• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov na patentky

  • Hobby G 3
20. 12. 2009


 Patentky (pakomáří larvy ) patří mezi základní a přirozenou potravu kaprů, línů, cejnů, plotic a mnoha dalších druhů. Občas, po vyčerpání všech osvědčených nástrah jsou naší
poslední nadějí na úspěch. Vyskytují se v několika velikostech a barevných variantách. Nejčastěji se však setkáváme s rudě zbarvenými patentkami malými a velkými. Je zajímavé, že patentky začali v našich končinách využívat jako krmení nejprve akvaristé. Rybáři, především plavačkáři, je objevili až později. Životní cyklus patentky trvá jeden rok (od nakladení vajíček do výletu), proto jsou v revírech celoročně. Kde však larvy pakomára sehnat, jak je uchovávat před lovem a jak je co nejlépe použít při lovu samotném?
 
Patentky rozdělujeme:
Velikost patentek, jak běžně těmto larvám přezdíváme, závisí na stupni vývinu (instar), důležitá je ale i druhová příslušnost.
Velké
Z těchto larev se líhnou pakomáři kouřový. Žijí v klidných až stojatých, místně znečištěných vodách  a jsou málo pohyblivé. Velikost je až   20 mm a jako nástraha jsou vynikající.
Malé
Z těchto larev se líhnou pakomáři bahení. Najdeme je pouze v proudící vodě mírně znečištěné kaly. Dosahují velikosti 5 - 8 mm, a jsou velice pohyblivé. Jako nástraha jsou vynikající ale více se používají jako návnada, jelikož  mají schopnost udržet ryby dlouho na lovném místě.

Jak na patentky

Obstarání patentek je celkem fyzicky náročná disciplína. Na nalezení  lokality ve které patentky žijí budete potřebovat hodně času a nebo radu kolegy, který již taková místa zdárně našel. Vhodné jsou především znečištěné úseky pod vyústěním splaškových vod z potravinářských závodů (masný průmysl, konzervárny, pivovary apod.) V minulých dobách se velice často nacházeli v okolí vyústění čističek a kanalizačních výtoků. V součastnosti se však stavy patentek velice rapidně snížily. K lovu patentek potřebujeme sítko s očky 3 mm nebo hustější, lopatku, konvičku na vodu a čajové sítko pro vybrání larev. Nabereme vrchní vrstvu bahna a dáme na síto ve vodě. Rozmělníme bahení trsy a procezujeme. Patentky se neshlukují do chomáčů jako nitěnky, a proto je při čištění proplachujeme na husté síťce pod mírným proudem tekoucí vody z konvičky. Nalovené patentky uskladníme ve vlhkém novinovém papíře při teplotě okolo nula  až pět stupňů celsia. Nikdy nepoužívejte barvený papír a patentky  balte jen do tenké vrstvy. Tak jste schopni udržet čerstvou nástrahu po dobu asi jednoho týdne.

Jak nastražovat a vlastní lov
Buď opatrným propíchnutím, použitím speciálního háčku, nebo pomocí speciálního lepidla. Chce to ale šikovné ruce, pevné nervy a zkušenost. Háčky se používají s tenkým drátem a malým zpětným hrotem, aby patentku neroztrhly. Dobře nastražená patentka nevyteče a zůstane přirozeně prohnutá a pohyblivá.

Optimální velikostí je číslo 18. Při lovu s menšími patentkami  je potřeba úměrně k jejich velikosti zmenšit háček na 20, 22, v krajních případech dokonce na 26, což už je extrémně malá velikost, kterou používají závodní plavačkáři. Patentku napichujeme nejčastěji za hlavičku buďto samostatně nebo větší množství. Patentky jsou velmi křehká nástraha. Při nahazování je potřeba upřednostnit cit, při vyvynutí větší síly pro nához by na háčku nevydržely a odstředivá síla by je strhla.To se stává hlavně při lovu s propadovou udicí na velké vzdálenosti. Pozor si musíme dávat na každý záběr. Ryby dokáží patentky velmi rychle „vycucnout" a nám na háčku zůstane puze průhledná slupka. Málo kdy přežije patentka více jak jeden větší záběr.
Milan Smrčka
  
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou.
  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 3

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
19. 10. 2013, 03:53

Oleh

, polovko.oleh@seznam.cz

Hledám odběratele patenek ve velkém za dobrou cenu. Spíše ke komerčnímu užití. Jsem schopen to dovážet i v tunách
http://nachytano.cz/files/guestbooks/guestbook1360/thumb-m/4819-3467.jpg

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se