo, keramiku nebo plasty a podobně.

Také se různě upravují například chemickou cestou, galvanizováním-pokovením a nebo se různě barví. Někteří rybáři si na marmyšky přivazují různé třásničky, bavlnky, nitě a podobně, které slouží k většímu dráždění například štik, okounů nebo dravců celkově a dobarvují si je různými reflexivními barvami( fosforem.)

Rybolovný způsob, kterým "taháme, "spouštíme" či "pohupujeme" s marmyškou v určitých intervalech, kdekoliv v libovolném vodním sloupci ode dna až k hladině, ať už s jakoukoliv připíchnutou nástrahou , není nijak v zákoně 99 ani v prováděcí vyhlášce 197 pojmenován, a tak se mu nejčastěji říká "marmyškování". Přesto, že je to něco mezi muškařením a ultralehkou přívlačí s velmi často chytanými feederovými pruty na jemnou špičku, naši zákonodárci k velké smůle zařadili marmyšku do přívlačových technik a to i když polovina lovených ryb je nedravá a tím nás bohužel ochudili o půl roku chytání.

Jeden z nejčastějších způsobů, jak s marmyškami v zimě na dirkách lovíme je, že otevřeme naviják a vlascem přes prst jí necháme pomalu klesnout až ke dnu. (velikost a tvar volíme podle hloubky, čím větší hloubka, tím těžší a kulatější tvar) Pokud jsme ucítili kdekoliv ve sloupci kontakt s rybou, lehce přisekneme, pokud ne, necháme jí asi minutu ležet na dně. Zaklapneme naviják a navineme asi 20 cm vlasce a opět otevřeme přes prst naviják a "bouchneme" o dno. Několikrát za sebou zvedneme a pustíme a pokud jsme opět nezaznamenali kontakt s rybou, prochytáme celý vodní sloupec až k hladině. Tento způsob je obzvlášť účinný například s připíchnutou patentkou, kouskem hnojní žížalky nebo červíkem. Ovšem pozor, jsou vody, kde je zakázáno lovit na živé nástrahy a tak použijeme umělé napodobeniny patentek, červů i žížal. Někde je ovšem i toto zakázáno a tak si musíme vystačit s různými těsty, kouskem housky, sýrem a podobně.

Další způsob, jak na dirkách můžeme lovit, je zastavení marmyšky v určité hloubce (nejčastěji nade dnem, ale i kdekoliv ve sloupci) a jejím "poskakování" jako když se nám třese ruka, třeba v půlminutových intervalech, čímž se snažíme znázornit prchající potěr před dravci. Velmi často bývá záběr hodně razantní a pokud nemáme seřízenou brzdu a nebo nedržíme pořádně prut, můžeme o něj i přijít, obzvláště po útoku na naší nástrahu pstruhem duhovým.

Ještě jedna velmi užitečná rada na závěr. Kupte si malý vrtáček (plus minus průměr 1) a noste ho v krabičce spolu s marmyškami. Skoro každá marmyška má po vyvrtání nebo galvanické úpravě v dirce pro protažení vlasce tzv. "grot", neboli ostrou hranu a právě o tuto hranu se velmi často vlasec přebrousí.. Vrtáčkem velmi jednoduše tuto hranu "strhnete" a tím si zachráníte spoustu jinak stracených ryb. Dole je již dirka "protažená", nahoře je s ostrou hranou.

A v čem že se marmyšky nosí k vodě? To je úplně jedno, stačí například krabička od kinofilmu, krabička od bombónů, krabička od háčků, pytlík, kovová krabička, nebo v něčem, co máte zrovna po ruce. Jediná podmínka je, aby marmyškám "nezvlhly"háčky a neměly tak šanci reznout.

Jiří Ouředníček
Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se