• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov pstruhů přívlačí

  • Hobby G 3
24. 12. 2009

 Pstruhová sezóna se blíží a někteří z nás se těší na výlet do přírody, druzí na nějaký nový zážitek a další na večerní kulinářskou pochoutku ze svého úlovku. Ale napřed pstruha musíme ulovit. A nejlépe nějaký větší, ale i zkušený kousek. Ten starší pstruh už toho viděl ve vodě dost a můžeme ho zkusit přelstít spíše něčím neotřelým.

Třeba Banjem, které nastražíme a vodíme jako „šoulanou rybičku“. Je to celkem jednoduché a máme dvě možnosti - použijeme banjo1“ a to buď celé, anebo je před nastražením zeštíhlíme. A to tak, že mu sestřihneme břišní část – přesně podle šíře ocásku. Hlavu necháme v původní velikosti. Vždyť potěr má také ohromnou hlavu a nudlové tělo. Nastražíme je na samostatný háček a zatížíme stiskacími broky dle síly proudu 10 – 50 cm od háčku. Nejlépe se tak chytá tam, kde je písčité dno. Sestavu nahodíme šikmo proti proudu až do mělčiny k druhému břehu a necháme klesnout na dno. Poté využijeme síly proudu a vytvořeným „pytlem“ z vlasce necháme nástrahu stáhnout po proudu z mělčiny do koryta. Tedy tak, jak se chová plůdek a kde čeká pstruh. Obtížnější je situace, kde je dno kamenité. Tam místo brázdění dna musíme toto kopírovat prací s prutem a přesným zkracováním vlasce navijákem. Je nutné vést nástrahu co nejblíže dna, protože malé rybky (potěr) se také z bezpečnostních důvodů většinou ode dna nevzdalují. A vranka to vlastně ani neumí.

Jaké barvy použít?

Při imitaci potěru čisté, pouze částečně stínované sklo. Tedy sklo stříbrné, zlaté, s nádechem do zelena či do modra. Pokud chceme znázornit pstroužka či střevli, tak bříško perleťové a hřbet lahvově zelený. Vranku napodobíme různobarevným OIL, případně tóny do žluto hnědé a béžové. Tůně na volné vodě můžeme prohledávat taháním proti proudu, ale většinou je mnohem úspěšnější nástrahu vodit po proudu či šikmo v oblouku po proudu. Ovšem nejlépe je prohledáme tak, jak bylo výše řečeno. Tedy tůň přehodíme šikmo proti proudu až do mělčí vody, nástrahu necháme klesnout na dno a proudem vtáhnout do tůně. Ale nejkrásnější je, když pozorujeme pstruha na mělčím stanovišti a jeho útok na námi dráždivě nabídnutou nástrahu. Pokud jej nástraha nezajímá, je někde chyba. Třeba o nás ví, nebo chce nástrahu jinak. Ale to už je v našich rukou. Je ale fakt, že takto voděné Banjo bývá úspěšné i na silně prochytaných vodách, které jakoby byly bez větších ryb. Pstruzi se s ním a takto ještě nesetkali. Ale je i další možnost.

Marmyška.

Takže dalším oživením našich návštěv u vody by mohl být lov s odhazovanou marmyškou. To malé, třesoucí se nic, co si něco jedlého nese, je pro většinu ryb a tedy i pro pstruha a později i lipana, neodolatelnou kořistí. A je to také jeden z velice příjemných, aktivních, účinných a přitom nejjednodušších lovných způsobů. Něco mezi plavanou, muškou a přívlačí. I když je marmyška jednoduchá, je třeba zachovat několik základních požadavků. Takže do silnějších proudů stačí jakýkoliv delší prut stavěný na vlasec 0,14 – 0,16, do slabších proudů a klidnější vody nejlépe delší prut okolo tří metrů s jemnou, ale rychlou speciální špicí (dají se použít i pickerové pruty s grafitovou špicí, ale přívlačový speciál s chvějivou špicí by měl být pro pohodu z lovu a správné rozechvění marmyšky to pravé) – ten samozřejmě můžeme použít i v prvém případě.

