• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov okounů

  • Hobby G 2
26. 12. 2009

Pokud okouny chytáme na přírodní nástrahy, (rybky), sestavujte montáže dohromady tak, aby nevznikly problémy ani při občasném záběru štiky. Tenké ocelové (wolframové) lanko použijte vždy. Montáž pro velké okouny na plavanou: 0,20 mm pletená šňůra, splávek o nosnosti 5 až 10 gramů, ocelové lanko o nosnosti 7 kg a jednoháček velikosti 1/0, který uvážete přímo na ocelové lanko. Jednoháček zcela postačuje, neboť okoun nástrahu spolkne relativně rychle.

Jako nástražní rybky používejte výrazné rybky jako je plotička a perlín až do 15 cm délky (jde nám přece o kapitální kusy)! Nastražení malí okounci sice patří mezi oblíbenou potravu jejich dědečků a babiček, ale přece jen jsou dost nenápadní a navíc se rádi ukrývají do vázek. Velcí okouni milují nástrahu v pohybu. Proto se při lovu okounů vzdejte položené na dně a chytejte se splávkem. Pohyb splávku na vlnách se přenáší i na ne zcela čilou rybku.
Jediný nedostatek: pokud nefouká vítr, je třeba vytvořit pohyb poškubáváním. Nejlepší je každých pět minut splávek o jeden až dva metry přitáhnout.
Poslední dobou získává na významu lov na umělé nástrahy. Jelikož má okoun své potomky k sežrání rád, dávejte přednost třpytkám a woblerům v okouních barvách. Při lovu okounů je mimo barvy rozhodující i pohyb. Úspěšné jsou celkem tři metody prezentace nástrah: vertikální chytání, pilkerování a běžná přívlač.
Pojem vertikální vláčení není tak neznámý. Je to lov přímo pod špičkou prutu a nezáleží na tom, zda chytáte v ledové díře nebo z lodi nad zlomem mezi mělčinou a hlubinou či u kamenných náspů. Vertikální nástrahy jsou ideální k chytání u zábran. Ať u stromu nebo u rostlin, pokud máme dostatečně dlouhý prut, můžeme nechat nástrahu tancovat okounovi přímo před nosem. Nástrahy k vertikálnímu chytání, jako např. pilkery, marmyšky nebo různé typy twisterů, se pohybují již při pomalém jednoduchém pohybu nahoru a dolů velmi svůdně. Pro pohyb nástrahy je důležité, aby vycházel z ruky. Tempo a výška pohybu nahoru a dolů rozhodují o tom, zda okouni nástrahu vezmou či nikoli. Při chytání okounů v průzračné vodě na dohled můžete často pozorovat, jak ryby na různé vedení nástrahy reagují. Pokud člověk něco udělá špatně, celé hejno nástrahu okukuje, ale ani jediný člen smečky ji nesebere. Velcí okouni reagují dokonce velmi plaše, pokud podvod prohlédnou, okamžitě se stáhnou zpět do bezpečí. Dostatečně účinná je následující technika: po dopadu nástrahy na dno ji několikrát po sobě rychle nadzvedněte. U okounů v okolí tím vzbudíte zvědavost. V této fázi ale následuje záběr jen zřídka. Následují stejnoměrné pohyby nahoru a dolů lehkým cukáním, během kterého už ryby nástrahu spolehlivě berou.

Často zanedbávaná metoda, hlavně za pozdního podzimu a v zimě, kdy se okouni nacházejí ve velkých hloubkách v blízkosti dna, je pilkrování. Pro tuto metodu potřebujeme asi 30ti gramové pilkry a také cikády. Po náhozu necháme těžkou nástrahu na napnuté šňůře dopadnout na dno. Špička prutu se přitom nachází ve vodorovné poloze. Jakmile nástraha dosáhla dna, špičku prutu zvedneme, takže se pilker (cikáda či marmyška) potácí asi dva metry nade dnem. Potom necháme nástrahu opět klesnout a navineme šňůru. Záběry se dostavují hlavně v momentě, kdy se nástraha zvedá ode dna. Je to zvláště účinné při chytání z lodě nebo podél svislých skal.

 Teorie praví: největší okouny chytíte na woblery. Obzvláště se osvědčily modely Fat rap a Shad rap od Rapaly - v mělce i hluboce se pohybujících provedeních. S těmito nástrahami je lepší použít lanko, neboť není nic mrzutějšího než ztracená štika s drahým woblerem. Okounům lanko až tak nevadí. Při lovu velkých okounů není nutné chytat na mini-woblery. Woblery kolem 10ti centimetrů jsou pro ně právě ty správné. Na 14 cm dlouhý Super Shad Rap s vysokým hřbetem zaútočí směle každý samotář přez 40 centimetrů.  U rotaček použijte velikosti 3 až 5. Osvědčily se typy s červenými vlnkami na mosazných nebo stříbrných listech. Velcí okouni jsou nedůvěřiví a často nástrahu pronásledují delší dobu. Neustále vynechávající rotačka okounovi na hladu nepřidá, spíše vede k tomu, že se dravec odkloní nebo následuje nástrahu až pod nohy, bez toho, aby ji sebral. Důležité je tempo vedení nástrahy. Kdo chce mít rychlý úspěch, musí vést nástrahu co nejpomaleji.
Jiným účinným druhem nástrah jsou gumové rybky a twistery. Používejte gumové rybky a červy až do 12 centimetrů. Obzvláště důležitá je barva měkkých nástrah. Chytlavé jsou „japonská červeň“, fluozelená, bílá a barevné kombinace jako peleť s černou či perleť s červenou. Z twisterů se na velké okouny osvědčily nejměkčí nástrahy s prvotřídním pohybem. Těmto parametrům odpovídají Power Grub, které jsou navíc napuštěny aromatickými látkami. Tyto twistry od firmy Berkley jsou velmi poddajné a jejich aroma navíc „omámí“ nejen okouny, ale i štiky a candáty.
Radek Řehoř
  
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.
 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 4

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se