• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Marmyška - ultralehká přívlač

  • Hobby G
23. 12. 2009
Ultralehká přívlač s použitím marmyšky jako nástrahy by se dala specifikovat jako rybolovný způsob, kterým v určitých intervalech, taháme, spouštíme či pohupujeme s marmyškou v libovolném vodním sloupci ode dna až k hladině, většinou s  jakoukoliv připíchnutou nástrahou.Tento způsob lovu není není nijak v zákoně 99 ani v prováděcí vyhlášce 197 pojmenován, a tak  mezi rybáři zdomácněl název "marmyškování". Přestože tato technika  je to něco mezi muškařením a ultralehkou přívlačí a velmi často i s použitím winklepickerových a i matchových prutů s jemnou špičkou, naši zákonodárci k velké smůle zařadili marmyšku do přívlačových technik a to i když polovina lovených ryb je nedravá a tím se lov s touto nástrahou omezil na pouhou polovinu rybářské sezóny.
Všeobecně je známo, že marmyška je v podstatě jen jakýmsi upozorňovadlem a nosičem nástrahy, která je napíchnutá na jejím háčku.Úspěch při marmyškování je tedy do značné míry závislý na nástraze, kterou jsme vybrali pro háček naší marmyšky. Mezi některými rybáři koluje úsudek že samotná volba marmyšky nemá až takový význam. Opak je však pravdou.Volba správného typu marmyšky má totiž velký vliv na konečný úspěch při lovu.Právě její barva, tvar, velikost, hmotnost a materiál,z kterého je vyrobená - to jsou všechno prvky které skládají mozaiku této nástrahy, která je tak jednoduchá a při tom má ohromující výsledky.

Podobně jako u ostatních vláčecích nástrah, účinnost marmyšky je odvozena i od jejího zbarvení. Většina marmyšek se vyrábí ve stříbřitém nebo zlatém provedení. Není proto na závadu si vyrobit i jiné barevné varianty. Stačí přetřít vybrané marmyšky různobarevným lakem na nehry či nerozpustnou barvou. Většina ryb, zvláště pak okouni, velice citlivě reagují na barvu nástrahy a právě kvůli nim se oplatí mít v zásobě pestré druhy marmyšek.
Na háček marmyšky lze nastražit prakticky cokoliv, pakliže to bude svým rozměrem odpovídat jeho velikosti. Od červené patentky, přes filety z mrtvé rybky až po kousek molitanu, navoněný vhodnou aromatickou esencí. Jak je z toho zřejmé, na marmyšky používáme nejen nástrahy ryze přírodní, ale i umělé. Jen některé z celé této nepřeberné škály nástrah však mají širší záběr, resp. dá se o nich říct, že jsou univerzální.Do skupiny „univerzálních” nástrah přírodních rozhodně patří patentky, bílý červy a hnojáčci. Aby měla marmyška úspěch a cenu, musí dobře pracovat. Což znamená, že se ve vodě kolíbá ze strany na stranu a chová se trochu podobně jako Wobler.Aby pracovala dobře, musí být adekvátně zatížena ocáskem. Jako ocásek se dá použít konec twisteru, různé umělé nástrahy od Berkleye, červy, žížaly, patentky.
Její velkou účinost si ověříte jak při lovu dravých, tak i tzv. bílé či kaprovité ryby.
Marmyškování však není jen klasickou přívlačí, nýbrž že má velmi blízko i k plavané a mušce,a marmyšky můžeme zařadit mezi jednoznačně nejuniverzálnější umělou nástrahu ze všech!
Protože se jedná o ultralehkou přívlač tak síla použitého vlasce se pohybuje v rozmezí 0,08 - 0,14mm.

