• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov kapra v zimním období

  • Hobby G
22. 01. 2014


Podle Andyho Littla  je  největším rozdílem mezi lovem ryb v letním a zimním období především samotné prostředí. Za teplých měsíců hýří vody barvami a životem, ale v zimním období se celá scéna promění  na šedivou, pochmurnou a nevlídně vypadající krajinu. Ulovení kapra  při padajícím sněhu, je však prožitek který vám do těla napumpuje vzláštní vzrušení a vše se pro vás náhle změní.
Okolí vám již nebude připadat tak šedé a na nepříjemně dorážející mráz okamžitě  zapomenete. Pověry které předpovídají  že v zimním období se nedají kapři ulovit, jsou již dávno překonány. V posledních měsících roku  vody rychle klesá a tehdy se  pro nás kapraření stává kritické.

Přijímání potravy v zimním období

Při náhlých poklesech teplot jsou kapři nuceni změnit své chování při hledání potravy a okamžitě po poklesu teploty přestávají  přijímat potravu.to však trvá jen krátkou dobu. Při vyrovnání teploty vody začínají opět s hledáním potravy, a svým krmným cyklem tím se dočkáme i  záběrů. Jediné v čem se bude hledání potravy lišit od teplých dní je, že na většině vod budou přijímat potravu pravděpodobně jenom jednou nebo dvakrát během 24 hodin. Toto období je jen velmi krátké a může trvat třeba jen pouhou hodinu za den.

Teplota vody


V zimě není žádná teplota vody ideální. Nejnižší teplota, kdy se dá kapr lovit je 0°C. Potom voda zamrzá a nedá se dále chytat. V teplotách které se vyskytují v zimě-2°- 5°C je lov prakticky stejný. Zaleží však především na rybářích, s jakou důvěrou se vydají v takovémto čase na ryby, pokud nebudou mít alespoň částečnou důvěru ve svůj lov a úspěch, tak je lépe být doma u kamen v teple.

Ať je jakékoliv počasí, je důležité být vždy řádně připraven na nepohodu a tomu uzpůsobit své oblečení. Speciální rybářské oblečení se pravděpodobně vyvinulo rychleji, než samotná moderní udice.Na trhu je dnes spousta termoprádla na výběr. Takovéto teplé spodní prádlo a na vrch  oblek z jednoho kusu, který je odolný  větru a dešti, vás bezpečně ochrání i v nejtvrdších podmínkách. Teplé boty jsou též velmi důležité, neboť tzv. prochladnutí od nohou vás může vyřadit z rybaření i na delší čas. Pokud nebudete v suchu a především v teple tak se nikdy nemůžete plně  soustředit na vylovení ryby z vody.

Zimní „horká" místa jsou často stejná jako v létě, i když můžeme vyhledávat úseky, u kterých jsou znatelné rozdíly v hloubce.Třeba hlubší průplavy mezi lavicemi, které stoupají prudce k hladině a podobně. Jedním z důvodů takového vyhledávání je po několika zimních slunečních dnech se voda na povrchu lavic mírně ohřeje a láká kapry ven z hloubky. Po lehkém ohřátí vody se i patentky a jiné přírodní druhy potravy stanou aktivnějšími.
Kapři milují kryt nad hlavou. Budou je proto i v zimě lákat stromy spadlé do vody a převislé křoviny. Do takovýchto míst bude v zimě snadnější nahazování, protože jejich kryt není tak hustý. Při zdolávání ryb si však dávejte stejný pozor na zamotání ryb jako v létě, neboť kapři bojují o svůj život i v zimě stejně zarputile.


Sestavení udice se podobá letnímu období. Na zarostlých vodách, které si normálně vyžadují silný vlasec nebo pletenku, můžete bez obav vyměnit za slabší, protože jsou podvodní porosty silně redukovány.Také indikátory záběru není potřeba měnit. Mějte však na paměti, že jediné upozornění na záběr může být jen nepatrný pohyb špičky prutu a proto je zapotřebí si dát záležet na celkovém seřízení udice.

Zcela určitě v zimním období nepoužijeme  všechny nástrahy jako v letním období. Nástrahy které zavisí na přírodních olejích, jako ořechy a pod. se stávají málo efektivními. S poklesem teploty se tyto oleje stávají málo rozpustnými a proto jejich atraktivnost klesá. Ze všech drobných hromadných nástrah si v tomto trpkém čase zachovává vysokou účinost kukuřice. Boilies zůstávají i v zimě výbornou nástrahou, ale vyvarujte se směsí, které mají základ v olejových příměsích. Mezi jedny z lepších a účinějších patří sladčí příchutě jako jsou jahody, javorový sirup, borůvky.. . V zimě také lze používat ke zvýraznění atraktivnosti koncentrovaná sladidla jako je například cukerin a pod. Domácí směsi připravené pro zimu mají po přidání 1-2% sladidla určitě větší účinost.Také kupované boilies se dají přestříknutím těmito příchutěmi hodně vylepšit. Avšak doba a vývoj nástrah jde neustále velkým tempem dopředu a tak v součastnosti jsou k mání i boilies speciálně pro zimní období.

Když jste se rozhodli pro určitý druh zimní nástrahy, vyvarujte se bohatého vnadění, protože můžete rybu lehce překrmit. Na kratších výletech za potravou přijme jeden kapr mezi 10-20 boilies.Nabídnete-li jenom o pár víc, vaše naděje se snižují. Kde je to možné, vyplatí se denně prohodit místo malým množstvím návnady a navyknout kapra, aby ji pravidelně přijímal. Když budete zkoušet místo toho sypat jednou týdně velké množství návnady, zjistíte že 90% z ní po několika dnech leží na dně netknuto. Pravděpodobně se začne kazit a bude kapra odrazovat. Postačí nám opravdu 5-6 kuliček hozených k naší nástraze. Celý trik spočívá v jednoduchosti. Vytipujte si krmné místo a zůstaňtě mu věrni .Když je potřeba vnadit, návnada musí ležet vždy v okolí nástrahy.

Během hladových zimních měsíců se u racků a kachen vyvíjí velká obliba boilies. Naučí se spojovat zvuk výstřelu prakem s potravou. Rackové jsou schopni zachytit boilies při dopadu na hladinu nebo i ve vzduchu. Nikdy si pak nemůžete být jistí ,kolik návnady zbylo pro ryby dole ve vodě. Zde se velmi dobře uplatní pva systémy.Tady máte největší šanci, že se boilie dostane k určenému cíli.

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 37

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se