• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov říčních candátů

  • Hobby G 3
17. 05. 2010
 Říční candát není ryba, která se nechá ulovit lehce. Asi i proto nám dokáže způsobit tolik radosti, když se rozhodne pro naši nástrahu. Tak už to prostě bývá - čím je pro nás složitější něco získat, tím větší radost nám to později udělá.
Tak je to i s candátem. Ne ovšem s tím  z nádrže, ale s tím divokým, říčním candátem, který nepochází z umělé líhně.  V porovnání s jinými druhy ryb obývajícími řeku není candátů nikdy nazbyt. Doby, kdy tomu bylo jinak, jsou nenávratně pryč. Přesto - nechám věstování špatných zpráv, protože na prahu léta je přece jen určitá šance na ulovení tohoto dravce s opálovýma očima.

Jeho oko je jako z Pána prstenů - také vidí všechno. Vidí dobře i v noci a v zakalené vodě. To je velice cenná informace pro nás rybáře. Candát dokonale lokalizuje nástrahu očima jak v noci, tak během dešťových zákalů. Shrnu to jednoduše - to jsou právě nejdokonalejší podmínky na záběry. Pokud víme, že někde candáti jsou a z nějakých důvodů nás ignorují, je dobré pokusit se je ulovit v noci.
Řeky nás dokáží překvapit naprosto neočekávanými triky. Dlouhou dobu plánujeme výpravu, jedeme natěšení na ryby... - a vody v korytě zatím přebývá téměř o metr, někdy i více. Všechny naše plány tím berou za svě, ostrohy jsou zalité vodou, voda je až na okolních loukách, zkrátka - jsme úplné mimo. Nemusíme se ale hroutit ani tehdy.
Candátům takový stav řeky vůbec nevadí. Přibývající voda probouzí v těchto dravcích zvýšený apetit. Stejné je tomu i v okamžiku, kdy voda začíná pomalu opadat. Také tehdy můžeme počítat s mnoha dobrými záběry. Dokonce si myslím,že mnohem horší na lov candátú je řeka s nízkým stavem vody a vysokou průzračností. A pokud do toho ještě svítí ostré slunce, můžeme raději začít s chytáním jiných druhů ryb.

Podle mé je říční candát klasickou rybou s největší aktivitou na přelomu dne a noci. Jsou to dost krátké časové úseky, proto je musíme co nejdůkladněji využít. V této krátké době musíme hledat především na zaručených místech - na jejich oblíbených lovištích. Při svítání a při soumraku nám je často prozradí nezvyklým ruchem. Občas dovedou nadělat mnoho halasu. Velice často atakují malé rybičky hned pod povrchem vody a při samém břehu. Mnohokrát jsem viděl rybí drobotinu, jak při svém splašeném úprku vyskakuje až na kamenitý břeh. Takové ostré lovení nikdy netrvá příliš dlouho. Někdy čtvrt, někdy dokonce jen půl hodinky a je po všem. V době, kdy candáti provozují takovýto lehce viditelný lov odehrávající se převážně na ouklejkách, navazuji na konec vlasce plovoucí wobbler. Ne moc velký, nejvýše pět až sedm centimetrů. Jeho nořítko musí být postavené tak, aby se wobbler nenořil příliš hluboko. Tím unikneme častému váznutí a candát v době divokého lovu atakuje opravdu jakýkoli v objekt pohybující se v těsné blízkosti hladiny. Barva wobbleru je věcí velice podružnou, přesto se snažím,aby nástraha odpovídala zbarvením přírodním předlohám - ouklejím. V naprosté tmě pak sahám po wobblerech ve tluorescentních barvách,bílých,a nebo perleťových.
Dokonalé jsou stále moderní „rapalky" s klasickou vizáží, to znamení stříbrné s tmavým hřbetem. Úplně nejlepší stříbrno modré! Dnes se s nimi ovšem můžou rovnat snad všechny produkty osvědčených domácích i zahraničních firem. Pokud nedisponujete wobblery, můžete to zkusit s lovem candátů na měkké nástrahy. Na říční lovení nám v létě budou vyhovovat hlavičky na velkých háčcích, asi 3/0 a 4/0, ale nepříliš těžké. Na povrchové vláčení se hodí ty s váhou kolem čtyř gramů a někdy dokonce postačí dva gramy. Jde nám přece o to, aby se nástraha dala táhnout hned pod hladinou. Navíc většina pokusů o její spuštění do hloubky často končí v takovýchto místech jejím utržením.