Technika lovu

Po dopadu na dno necháme marmyšku s nástrahou asi pět vteřin ležet, načež ji rozhýbeme. Můžeme ji jen lehce odlepit ode dna a rozechvět. Můžeme s ní také zhruba 30 až 50 centimetrů nade dnem agresivněji poskakovat. Na to spolehlivě reagují okouni a štiky, občas candát nebo maréna. Můžeme ji ale i klidně zvedat a nechat padat na dno, kde jí dovolíme až 10 vteřin se povalovat. To si pak dá říct cejn, plotice, kapr nebo třeba candát. Marmiška je účinná hlavně od začátku podzimu prakticky až do zámrazu.
Nejprve vždy prolovujeme bezprostřední okraj vody u břehu pod nohama,a potom postupně celé okolí všemi směry.Po nahození necháme marmyšku určitý čas klesat,podle toho jestli chceme lovit u dna nebo ve sloupci.Při lovu s malými nástrahami je fáze klesání nesmírně důležitá a hodně záběrů přichází právě v tomto okamžiku.proto je nutná maximální koncentrace hned při nahození do vody.Záběry při klesání můžou být velmi jemné a někdy je velmi těžké je rozlišit i na velmi jemné špičce prutu.Po dobu klesání je potřeba mít vlasec stále napnutý a být připraveny na záběr v jakémkoliv okamžiku.Když ryby nereagují na volně padající nástrahu,můžeme ji náhodně při klesání přiškubnout.Toto nepatrné potáhnutí dělá divy a najednou se stane že mrtvá nástraha klesající do hloubky ožije.Jak je ryba nablízku která to uvidí tak určitě neodolá.Právě fáze klesání je časově poměrně dlouhá a pokud lovíme např. ve 3 metrové hloubce,trvá poměrně dlouho než marmyška klesne ke dnu.Proto by bylo škoda nevyužít i tento čas co je nástraha ve vodě.Čím delší je čas klesání,tím samozřejmě lépe.Klesání marmyšky je úspěšné ještě i ve velmi studené vodě,když ryba tahanou nástrahu už nechce.Často neodolá pomalu se propadávající nástraze vodním sloupcem a sezobne ji.Právě po dobu klesání nástrahy se nám podaří mnohokrát dosáhnout i poslední úlovek sezóny.
Pokud ryba nezabere po dobu klesání,nastává čas,aby jsme předvedli svoje umění my.Po nahození vedeme marmyšku vodorovně v určité hloubce.Marmyška nám umožňuje extrémně pomalé přitahování a tak je nutné to v plné míře využít. Nejlákavější pro ryby je pomalinku se tažená a poskakující marmyška.Vůbec to nemusí být agresivní poskakování,stačí jen aby se opravdu jemný ocásek marmyšky lehce chvěl.Nejlepší je si to nacvičit pod nohama u břehu aby jsme viděli jak se marmyška chová.
Rozdíl mezi technikou prezentace marmyšek na tekoucích a stojatých vodách spočíva vlastně jen v tom, že na tekoucích vodách nahazujeme proti proudu, aby měla nástraha čas vyklesat. Ješte jednou si však připomeneme základy techniky lovu s těmito drobnými nástrahami. Najdůležitějším pravidlem je udržovat marmyšku v jejím skákavo - vybračním pohybu.Po nahození necháme marmyšku klesnout na dno. Potom ji zdvihneme ze dna, max. však 5-10 cm, a třesením špičky prutu ji propůjčíme vybrační pohyb (amplituda nebo vychýlení špičky prutu by nemělo být větší jak 3-5 cm). Špičku prutu přitom držíme směrem vzhůru. Pokud nepřichází  záběr, pootočíme kličkou navijáku a opěť začneme potřásat nástrahou. Tento postup opakujeme až do doby než máme nástrahu až téměř po nahama.
Kaudik - některé poznatky jsou čerpány od Václava Fikara
  
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.
  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 7

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
01. 12. 2010, 17:00

pavel prochazka

, prochazkapavel5@SEZNAM.CZ

 myslim si ze marmyska je nejlepsi nastraha na kaprovite ryby.s jemnym prutem s chvejivou spickou lze chytit kazdou rybu.

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se