• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov velkých okounů na popy

  • Hobby G 3
23. 12. 2009
 Je tomu již pět let co jsem poprvé vyzkoušel lov s hladinovými nástrahami a to především popy.

Přiznávám, že mě tento styl vláčení zprvu příliš nenaplňoval, především proto, že jsem díky malým zkušenostem neměl téměř žádné úlovky. Ale asi před třemi lety jsem při jedné procházce na nedalekém písníku objevil hejno na hladině lovících okounů. Po hodinovém zdolávání jedné ryby za druhou (na twistera) jsem nasadil na zkoušku také popa. Jaké bylo mé překvapení, když se pomalu klesající počet záběrů opět vyšplhal na frekvenci: nához - záběr. Neuvěřitelně agresivní útoky na hladině mi natolik učarovaly, že jsem od té chvíle povrchovém u lovu úplně propadl.

Na každé lokalitě je vláčení s povrchovými nástrahami poněkud odlišné a také nemusí fungovat vždy stejně. Ze zkušenosti mohu tvrdit, že nevětší úspěchy mám na popy a hladinové slidery. Rozdíl mezi těmito nástrahami je jak v jejich nahození, tak ve vedení a chodu nástrah. Slidery tahám velmi pomalu se zvednutou špičkou prutu a občas nechám vystoupat a zastavím chod (samozřejmě se to týká plovoucích modelů). Vybočují do stran z osy vedení tak, jako když u raněné rybky pomalu vyhasíná život. Oproti tomu s popy pracuji prudce a krátce. Škubu špičkou prutu tak, aby nástraha vydávala své klasické puknutí, šplouchnutí nebo cáknutí. Můžeme vést nástrahu agresivně a rychlé, anebo lehce s občasným vynecháním (zastavením chodu). Záleží také na typu popa. Některý vydává klasické puknutí a jiný třeba jenom lehce rozčeří hladinu. Moje nejoblíbenější typy na okouny jsou ty, které mají propadlý vnitřek přímo ve svem tělíčku. Popy s plastovou pukací lopatkou, která je přilepena na přední straně, se mi osvědčily především na štiky. Nejsem si zdaleka jistý barvou nástrah a proto mám připravený v krabičkách pro jistotu větši sortiment a často nástrahu měním. Pokud ryby „žerou‘ většinou se jim do barvy trefím, a nebo jim to je jedno.

To o nástrahách a nyní pár příkladů názorů a tipů kdy a kde můžeme na okouny narazit a posléze je také ulovit. Mnoho rybářů se mylně domnívá, že okoun je ryba která leží na dně a občas samotářsky vyjede za kořistí. Je pravda, že stanoviště okounů na řekách a pískovnách se od sebe velice liší, přičemž roční doba je také zásadní. Obecné si myslím, že ulovit vyšší počet okounů trofejních velikostí z hladiny nemusí být náhoda. Při lovu okounů na pískovnách je nejdůležitější vypozorovat jejich aktivitu. To znamená kdy loví, kolik ryb jezdí odhadem v hejnu, jaké jsou velikosti okounů, jaké jsou velikosti lovených rybek a kterým směrem se přesouvají. Mnohokrát se mi pozorování vyplatilo i za cenu, že jsem třeba hodinu nelovil a někdo by řekl „promarnil“. Zkraje zahájení je intenzita záběrů na velice solidní úrovni a počet ulovených okounů bývá velmi vysoký. Lovím je na jemnější, rychlejší prut a ze začátku není potřeba dalekých hodů.
Ryby jsou ještě nevyplašené a nepopíchané, čili více důvěřují předložené nástraze. Pokud tedy lovíme na kratší vzdálenosti, není nutné používat pletenou šňůrku a bohatě nám postačí kvalitní vlasec. Na tento způsob rybolovu se mi osvědčily vlasce fluokarbonové, které pohlcují paprsky světla dopadajícího na hladinu tak, že je ryby nezaregistrují. Obecně ale platí, že na úkor těchto schopností mají menší pevnost, i když rozdíl je tak malý, že pokud to někomu vadí, může nahradit slabší vlasec trochu větším průměrem a nosnost má stejnou (vlasec je přeci neviditelný). Také se často hovoří o jejich vysoké ceně. Já kupuji větši balení po 150 m a často je měním, třeba i pětkrát za sezónu, podle toho, jak se mi daří trhat nástrahy atd. Fluokarbonové vlasce firmy Robinson splnily mé očekávání a konečně jsem našel vlasce, které mi sedí a jsou kvalitní za solidní cenu. Jejich vlasec Primera a Tanaka v průměrech 0,16 až 0,20 plně vyhovují tomuto lovu.

