• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov kapra na plavanou

  • Hobby G
15. 12. 2009

V době kdy se na nás valí informace o lovu kaprů ze všech stran, se najde spousta rybářů, kteří si řeknou, že už snad nemůže být nic nového, co o lovu kaprů neví. Existuje však pravidlo, že zaručený a osvědčený způsob lovu na jednom revíru, nezaručuje téměř nic na revíru druhém. Oddůvodnění se zcela jistě najde mnoho, od úživnosti revíru, přes charakter a složení dna, až po celkové složení rybí obsádky.
Každopádně kapra  najdete  téměř na každé stojaté vodě (i na místech kde by jsme to vůbec nepředpokládali) a je potřeba jen zjistit, co na ně v dané lokalitě platí. Přesto je jeden ověřený způsob, který uplatníme na každé nové vodě. Jedná se o určitá všeobecně platná pravidla, která platí při lovů kaprů snad všude.

Charakteristika

 V prvé řadě jsou kapři ryby dna a proto ze dna se je také snažíme lovit. Samozřejmě víme, že kapra můžeme za určitých okolností lovit z hladiny či ze sloupce, ale ne tak často a úspěšně jako právě ze dna. Víme, že se živí vším možným, není to sice takový všežravec jako jelec tloušť, nicméně nemá k němu daleko a spektrum použitelných nástrah je obrovské.

Přijímání potravy

Spousta rybářů má představu, že kapr pojíždí nade dnem a sem tam něco sezobne a při troše štěstí to bude rybářova nástraha. Není to tak úplně pravda, tohle by snad mohlo platit na nějakém tvrdém dně (skalnaté, kamenité) bez nánosů. Ve skutečnosti se kapr drží poměrně vysoko nade dnem a při nasávání potravy se k němu sklání (podobně jako cejn). Do tlamky nasaje bahno nebo písek, vrátí se do vodorovné polohy a vše co nasál, vypudí z tlamky do vodního sloupce, kde se nános rozptýlí a kapr si pak z klesajících částeček vybere jen to co chce. Ostatně tohle je také důvod, proč při nastražení na kapra musí být špička háčku vždy odkrytá nebo proč kapraři straží boilies na vlas. Kapr totiž naši nástrahu nasaje ze dna, zvedne se a pak poslušen instinktů ji chce vypudit z tlamky, ale ouha, volná špička háčku se většinou zachyti uvnitř tlamky.

Nástrahy

Mezi tradiční plavačkové řadíme masné červy, hnojáčky a různé žížaly vůbec, rohlík v různých úpravách a potravinářská kukuřice (nakládaná nebo mražená).
Z těch dalších to pak může být téměř cokoliv, co je správně upravené a stravitelné. Z rostlinných například: pšenice, konopí, hrách, fazole...
Z živočišných například: různé pijavice, vodní šneci a slimáci, larvy hmyzu žijící ve vodě, mrtvé rybky (někdy i živé) a samozřejmě jikry.

Vnadění

V případě lovu kaprů se nebojme použít slovo krmení. Kapra tak lehce nezasytíme a zasytí-li se bílá ryba, taky dobře, neboť o tu nám při lovu kaprů přece nejde.

Vnadící směs

Krmení na kapra má být hrubé struktury a vysoké výživné hodnoty. Hrubá struktura hned v počátku odradí malé ryby a vysoká výživná hodnota láká kapry ? Je to celkem vzláštní, ale kapři prostě celkem dobře  poznají, co výživné je a co ne. Důležitou součástí je partikl, v prvé řadě konopné semínko a kukuřice, dále pak pšenice a řepka. Partikl by měl být pečlivě a dobře upravený, zejména kukuřice a pšenice musí být měkké a vařené!
Osvědčený způsob vnadění: Vnadíme masivně na začátku lovu, využijeme až 50% přichystané návnady, kterou neházíme ortodoxně přesně na jedno místo (na jednu hromadu), ale na plochu asi tak 1,5 - 2 m2. Následně na lovné místo nastřílíme asi 2 hrsti kukuřice a případně i masné červy, je-li to dovoleno. Kukuřici a masné červy přistřelujeme v pravidelných intervalech, do doby než najedou kapři asi tak co 20 minut, v okamžiku kdy kapři najedou - začneme přistřelovat intenzivněji, asi tak v intervalu 3-5 minut. Jestliže se kapři neobjeví do hodiny, tak znovu přivnadíme 2-3 koulemi velikosti pomeranče. Dříve či později kapři na lovné místo najedou.

Základní recept:

