• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov kaprů v proudech – podle Leona Hoogendijka

  • Hobby G
20. 04. 2011


Lov kaprů ve velkých proudech není jednoduchá záležitost a přípravě k takovémuto lovu je potřeba věnovat opravdovou pozornost. Mnoho kaprařů tyto úseky ke své škodě opomíjí. Lov  v proudu sice vyžaduje jisté odlišnosti oproti lovu kaprů na stojatých vodách, ale při troše dobré vůle by to neměl být pro žádného lovce problém. Hlavní důležitou veličinou pro lov divokých a proudem zocelených říčních kaprů je kvalitní a pevné vybavení, způsob rozmístění montáží, styl krmení a druh návnady.
Pruty používané k lovu v proudech by měly mít alespoň 13 stop s nosností 3,5 liber opatřené navijákem s velkou cívkou na které bude navinutá pletenka. Ta poslouží především jako prevence před častými ztrátami těchto bojovných kaprů. Na lovných místech kde se nachází velká spousta vázek použijeme zhruba 12 metrů šokovky. Brzda navijáku by měla být utažená. Ke spojení šokovky a kmenové šňůry  je nejlepší volba použití kravského uzlu. Umožní nám nejen lepší průchodnost skrz očka ale i kvalitnější  náhozy. Používání běžného silonového monofilu není dobrou volbou, kvůli své velké průtažnosti by ve velkém proudu neumožnil dokonale rozpoznat záběry. Navíc by zachycení nečistot tlakem na pružný vlasec posouvali montáž s proudem. Na omezení tlaku velkého proudu existuje několik způsobů, nejvhodnější je však použití jejich kombinací.

A – Postavení  špičky  prutu co nejvíce co nejvíce kolmo vzhůru a tím docílit aby maximum vlasce bylo nad hladinou.

B – Lov příčně nebo po proudu

C – Použití zadního olova (backleadu), čím těžší olovo, tím menší nápor proudu.

Swinger upravíme na nejvyšší možnou hmotnost a olovo spustíme pod pruty, aby byl swinger stabilizovaný na určitou vzdálenost. Tímto způsobem budeme mít zaručeno že montáž setrvá na svém místě. Pletenka nám navzdory backleadu umožní okamžité rozpoznání záběru.

Na řekách najdeme spoustu zajímavých míst k lovu ale otázka je které si vybrat. V menších řekách kapři hledají potravu především v příbřežních partiích, mnohdy až u samého kraje ale jen za podmínek strmého břehu a dostatečně hluboké vody. V blízkosti břehu najdeme především hejna kaprů menších velikostí. Velké kapry můžeme najít v hlubších partiích uprostřed proudných toků. Pokud se v těchto místech nachází mělčina, tak v jejím blízkém okolí bývá i poněkud hlubší zóna situovaná přesně po proudu. Toto jsou místa, kde lze nalézt velké kapry.

Na takováto místa umístíme svou montáž v očekávání velkého úlovku. Druhou montáž umístím na mělčí místa, kde se pohybují hejna menších kaprů. I v těchto místech se může stát, že se vám přijde záběr, od opravdu velkého kapra. Mělčí místa se slabším proudem,  jsou však převážně působištěm kaprů menších velikostí  a záběr od velkého kapra je většinou jen dílem náhody a momentálních podmínek. Velcí kapři dávají přednost hlubinám při proudu. Opravdu hluboká místa s hloubkou kolem 5 – 8 metrů, s rovným dnem jsou oblíbená kapry všech velikostí a při vhodném krmení několik dní před předpokládaným lovem nám mohou přinést velká překvapení. Dna s častými a velkými zlomy jsou též zajímavé, ale zde je důležité jejich prvotní dokonalé prozkoumání a zmapování. Na prozkoumané místo, které odpovídá  naši  představě,  si umístíme bójku.
     
Malé řeky s mírnějším proudem, lehce prozkoumáme pomocí markéru, řeky velké se silnými proudy však budeme muset zkoumat pomocí člunu opatřeného echolotem. Zde nám člun poslouží i při vnadění a zdolávání ryb.
K označení lovného místa by jsme měli upřednostňovat použití tyčové bójky, která se umisťuje proti proudu. Tato bójka má pro nás i řadu nesporných výhod. Především při zdolávání a přejetí kapra za bójku si tzv. lehne a uvolní zachycenou šňůru, dále při zachycení většího množství nečistot, se opět lehnutím  od nich lehce oprostí. Její nevýhoda spočívá v tom, že při velice silném proudu  může tlakem valící se vody mizet pod hladinou. Krmení v silnějším proudu se skládá z většího množství pelet a partiklu, případně boiliem o průměru do 20 mm, které nám přitáhne větší množství menších kaprů a umožní nám si dobře zarybařit. Použití větších průměrů boilie o velikosti 25 – 28 mm ke krmení nám dovolí se zaměřit na kapry větších velikostí. Krmením bychom neměli šetřit, výsledek často bývá úměrný množství použité návnady. Krmení, které dopadne na dno, většinou vydrží na místě, maximálně se podle síly proudu posune o několik metrů.
Použitá sestava k lovu by měla být jednoduchá a bezpečná, neměla by se nám zamotávat  a být optimálně sestavená pro ryby které se krmí v pohybu.
Zdroj: čerpáno za zahraničních překladů

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

    


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se