• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov štik přívlačí na mrtvou rybku

  • Hobby G 3
23. 12. 2009
 Přívlač - je v posledních letech stále modernější a využívanější způsob lovu. V obchodech s rybářskými potřebami nacházíme stále větší výběr různých vláčecích nástrah. Rotační třpytky, plandavky, woblery, twistery, ripery, popery a spoustu dalších vláčecích potřeb.
Přes  tuto obrovskou nabídku je ale opomíjena jedna vláčecí nástraha, se kterou to všechno začalo. Tou nástrahou je mrtvá rybka. Nástraha mnohdy mnohem účinější než jakékoliv umělé nástrahy. Proto si tuto vláčecí nástrahu více přiblížíme.

Volba nástražní rybky:

Rybka, se kterou se chystáme lovit, by měla mít světlejší barvu a měla by se lesknout. Právě to je to správné, co dokáže hladové štiky pořádně vyprovokovat. Mezi osvědčené rybky patří ouklej, kterou nastražíme za tlamku jedním větším jednoháčkem, opatřeným lankem. Další vhodné rybky jsou slunky nebo menší plotičky.

Vedení nástr. rybky:

Je podstatně odlišné od vedení umělých nástrah.Nastraženou rybku nahodíme a chvilku ji necháme ležet na dně. Nemusíme honem pospíchat a rybku necháme ležet třeba až minutu .Pak sní lehce škubneme,navineme vlasec a znovu opakujeme. Prutem můžeme poškubávat i víckrát za sebou. Pohyb rybky vypadá tak, že se rybka odlepí ode dna, vyjede do určité výšky sloupce vody, a pak opět pozvolna padá ke dnu. Od tohoto způsobu pohybu se lov nazývá cukanda.
Z pohledu štiky to vypadá asi takto. Štika většinou rybku která leží na dně pozoruje ze svého úkrytu a považuje ji za mrtvou. Při škubnutí a pohybu rybky si však bude myslet že rybka je pouze zraněná a umírá. Bleskurychle po ní vyjede a chytí ji do své zubaté tlamy, což se nám většinou projeví jako ostrý kopanec do našeho prutu. Na tento okamžik musíme být připraveni, rychle odklopíme řadič navijáku, a necháme štiku ujíždět s rybkou v tlamě. Po 20-40 sekundách (nebo individuálního úsudku) zasekneme. Je často lepší zaseknout radši dříve a třeba i štiku ztratit, než ji nechat několik minut zažírat a pak ji vyprošťovat háček až z jícnu.To platí především u malích kudliček, které bývají ještě hloupé a zbrklé a bezhlavě napadají naší nástrahu. Záběr od menší štiky poznáte většinou hned. Bývá velmi prudký, avšak není to až taková rána do prutu, spíše jen takové drbnutí. Často se stává, hlavně pokud vláčíte v broďákách, že vám štika zabere přímo před očima a vy to vše můžete sledovat. Pak její délku celkem spolehlivě odhadnete a od toho odvodíte dobu záseku.
Větší štiky bývají nevyzpytatelné. Někdy po rybce zaútočí tak,že voda stříká všude okolo,a někdy ji jen tak lehce uchopí a vy máte dojem, že jste uvázli a snažíte se tahem rybku uvolnit. Jelikož to bývají již vychytralé štiky, při sebemenším odporu rybičku rychle pustí. Když je hladová, rybku do sebe cpe rychle jako menší štička. Máli však dostatek potravy a nestrádá, drží naši rybku jen na kraji tlamy a žrát ji začne až po delší chvilce.