Suché sypké komponenty -300g kukuřičného šrotu, 200g cukr moučka, 200g pražené arašídy, 300g strouhanky (výběrové)
Tekuté komponenty - jedlý kuchyňský olej (řepkový nebo slunečnicový, nikdy olivový)
Partikl -100g řepky olejné, 200g konopného semínka, 300g nakládané kukuřice (hlavně v teplejším období roku). Arašídy proženeme kuchyňským robotem a snažíme se dosáhnout velikosti částí asi 2mm (něco bude stejně jemnější a něco hrubší). Lze je také připravit na kuchyňském válu s pomocí dřevěného válečku, jednoduše je rozložíme po válu a přejíždíme válečkem.Takto upravené arašídy důkladně smícháme s kukuřičným šrotem a s cukrem. Přidáme 100g upravené řepky .Tuto směs spaříme vroucím "vývarem" . Je jasné že v tuto chvíli není možné do směsi hmatat rukama - neboť hrozí že se spálíme , tak vezmeme nějakou lžíci či vidličku a opět důkladně směs promícháme, až se horký "vývar" dostane pokud možno ke každému částečce směsi. Necháme 30-45 minut odstát a vychladnout. Po uplynutí této doby je již možné do směsi hrábnout i rukama, tak směs znovu prohněteme aby se v ní nenacházely nějaké suché hrudky.V tomto okamžiku přichází čas, kdy do směsi přimícháme strouhanku. Vsypeme ji tam všechnu najednou a proste ji promícháme se směsí. Necháme směs znovu 5-10 minut odstát. Po této chvilce směs zkontrolujeme, zda není moc vlhká. Pokud ano, tak přiměřeně přidáme ještě strouhanku. Krmení je hotové. Chceme-li přidat nějaký sypký posilovač  tak ho přimícháme do strouhanky. (V případě že máte síto, tak směs ještě protlačte sítem. Jestli síto nevlastníte, tak krmení co nejlépe prokypřete prsty.

Příprava partiklu a "vývaru"
  - řepku vsypeme do nádoby a zalijeme ji vroucí vodou např. z rychlovarné konvice. Pozor -  vody musí být 2krát více než řepky (řepka ji hodně pojme a nabobtná). Necháme stát 45-60 minut, poté důkladně scedíme a řepka je připravena k použití. Konopí vsypeme do hrnce a zalijeme ho studenou vodu, necháme stát 24 hodin a poté vaříme asi 20 minut nebo do chvíle až se na většině semínek objeví bílý klíček, teď přidáme ještě do vroucí vody 1 polévkovou lžíci jedlého kuchyňského oleje (řepkový nebo slunečnicový, ne olivový). V tuto chvíli nám vznikne výše zmiňovaný "VÝVAR", který i se semeny vlijeme do připravené směsi.
 
Náčiní
Jednoznačně nejvhodnější je silnější match prut v délce 3,9-4,5m a lov s anglickým splávkem. Dělené pruty jsou pro náš způsob lovu dokonalé ale je pravda že některé moderní teleskopické matchové pruty jsou na velmi vysoké úrovni a úžasně odolné, s doporučenou vrhací zátěží 10-30g a na velké ryby. V žádném případě však nelze doporučit lehké pruty na lov plotic a podobně, riziko zlomení či jiného poškození prutu je příliš vysoké. Spousta rybářů také namítne, že léta používají např. 3m teleskopy s vrhací zátěží 40-90g. Jistě i to lze, ale s použitím mnohem silnějších vlasců, s nepřesnými náhozy a tudíž i s mnohem menší pravděpodobností pěkného úlovku a nepříliš uspokojivým zážitkem ze samotného lovu.
 
Montáž - splávku
Pro lov kaprů použijeme splávky anglické. Nejlepší je použít montáž zřetelně ukazující zvedací záběry. Nebudeme tak zbytečně přicházet o záběry. Při použití jiné montáže může kapr nástrahu nasát i několikrát, aniž bychom si toho vůbec povšimli.  Je to právě z důvodu, jak kapr přijímá potravu. Skloní se a nasaje nástrahu a v okamžiku kdy se vrací do vodorovné polohy zvedne i signalizační zátěž splávku. To se projeví jako zřetelné vyjetí anténky nad hladinu až o několik centimetrů a zpravidla v tuto chvíli zasekáváme. Pokud však nestihneme včas zaseknout, tak není ještě nic ztraceno. V případě že jsme nechali volnou špičku háčku a používáme-li kvalitní háčky, je velmi pravděpodobné že se kaprovi zachytí v tlamce. Někdy se stane že nestihneme včas zaseknout, poté následuje buď návrat splávku do původní polohy (kapr nástrahu vyplivnul a háček se mu v tlamce nezachytil) nebo prudké potopení splávku (kaprovi se při snaze o vyplivnutí háček v tlamce zachytil, pocítil píchnutí a poplašeně odplouvá). Jindy dokonce konsternovaně zíráme na minutový zvedák, kdy se pak splávek vrátí do původní polohy. Toto se opakovaně děje i vícekrát za sebou a následuje pomalé, až líné potopení splávku, když kapr odplouvá klidně z lovného místa. Po celou tu dobu má už háček zachycen v tlamce, ale nerušeně se krmí dále. Občas se stává, že kapři nástrahu nezvedají, ale stahují ji do boku, záběr se v tomto případě projeví potopením splávku.
   Jan Vávra

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 34

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
21. 08. 2017, 20:42

Vikto Sveda

, svedav@seznam.cz

Dobrý den,děkuji moc za článek. Mohl by jste blíže popsat montáž?Chápu dobře, že háček je na dně? Jak dlouhý je návazec aby zvednul signalizační zátěž? Co to přesně znamenná děkuji z informace Viktor.

>> Reagovat
10. 04. 2015, 09:06

Evžen

, der3@seznam.cz

Kapra lze lovit stejně úspěšně i úšpěšněji z hladiny než ze dna..když se ví jak na to

>> Reagovat
25. 09. 2010, 17:35

Zbyněk Stárek

, sta06@seznam.cz

Vážený pane Vávro, rád bych Vás požádal o využití informací z Vašeho článku. Dostal jsem za úkol rozšířit moji původní knihu Rybaření od A do Z a Vaše informace by se mi hodily. Předem děkuji za odpověď. Zbyněk Stárek 

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se