• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov tlouště

  • Hobby G 2
26. 12. 2009
 
Tito mazáci, jinak se jim ani nedá říct, mají jasné představy o tom, co chtějí a co mohou. Včas se ztrácejí z dohledu každého, kdo si na břehu nedává pozor. Znervózní poté, co se k nim přiblíží něco nepřirozeného (např. vlasec, nástraha). A zmizí i tehdy, když v širokém dalekém okolí zpozorují neklid. Chytat staré tlouště vláčením tedy znamená udělat promoci na vysoké škole přívlače.
On takový tloušť, od nátury všežravec, je v příjmu potravy nevyzpytatelný. Troufne si polknout třeba švestku, vystartuje i po deseticentimetrové oukleji, pošmákne si na rousnici. A pak, o dva dny později, už ho na nic takového nezlákáte. Právě naopak. Večer před soumrakem udělá malý kroužek u hladiny, to když zde sebere titěrnou jepičku. A je na dlouho spokojený!
Velký tloušť, jehož chlebárna by bez problémů pozřela menší jablko, se dá spíše přelstít na malou vláčecí nástrahu. Možná je to tím, že od té „nicoty” neočekává zradu, možná něčím jiným. Faktem je, že většinu tloušťů přes 40 cm jsem dostanem na malé nástrahy. A to je zajímavé mimo jiné i z toho důvodu, že zase tlouště od 30 do zhruba 38 cm občas chytíme na nástrahy podstatně větší, dokonce i na wobblery až 9 cm dlouhé.

Pomineme–li nyní mušku , která je bezpochyby jednou z nejlepších tloušťových nástrah v létě, zůstávají mi mezi hlavními favority na velké tlouště v zásadě jen dvě z celého balíku vláčecích nástrah:
marmyšky
malé (lehké) rotační třpytky

Marmyšky

Na opatrné tlouště používáme maximálně 1 cm dlouhé, vždy ploché a velmi lehké. Vlasec o maximálním průměru 0,12 mm, ale to jen například při zhoršených světelných podmínkách. Standardně se dá věřit „desítce”, která ukočíruje nejen slušného tlouště, ale třeba i dvoukilového bolena. V extrémně čistých vodách je nutné sáhnout po „osmičce”, protože tloušť – jak již bylo předeslano – je ryba velmi plachá, která v čisté vodě vidí jako ostříž.
Nejvíce se mi osvědčuje volné horizontální vedení marmyšky, kterou nahodíme kolmo od břehu tak, aby lehce dosedla na hladinu. Proud ji ihned vezme dolu a v tu chvíli začínáme nástrahu přitahovat. Útok tlouště je vždy prudký, proto je třeba mít jemně seřízenou brzdu. V opačném případě se můžete s rybou okamžitě rozloučit.

Rotační třpytky

Velmi osvědčené rotačky jsou Vaškovky. Je to dané jednak vzdušnou lehkostí třpytek pana Vaška a dále jejich bezchybnou prací ve vodě.
Jinak ale pochopitelně nemůžeme odmítnout ani jiné rotačky, stejně jako jiné umělé vláčecí nástrahy (wobblery, plandavky, cikády či třeba twistery, i když ty se zrovna za nejvhodnější nástrahu na tlouště určitě nedají označit. Každá voda je trochu jiná a člověk si ji musí nastudovat.
  Václav Fikar -  převzato z článku Velkého tlouště může ošálit malá nástraha

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.

    


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se