Později doporučuji do výbavy zařadit prut o délce aspoň 3m pro extrémně daleké hody. Ryby se v průběhu sezóny vzdálí více od břehu na klidnější, neprochytanou vodu a potřebujeme tedy docílit větších vzdáleností (mluvím stále o domácích revírech, kde je používání lodičky, bohužel většinou zakázané!. K tomuto prutu nasazuji i naviják s velkou cívkou a rychlým převodem. Ale pozor, musí být dostatečně lehký, abychom po pár náhozech neměli „tenisový“ loket. Na navijáku mám pro tento způsob vláčení navinutou pletenou šňůrku o průměru 0,10 - 0,12,aby při náhozu měla co nejmenší odpor a dosáhl jsem i s lehčí nástrahou dalekého hodu. Je taky důležitá pro precizní vedení nástrahy, protože nemá žádnou průtažnost a máme tudíž přímý kontakt s nástrahou. Používám pletenku Robinson FX, je plovoucí, dobře „lítá“ a má při malém průměru skvělou nosnost. Na závěr pro prodloužení hodů doporučuji takový drobný tip v podobě lovu z vody. Pokud si vyhlédneme mělčinu s pomalu klesajícím dnem a oblékneme si brodící kalhoty (v letních měsících postačí „trenýrky“), docílíme tím mnohdy o několik (rozhodujících!) metrů delších hodů a možná i trofejní úlovek.

V letních měsících je pravidlo, že ryby berou po ránu a před setměním. Pokud chci mít co největší úspěch, dorážím k lokalitě s rozbřeskem a večer dvě hodiny před setměním. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že okouni za tmy neberou a můžeme tedy na většího popa vydráždit třeba sumce, ale to je jiná kapitola. Dala by se tedy po několika docházkách určit i přesná hodina braní a tipoval bych tedy dobu ráno od 5 do 8 hodin a večer od 19 do 21 hodiny.Tato doba je samozřejmě přímo úměrná době posouvání svítání a soumraku a tím pádem délce dnů a nocí.

Doteď si nemohu vysvětlit tvrzení mého kamaráda, který mi radil a tvrdil, že čím delší hod na velké pískovně, tím větší okoun. Začal jsem se tímto problémem zabývat a snažil se přivést tuto myšlenku k dokonalosti. Nemusím tedy povídat jaké byly začátky a jaké jsem měl úvahy, když třeba kolega vedlemě vytáhl okouna kolem 40cm 20 metrů od břehu. Nicméně jsem nepodlehl bezradnosti a snažil se tomuto problému přijít na kloub. Jaké bylo moje překvapení, když jsem po několika marných pokusech dostal z dálky svého prvního okouna přes 40cm. Nevím čím si to vysvětlit, jestli jejich opatrností, množstvím rybiček daleko od břehu, nebo zákazem používání jakéhokoliv plavidla. V každém případě mohu s čistým svědomím potvrdit 75% úspěšnost lovu větších ryb, než z menších vzdáleností od břehu. Pokud ryba zabrala blíže, jako výše uvedenému kolegovi, mám pocit, že sledovala poněkud déle a s větší obezřetností nástrahu taženou také z dálky. Zmíním se také o příhodě mého kolegy, který ulovil za hodinu asi 20 kusů okounů nad 35 cm. A jako perličku se mu povedl záběr dvou okounů najednou. Na obou trojhácích měl rybu, jeden okoun měřil 37cm a druhý 34cm Prostě když žerou, tak berou!

Mnoho rybářů se domnívá, že okouni berou z hladiny pouze po zahájení, nebo maximálně v průběhu léta. To je ale veliký omyl! Okouna můžeme na popa nebo slidera vydráždit po celý rok a kupříkladu v zimních měsících je tento druh lovu velice atraktivní a zajímavý. Je sice pravdou, že ryby nejsou zdaleka tak agresivní a mnohdy se stane, že pokud neproměníme záběr, ryba je nenávratně pryč. Ale věřím tomu, že ryby popa sledují a číhají na vhodný okamžik, kdy zaútočit. Pokud máte problémy s intenzitou záběrů a věříte, že ryby jsou aspoň trochu aktivní, doporučuji změnu vedení nástrahy. Postačí na chvíli přestat „popat‘ zastavit nástrahu na moment a lehce se špičkou prutu jakoby zaklepat na místě a tím popa jaksi „rozvrnět“. Největších úspěchů jsem dosáhl na pískovnách v okolí Kolína, dále pak na písníku Sadská u Nymburka, revír Křetinka, ale i třeba Lipno. A především na Lipně se mi osvědčily popy v zátokách se zatopenými pařezy. Na těchto lokalitách, kde nemůžete lovit kvůli vázkám u dna, jsou popy nenahraditelné. Na závěr ještě několik tipů mých oblíbených popů a sliderů. Mezi nejúspěšnější popy patří výrobky Kamakatsu, Dam, Robinson a hlavně Salmo. Ti vyrábí i kvalitní slidery, se kterými mám velice dobré zkušenosti. Při lovu z veliké dálky bych se nebál zařadit do své krabičky ani popy velikých gramáží, které mi přinesly poslední sezónu řadu úspěchů a to i v gramážích 35—57 g.
Mnoho rybářů si řekne, že je tato nástraha poněkud přehnaná, ale pokud chcete docílit dalekých hodů a velkého okouna, vřele doporučuji!

Radim Křepelka


  

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

    


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 7

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se