Lovná místa na řekách:

Mezi osvědčená místa můžeme zařadit pobřežní partie s výskytem říčních řas. V těchto místech bývá menší hloubka od 10cm do 1 metru. Můžeme lovit ze břehu nebo prochytávat horká místa při opatrné chůzi vodou. Zde bývají štiky ukryté právě v těchto řasách a číhají na svou kořist, která je obvykle nezahlédne, případně už je pro ní pozdě na útěk. Právě vzhledem k tomu že chytáme v řasách, tak je lepší používat jednoháček, který nebude tak často váznout jako dvoj nebo trojháček.I s jednoháčkem určitě za nějakou řasu zachytíte, ale celkem snadno jde nástraha vyprostit škubnutím prutu. Rybka ale musí být pevně nastražena, jinak hrozí že o ní příjdete. Pokud je řas velké množství tak se doporučuje rybku nastražit na tzv. neváznoucí systémek.
Postup je jednoduchý - rybce provlékneme lanko tlamkou, vyndáme ho skřelemi, nacvakneme háček a propíchneme jím rybku mezi břišními ploutvemi. Zásek však v tomto případě musí být ostřejší. Chytat se dá samozřejmě i v místech kde řasy nerostou, použijeme ten samý způsob, avšak jednoháček můžeme vyměnit za dvoj nebo trojháček.
Náčiní pro lov kde se vyskytuje větší počet řas použijeme - běžný přívlačový prut o délce kolem 2,5m a spíše silnější vlasec 0,30-0,40mm. Je to z toho důvodu, že štika se řasami proplétá a se slabším vlascem by jsme ji snadno utrhli. V místech bez řas nám v pohodě postačí vlasec o síle 0,18-0,25mm. Místa, kterým stojí za to věnovat pozornost, se jmenují stulíkové ostrůvky. Stulíky vyrůstají ze dna, čímž vytvářejí téměř dokonalé obydlí pro štiku – nad hlavou střecha a kolem desítky maskujících stvolů. Pakliže je zde aspoň 60 cm hloubky pravděpodobně se tu v létě bude zdržovat i štika.
Padlé kmeny jsou dalším tradičním stanovištěm říčních štik. Zde však bývá vlastní lov těžší. Jeho obtížnost závisí na poloze zříceného kmenu a samozřejmě na množství trčících větví.  Hrany proudu a tišiny, kde se shromažďuje bílá ryba i okouni, jsou dalším potenciálním lovištěm štik.

Lovná místa na stojatých vodách:
Velice účinnou metodou lokalizace jakékoli štiky je sledovat hladinu a všímat si každého zalovení (nejlépe už před zahájením). Důležité je nejen místo, ale i čas, protože řada štik má své vnitřní hodiny docela dobře seřízené. Většina štičích zalovení našim zrakům unikne, ale zejména v mělké vodě, kam občas vyjíždějí za kořistí, se únik drobných rybek před stiskem zubaté tlamy prostě utajit nedá. Na rozdíl od dobře viditelného tlučení bolena se ale většinou jedná o mnohem decentnější projev, často se vyplašené rybky jen rozjedou, někdy se na hladině pouze tiše rozplyne nenápadný závar a stále řidčeji se setkáme s pořádným zalovením, kdy se na mělčině převalí tělo jako noha a vzduchem létají třicítky plotice.
Je ale třeba vědět, že staré zubaté matky vedou trochu jiný život než mladší příslušníci jejich druhu. Zatímco mladší ročníky se na stojatých vodách obvykle nějakým způsobem prozrazují,o velkých už se to nahlas říct nedá.
Velké štiky se zde nejčastěji zdržují buď tři až čtyři metry pod hladinou (tam, kde je hloubka od 6 do 12 metrů), nebo u dna (tam, kde jsou hloubky od 1,5 do 4 metrů). A na tom už se dá dobře stavět.
Káčko
  

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 10

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
16. 07. 2011, 17:52

Kaudik


 Nejpoužívanější montáží na lov dravců přívlačí s mrtvou rybkou najdeš na tomto webu zde: http://www.nachytano.cz/clanky/montaze/33/drachkowitchuv--system/a/223/

>> Reagovat
15. 07. 2011, 18:25

Ondra Zahradník

, Ondra.Zahr@seznam.cz

Jak má vipadat Montáž  

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se