Candáti jsou totiž takové „bestie", že upřednostňují pod vodou terény plné vázek a překážek. Nejlepším důkazem toho je, že jich nejvíce chytíte v kamenitých úsecích s potopenými větvemi, pařezy nebo celými stromy. Ne nadarmo staré rybářské přísloví praví: „Kde je klacek, tam je macek." Myslím, že vzniklo a přinejmenším se nejlépe hodí, právě na candáty. Gumové nástrahy, které se mi nejvíce osvědčily při říčním vláčení, jsou především twistery a rippery. Samozřejmě ne všechny modely. Používám dost velké, z té nejměkčí gumy a s dobře pracujícím „ocáskem". Zvolená barva je bílá klasika a světlounce zelená, Tyto nástrahy mě snad ještě nikdy nezklamaly. Stejně úspěšná jsou ale v těchto odstínech i kopyta

Říční candáti nejsou tak vybíraví jako jejich kolegové ze stojatých vod. V proudné vodě není tolik času na studování a podrobné prohlížení kořisti. Tady stačí chviličku zaváhat a žrádlo už utíká z dosahu jejich „psích" zubů. Proto jsou záběry na tekoucích vodách o stupínek razantnější, silnější a velice dobře rozpoznatelné na špičce prutu. Používání šňůrek místo monofilního vlasce má výhodu nejen při záseku, ale i při vysvobozování uváznutých nástrah z různých překážek. A pokud se pro splétanou šňůrku rozhodnete, klidně zvolte silnější průměr, i 0,25 milimetru. Nenechte se zmást její vysokou nosností a představou, že „tak velkou rybu stejně nikdy nechytím". Bude se vám hodit, až budete vysvobozovat svůj nejoblíbenější wobbler. Často se vám s ní podaří vylovit na břeh větev ověšenou nástrahami měně prozřetelných rybářů,která pak vypadá jako vánoční stromeček. K takové šňůře ale zvolte odpovídající prut. Já mám radši delší, od 2,7 do 3,3 metru. Lépe se mi s nimi vodí nástraha. A jak říkám, raději pevnější, člověk nikdy neví, co se může na háček pověsit. Večer neloví pouze candáti, občas se s námi přijede přetahovat i sumec. Přesto myslím, že prut s vrhací zátěží do 50 gramů nám naprosto vystačí.
Naviják nepotřebuje žádné speciality, stačí, aby dobře plnil svou nejzákladnější funkci - dobře ukládal na cívku vlasec, případně pletenku. A to není málo! Potřebovat budete také baterku, tedy pokud zůstanete na noc. Do půlnoci vám přece zbývá několik hodin a ty někdy vydají více než zbytek celého dne. Na konec jsem si nechal nejpodstatněj-ší věci. Kde na řece tedy hledat candáty? Nezkušeným radím popovídat si s rybáři na břehu. Místní to budou vědět nejlépe a také většinou rádi poradí. Pokud u vody nejsou, anebo se nechtějí rozpovídat, řiďte se vzpomínanými kamennými břehy a regulací. Důležité je, aby byl na blízku proud a tvrdé dno. Nesmíte také přehlížet místa, kde se hladina vaří rybí drobotinou. Sem určitě dravec dorazí! A ještě poslední postřeh: nástrahu veďte pomalu - velice pomalu...
Pavel Pánek
  
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.
  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 19

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se