Proč tyto pruty?

V silnějších proudech budeme používat těžší marmyšku, kterou ještě případně zatížíme brokem a její rozechvění dostatečně zajistí proud – takže na prutu moc nezáleží. Ve slabších proudech a tišinách již potřebujeme marmyšku sami rozechvět, ale toto nedokážeme s prutem, který má větší setrvačnost špičky - dutá špice klasického „přívlačáku“ rozpohybuje marmyšku do moc dlouhých a pomalých poskoků – zde se nedá o rozechvění vůbec hovořit.

Naviják je vhodnější menší a lehčí (třicítka) a k tenkosti používaného vlasce určitě s dobře seřiditelnou brzdou. Vlasec použijeme co možná nejtenčí – ideální sestava je fluoro 0,16 s čirým návazcem stejné nebo tenčí tloušťky. Právě dobře viditelný spojovací uzlík nám slouží k přesnému vedení marmyšky nade dnem a zde si tedy délkou návazce zajistíme správné kopírování dna. Marmyšku vyvážeme tak, že otvorem v tělíčku provlékneme vlasec (háček směřuje nahoru) a uvážeme jej k háčku normálním navazovacím uzlem. Na háček dáme tenký proužek ustřižený z twisterové hmoty asi ve velikosti patentky (larva pakomára). A co nejdříve budou k dostání i nádherně provedené patentky a bílí a červení červi od PowerBaitu. Do silnějších proudů použijeme těžší marmyšky spíše kapkovitého tvaru, do slabších proudů již použijeme větší plošší tvar nebo i tvar brouka a do klidnější vody plochou a malou marmyšku. Vše je odvozeno od síly proudu a odporu tělíčka marmyšky – měli bychom ji bez problémů vodit ve spodní třetině vodního sloupce. Někdy ale ani brázdění hladiny není na škodu, záleží na aktivitě ryb a čistotě vody. V proudu marmyšku nahazujeme ke druhé straně mírně pod sebe a vedeme ji tak, aby co nejpomaleji řezala proud směrem pod nás. Pokud jsme zabrodění, tak můžeme marmyšku pouhým překládáním zvednutého prutu vést šikmo přes stanoviště pstruha, tam ji na okamžik pozdržíme a opětným přeložením prutu ji z tohoto místa vyvedeme. To můžeme několikrát opakovat, ale samozřejmě z takové vzdálenosti, aby o nás ryba nevěděla. Na klidnější vodě marmyškou prohledáváme vodu všemi směry, ale při přitahování ji již musíme neustálým chvěním správně dimenzované špice prutu rozpohybovat. Dobře se loví s marmyškou i na malých vodách, kde s ní pro její váhu dobře a nenápadně nahodíme. Po dopadu ji necháme chvíli v klidu na dně, poté rozechvějeme a vedeme vodou. Měli bychom raději vždy přehodit předpokládané stanoviště ryby a do tohoto stanoviště marmyšku přivést poměrně rychle. Tímto bychom mohli využít moment překvapení a pstruží instinktivní dravost.

Český výrobce - firma „RYNA“ má dostatečný sortiment marmyšek pro naši potřebu. Jejich typy myrmyšek jsme znali již z dob dřívějších - tvary a provedení perfektní, ale nebyly osazeny funkčními háčky a otvor v kovové mističce nebyl začištěn. A také v jedné sadě bylo pouze pět kusů vždy jednoho typu.Ovšem v součastné době došlo se projevily  velmi pozitivní změny – marmyšky začaly osazovat pevnými háčky s oblým obloučkem a v sadě je směs pěti různých typů. To vše je i s velice přijatelnou cenou a zatím devíti typy pro nás velmi potěšující.

Takže pokud vám nebudou pstruzi dobře reagovat na osvědčené nástrahy, jako je rotačka, devon, wobler či Hauserovo peří, zkuste pstruhy přelstít třeba výše popsanými způsoby. Zjistíte, že Banjo se úspěšností blíží kdysi používané rybičce a marmyška je kouzelná. A bude kouzelná i na jiné ryby.
Vítek Malina
  
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 4

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se