• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov kaprů z mělčin

  • Hobby G 3
15. 07. 2010


Proč byste měli nahazovat do dálky, když chcete přelstít kapitálního kapra? Vždyť ryby přece hledají krmení i v úplně mělké vodě. Trochu si zde probereme jak je lze  ulovit přímo pod nohama.

Zatopené pískovny jsou ideálním místem na chytání kaprů. Jsou bohaté na přírodní potravu a kapři, kteří je obývají, dorůstají často nadstandardních rozměrů. Proto také specialisté na kapry na těchto vodách chytají. Jak ale většina rybářů na zatopených pískovnách postupuje, aby dostala na háček kapitálního kapra? Odpověď je v tomto případě jednoduchá: pomocí echolotu nejprve vyhledají lavici, která se často nachází ve větší vzdálenosti od břehu, a umístí tam dostatečné množství krmení. Potom si připraví své náčiní, dopraví montáže na zakrmené místo a čekají na kapry, kteří tam snad najedou. Někdy mají štěstí, ale často tyto pokusy končí neúspěšně, protože i ryby už tuto taktiku velmi dobře znají. Proto vyvstává otázka: Co můžeme udělat jinak, abychom ty nedůvěřivé obry přelstili? Je to velmi jednoduché - lavic si nevšímejte a chytejte u břehu. Oblast pod břehem patří totiž v zatopených pískovnách k nejvíce zanedbávaným zónám. Málokterý kaprař tam umístí svou montáž. Raději svá boilies hází nebo zaváží člunem až několik stovek metrů do jezera. Přitom zapomíná, že kapři se krmí i několik málo metrů od břehu. Chytání  u břehu se již spoustě kaprařů vyplatilo a podařilo se jim dostat do sítě podběráku, hodně pěkných kaprů. Nejen že výsledky lovu ze břehu jsou lepší než na všeobecně oblíbených lavicích, ale i výběr nadějných míst a zakrmování je tu výrazně jednodušší. Abyste lokalizovali místa, kde kapři u břehu přijímají potravu, nepotřebujete člun ani echolot. Pokud máte při procházce okolo vody oči otevřené, vhodná místa najdete snadno.

Když kapři „přeorávají" dno při hledání potravy, zanechávají vněm malé prohlubně. Jestliže najdete tyto prohlubně v mělké vodě a umístíte tam svá boilies, máte báječnou šanci chytit pěknou rybu. Polarizační brýle vám mohou být při prohledávání pobřežních zón velkým pomocníkem, protože odstraňují odlesky hladiny a zlepšují pohled do vody. Člun je nutný pouze na nepřístupných místech, v létě můžete také podniknout výlet s ploutvemi a šnorchlem.

Optimální hloubka je pouhý jeden metr. Ideální je, když dno po mělkém úseku lehce klesá. Když najdete v zatopené pískovně nadějnou oblast, měli byste ji po několik dní zakrmovat. Výrazně tím zvýšíte šance na úlovek. Pokud byste chtěli zakrmovat k chytání na velkou vzdálenost a nepoužívat při tom člun, dopravili byste krmení vždy na stejné místo jen velmi obtížně. Také nebezpečí, že se zmýlíte ve vzdálenosti náhozu nebo ve směru, je příliš velké. Nástraha pak přistává každou chvíli na jiném místě a výsledek lovu bude špatný. Zakrmování místa, které se nachází v blízkosti břehu, je proto výrazně snazší. Není třeba návnadu dopravovat na místo pomocí praku, kobry nebo zakrmovací lopatky. Jednoduše vklouznete do brodících kalhot a položíte krmení na dané místo. Abyste zakrmili pokaždé úplně přesně, je třeba místo označit. Nejlépe to jde s trubkou z umělé hmoty, kterou zapíchnete do dna. Měla by být tak dlouhá, aby jen těsně vyčnívala z vody. Okolo takové „tyčovky" se nasype krmení. Od mnoha kaprařů je slyšet zakrmovací motto: „velké množství znamená velkou pomoc". Je však výhodnější postupovat jinak a připravit si raději více míst s malým množstvím krmení. Také u vnadění samotného se odchýlit od zavedených zvyků. Při chytání na lavicích se používají téměř výhradně boilies, mi však kaprům naservírujeme pestrou směs. Jejími hlavními složkami jsou kukuřice, pšenice, konopí a minipelety. K tomu se přidá pár kuliček boilies o průměru 16 milimetrů, hrst pelet ve stejné velikosti a hrst krmné směsi.To celé se smíchá s vodou a na krmném místě nasype do vody.

Pokud jste několik dní zakrmovali, můžete sklízet plody své práce. Když máte náčiní připravené a pruty smontované, nahodí se montáž volně na zakrmené místo. Chcete-li být naprosto přesní, můžete svou montáž umístit i tak, že ji na místo odnesete, uložíte ji na žádaný bod a rozsypete okolo nástrahy trochu krmení. Takto si zajistíte, že se montáž nezamotá a že se na háčku nezachytí zbytky rostlin.
Další výhodou lovu ze břehu je správné rozpoznání záběrů. Ve vodě je ponořen jen malý kousek vlasce, proto se přenáší každý pohyb. Když se kapři zdržují na zakrmeném místě, vydává signalizátor záběrů opakovaně slabá pípnutí, to když se ryby dotknou vlasce. Potom už se můžete připravit na to, že brzy bude následovat razantní jízda.
Přesto byste měli nahazovat velmi opatrně. Myslete na to, že se nacházíte v bezprostřední blízkosti ryb. Pokud chytáte pod břehem, musíte se chovat naprosto tiše. I neopatrná chůze může způsobovat otřesy, které kapry vyplaší. Právě v létě bývá u jezera rušno. Lidé se koupou a po břehu běhají psi. V takových situacích si kapři udržují odstup a připlouvají na mělčinu až večer, když je klidněji. Tehdy nepřijde přes den ani záběr, a proto chytáme v pozdních večerních hodinách a v noci.
Když je na zatopené pískovně hodně vodních ptáků, má zakrmování a chytání ve tmě svůj smysl i kvůli nim. Ptáci totiž potravu nenajdou tak snadno a pro kapry jí zůstane více. Na mělčině lze ostatně s úspěchem lovit po celý rok. Často se tvrdí, že oblasti u břehu jsou zajímavé jen na jaře. Chyba lávky! Zkušenosti hovoří o tom, že na mělčině lze být úspěšný až do pozdního podzimu, při teplotě vody pouhých 11 stupňů!
Igor Samko.

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

   


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 8

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
17. 08. 2016, 16:23

To je asi jedno ...


Autor článku zdřejmě nechytá na svazových vodách, kde je zavážení a zanášení návnad a nástrah ZAKÁZÁN převážně na většině revírech.

>> Reagovat
18. 10. 2011, 14:08

Sio


 Dobrý článek, i já mám podobné zkušenosti

>> Reagovat
15. 04. 2011, 20:49

daniel kešner

, dandulak.kesner@eznam.cz

 to je dobrej text vazne uinej
http://nachytano.cz/files/guestbooks/guestbook312/thumb-m/1760-DSC00029_mini.jpg

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se