• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov ryb anglickým splávkem

  • Hobby G
25. 06. 2010

Pokud si bílá ryba a kapři dopřávají své hodování daleko od břehu, nastává pro jejich lovce  problém. Pokud chcete za těchto podmínek chytat, musíte sáhnout po matchovém prutu. S matchovkou není problém dosáhnout  vzdálenosti čtyřiceti metrů a více. Ovšem pouze tehdy, je-li v pořádku složení náčiní, montáž a technika náhozů.
Prvním předpokladem úspěchu na velké vzdálenosti je vhodný prut. Zde je třeba nalézt kompromis. Prut by měl být najedné straně dostatečně silný, abyste dopravili montáž daleko, na druhé straně musí být také citlivý, aby bylo možné používat jemné montáže a zachytit výpady velkých ryb. Pro tento lov se osvědčil 4,2 metru dlouhý matchový prut s měkkou akcí a hmotností zátěže do 25 gramů. Naviják by měl při jednom otočení kličkou pojmout asi 90 centimetrů vlasce a vlasec musí být navinutý na cívce čistě. S tímto vybavením jste optimálně připravení na daleký nához.
Pokud máte při energických náhozech na cívce tenký monofilní vlasec, bude často docházet k jeho přetržení, protože síly, které na něj působí, často překračují jeho nosnost. Silný vlasec zase klade větru velký odpor a to vás stojí rozhodující metry. Co tedy dělat? Řešením je použítí silnější (šokové) koncové části vlasce. Mezi kmenový vlasec a návazec se zařadí kousek vlasce o velkém průměru, který tlumí zátěž při náhozech. Protože se však na matchovém prutu používají velmi tenké vlasce, neměla by koncová část vlasce být příliš silná, jinak nebude lehce klouzat očky prutu. Použijeme kmenový vlasec o průměru 0,16 milimetru a 15 metrů dlouhý kus silnějšího vlasce, spojíme uzlem Albright.

Daleko od břehu je často poměrně velká hloubka, takže použijeme splávek, který volně klouže na silnějším vlasci. Montáž s pevným splávkem lze nastavit pouze na takovou hloubku, jaká je délka prutu. Místa vzdálená padesát metrů jsou ale často hlubší, než je délka matchového prutu. Kromě toho je nahazování s klouzavým splávkem výrazně jednodušší. Potřebná nosnost splávku závisí na hloubce, kde chytáte. Základní pravidlo zní: pokud na místě není silný spodní proud, lze vycházet z hmotnosti 1 g/metr hloubky. Po prozkoumání dna olovnicí se montáž nastaví na takovou hloubku, aby návazec ležel na dně. S touto prezentací je šance na kapitální rybu větší než s nástrahou, která se vznáší těsně u dna, takže ji velmi rychle zaznamenají malé ryby. Nastavení hloubky se provádí pomocí dvou zarážkových uzlů, které umístíte vedle sebe. Splávek se s vlascem spojí pomocí karabinkového obratlíku velikosti 18 nebo 20. Pod obratlík se na vlasec upevní čtyři olověné broky č. 8. Poté následuje ve vzdálenosti jednoho metru hlavní zátěž. Vhodná je matchová olověná olivka, která se navlékne na vlasec. Nad malý trojobratlík, který slouží ke spojení silnějšího vlasce a návazce, umístíme ještě několik olověných broků velikosti 9 nebo 10. Leží na dně a fungují jako čihátko. Pokud nějaká ryba při záběru tyto broky nadzvedne, montáž se uvolní a špička vykoukne z vody. Potom je nutné přiměřeně zaseknout. Návazec je 30 centimetrů dlouhý, na háček se napíchne červ s kuklou mouchy. Je třeba dávat pozor na to, aby vzdálenost mezi hlavní zátěží, tedy olověnou olivkou, a broky, které slouží jako čihátko, byla o deset centimetrů větší, než je délka návazce. Při nahazování pak nedochází tak často k zamotání.

Krmení pro lov ve větší vzdálenosti by mělo být dostatečně lepivé, jinak se koule při energických náhozech rozpadnou již v letu nebo při dopadu na vodní hladinu. Použijeme silně lepivou směs krmení s vysokým podílem hrubých přísad. K tomu přidáme ještě několik hrstí jemnějšího druhu  a trochu aromatického prášku. Takto získáme směs, která sice dobře lepí, ale zároveň se ve vodě rychle rozpouští. Pokud krmení navlhčíte už den před tím, než se vypravíte k vodě, nebudou partikly stoupat k hladině, ale zůstanou na dně, tedy tam, kde se nachází také nástraha na háčku. Krmení má tu správnou konzistenci, když z něj lze lehkým tlakem vytvářet kompaktní lepivé koule. Abychom s těmito krmnými koulemi mohli zakrmovat i ve velkých vzdálenostech, použijeme speciální prak. Vytvořte koule velké asi jako slepičí vejce a dejte je do košíčku praku. Uchopte držadlo praku do jedné ruky a stabilizujte ho palcem. Druhou rukou uchopte oka košíčku. Paži, ve které máte držák, napněte, poté košíček natáhněte dozadu. Nyní se podívejte na waggler a košíček vypusťte. Měli byste mířit tak, aby krmná koule dopadla asi metr před splávek. Koule totiž ve vodě sklouzne ještě kousek dál.
Stejně jako při zakrmování je také při nahazování montáže třeba mít tu správnou techniku. Prut držte před tělem. Montáž by měla viset asi 20 centimetrů pod špičkou prutu. Pak otevřete překlápěč a vlasec držte pevně ukazováčkem. Nyní veďte prut kývavým pohybem dozadu a zase dopředu. V pozici 11 hodin švihněte a vlasec uvolněte. Krátce před tím, než montáž dosáhne svého cíle, vlasec lehce zbrzděte pstem na cívce. Abyste nahazovali stále na stejné místo, měli byste si najít orientační bod, například nápadný strom na druhém břehu. Po prvním zdařilém náhozu si vlasec, který se nachází hned před navijákem, označíme mastnou tyčinkou nebo popisovačem. Při dalším náhozu by se obarvený vlasec měl nacházet na stejném místě. Pak chytáte přesně na zakrmeném místě. Pokud se splávek narovnal, je třeba dát vlasec níž, aby nezůstal ležet na hladině. Jinak by se při silném větru mohl na vlasci vytvořit velký záhyb, který by znemožnil účinné zaseknutí. Snížení se provádí takto: špička prutu se zanoří asi 20 centimetrů do vody a vlasec se napne pomocí několika otočení kličkou navijáku. Prut se pak vede škubavě směrem do strany ven z vody. Tím se vlasec stlačí pod hladinu.

Chytání ve velké vzdálenosti je sice trochu komplikovanější než pokus přímo pod nohama, ale kdo si dá tu práci, bude úspěšný i ve chvíli, kdy ostatní rybáři narazí na své hranice v náhoru do dálky.
Michael Schogl

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.


video vázání uzle albright
  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 3

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se