• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov úhořů feederem

  • Hobby G 3
14. 08. 2010

O feederu při lovu úhořú mohou někteří rybáři pochybovat. Jsou to hlavně ti, kteří jsou přesvědčeni že musí nechat úhoře s nástrahou kousek ujíždět, aby ho snáze zasekli. Z toho pramení, že úhoř má háček až v jícnu.
Přestože při lovu feederem lovíme s napnutým vlascem a zasekáváme tehdy, jakmile se špička ohne, má většina úhořů polknutou nástrahu hodně hluboko také.
Úhoř je zkrátka hltoun a jakmile se najde něco k snědku, vypořádá se stím bleskově a na místě. Jakmile ujíždí dál, je už většinou chycený. I velkou nástrahu se snaží úhoř roztrhat a pozřít na místě. To že by ho od záběru odradil napnutý vlasec a špička je téměř nepravděpodobné. Feeder je tedy k lovu úhořů tedy stejně vhodný jako klasický prut na položenou. Zásekum,vedoucím do prázdna, a nebo špatně zaseknutým rybám se účině vyhnete, když budete používat přiměřeně velké nástrahy.

Vybavení
V případě feederu nemusíte  hned používat heavy pruty, které bývají stejně pro většinu příležitostí příliš dlouhé, vzhledem k rozlehlosti vody a zarostlím břehům.
Prut v délce 3,6m nebo dokonce 3,9m se pro menší a zarostlé vody, kde nejčastěji lovíme, vůbec nehodí. V takových podmínkách je někdy i třímetrový prut příliš dlouhý.
Ideální by byla délka 2,7m, ovšem ta spadá do kategorie prutu wincklepicker, nikoliv heavy a takových winclepickerů, kde by jsme mohli použít vlasec o průměru 0,22-0,25mm nebo stejně pevnou pletenku moc není. Pro tuto příležitost použijeme jeden z nejsilnějších winkelpickerových prutů, s odhozovou hmotností 40g.

Pokud použijeme dobrý vlasec nebo pletenku odpovídající nosnosti vlasce 0,25mm, pak se nemusíte bát žádného úhoře. Pro volnější vody použijeme konstrukčně silnější pruty light, v délce 3 - 3,3m a gramáží do 60g, jsou to ideální úhořové pruty pro většinu situací. Jen tam, kde lovíte v opravdu silném proudu, budete muset použít pruty ještě těžší, ne kvůli úhoři, ale podmínkám ve kterých lovíte.

Naviják bude stačit menší, nebo středně velký, protože nebudeme nahazovat daleko. Naprostá většina úhořů se uloví v těsné blízkosti břehu a pak také u podvodních překážek všeho druhu. Podvodní překážky, rostlinstvo, staré stavby, podemleté břehy s kořeny a děrami a cokoliv podobného využívají úhoři jako své denní úkryty. V jejich blízkosti tedy můžeme očekávat záběry téměř s jistotou a nejednou se dočkáme záběru i ve dne. Proto pevné náčiní. Úhoře nijak nezdoláváme, prostě ho silným tahem vedeme z vody ven.

Pro lov úhoře s feederem používáme sestavy s průběžnou zátěží i páternoster.Ten je oblíbený u těch rybárů, kteří se domnívají, že úhoř potřebuje k pozření více času a prostoru. Obě varianty sestavujeme s obratlíkem a karabinkou tak, aby se dal návazec snadno odpojit a nahradit jiným. Vyhnete se tím navazování háčků v případě, že ho utrhnete při vázce nebo když ho má úhoř hluboko. Prostě odpojíte návazec a nahradíte ho jiným, dopředu připraveným. Zátěže používáme jen tak těžké, abychom snimi nahodili tam, kam potřebujeme, aby nástraha setrvávala na svém místě a vlasec se dal proti zátěži správně napnout.

Na místě jsou i pevné háčky přiměřené velikosti nástrahy. Volba špiček je jednoduchá - pro stojaté vody nejměkčí špičky a pro  táhlé vody  přiměřeně silnější. U úhoře se nemusíte bát, že by jste záběr na špičce prutu neviděli. Bude většinou ohýbat i část prutu. Na druhou stranu však není nutné na to hřešit. Noční sledování špičky nám usnadní chemické světýlko a nebo nasvícený feederový terč, pokud chytáme na stojaté vodě. Když úhoř zabere, nemusíte se zásekem spěchat. Klidně počkejte až se pořádně ohne špička prutu. Mírné chvění a poškubávání je třeba ignorovat

MilanTychler

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 6

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se