• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov jesetera

  • Hobby G 2
26. 12. 2009
 

Jeseter je podivná  ryba s protáhlým rypcem, ocasem připomínajícím žraloka a tělem, které je místo šupin potaženo hladkou kůží a kostěnými štítky.Takový je stručný popis jesetera sibiřského, který, ač pochází z východní části Ruska, začíná domácnět i v českých vodách.
Do některých lokalit kupříkladu do Labe, ho vysazuje i Črs. Lov jeseterů je nesmírně zajímavý a ulovit velkého nosáče zvládne i začínající rybář. Nečekejte tedy žádné složité návody. Chce to jen pár rad do začátku.
Není tomu tak dávno kdy byli první Čeští ryb rybáři překvapeni tak nečekaným úlovkem. Zpočátku se jeseteři dostali do soukromích vod a to díky úspěšnému umělému odchovu, kdy se dokonale přizpůsobili životu v rybnících a jiných menších vodách. Pro české podmínky? Ideálni ryba! Kromě toho se jedná o silného protivníka, který v boji spojuje tah kapra a vzdušnou akrobacii pstruha. Nelze se tedy divit, že obliba lovu jeseterů stoupá a tyto ryby se začínají vysazovat do svazových vod. Oproti jiným nepůvodním druhům je jeseter rybou, která si rybáře získává po celé Evropě.

V našich končinách se setkáme především s jeseterem sibiřským a také s jeseterem ruským. Oba druhy u nás perfektně zdomácněly a na jejich lov se můžeme zaměřit v průběhu celého roku.Potravně jsou aktivní i v nejchladnějších dnech a tak je rybáři s oblibou loví i při zimním chytání na dirkách, pokud je to dovoleno. Pohyb jeseterů se v lokalitě řídí podle ročního období a hlavně podle teploty vody. Od jara do podzimu jesetery nemusíme cíleně vyhledávat, tajemstvím úspěchu je správné krmení,
které musí ryby zaujmout a dostatečně dlouho je udržet na krmném místě. Pokud tak dobře „rozkrmíte" dvě až tři stanoviště, jeseteři se o slovo dříve či později přihlásí sami. Vždy se prozradí svymi výskoky nad vodní hladinu a to v těsné blízkosti krmného místa. V zimě se musíme naopak zaměřit na hluboké úseky a jesetery zde cíleně vyhledávat. Stejně jako v teplejšich obdobích, tak i zde je rozhodující správné krmení. Již nekrmíme tolik, jako o vyšší teplotě vody, ale o to musí být naše krmení přesnější. Nekrmíme plošně a ryby se snažíme stáhnout do co nejmenšího prostoru. Jeseteři nejsou extra chytré ryby a jejich lov není složitý. Dokonce se dá  říct,  že je v našich podmínkách velíce jednoduchý. Mají nekonečný apetyt a klidně je lze přirovnat ke s lepicím na dvorku. Stačí jen přilákat jejich pozornost a dobře prezentovat své nástrahy.

Jeseter je všežravec, který nepohrdne téměř ničím. Ulovit ho můžeme na jakékoliv nástrahy určené pro lov kaprů ale stejně tak nepohrdne ani malou rybkou. Dokonce jsou známy případy, kdy byl velký jeseter uloven na malou rotační třpytku. Přesto jsou však dvě techniky které vám zcela jistě přinesou největší úspěchy. Jedná se o klasickou položenou, naprosto shodnou se stylem lovu kaprů, druhou možností je lov na feeder. Máte tedy ideální výběr. Buď jste příznivci sedavého způsobu rybolovu, kdy zvolíte kaprařské stojany, děličky, baitrunnerové navijáky, a nebo se naopak pustíte do aktivního rybařeni, kdy použijete jemnější vybavení a souboj s rybou si tak mnohdy více užijete. Na druhou stranu je nutno podotknout, že jeseter je opravdu srdnatý bojovník, kterého na jemný cajk není úplně jednoduché zdolat. Jeho hlavní zbraní jsou výskoky, kdy se v průběhu boje i několikrát celý vznese nad vodní hladinu.
Při feederovém chytání je dobré použít nosný vlasec o průměru 0,18 mm a návazec o průměru 0,14 až 0,16 mm, podle typu revíru. Jeseteři nejsou ryby které by silné vlasce odradily a tak si můžeme dovolit i silnější průměry vlasců. Záběr při lovu feederem se většinou projeví plynulím ohnutím špičky prutu. Nečekejte žádné zuřivé záběry. I velký jeseter může špičku prutu jen lehce ohnout. Při lovu na boilie vlasovou metodou, použijte pokud možno, co nejjednodušší montáže s malými háčky. Jeseteři nejsou vůbec složité ryby na zásek, jejich tlama je prostorná a masitá. V podstatě lze říci že je možné s úspěchem proměnit  téměř každý záběr. Malý háček způsobí mnohem menší poranění tlamy. Někdy jsou i dny, kdy s vámi stejný jeseter svede souboj i opakovaně. Zde se záběry projeví pomalou, plynulou jízdou, ale velice časté jsou i tzv. „padáky", kdy se šňůra naopak povolí a swinger nebo čihátko začne padat k zemi. Tyto záběry jso způsobeny tím, že se ryba rozjela směrem k vám. V obou případech není nutné razantně zasekávat, pouze přizvednout prut a zásek v naprosté většině případů sedí.

Ať již použijeme jakékoliv krmení, jesetery musí zdržet na místě u našich montáží. Při lovu na feeder je tak naprosto nejdůležitější živá složka, ideálně bilí červi. Při vyšší teplotě vody se nebojte použíti litr bilých červů na dvě kila krmné směsi. Volit můžete téměř jakoukoliv krmnou směs s nápisem feeder. Vůně krmení ryby přiláká a živá složka je udrží přímo v krmném místě. Při takove dávce krmení se zpočátku budete muset poprat s bílou rybou, která do místa sjede samozřejmě jako první. Již první jeseter je však z místa vytlačí a záběry od malých ryb téměř ustanou. Někdy zcela úplně.Jeseter je velmi citlivý a při lovu využívá i sluchu. Reaguje na dopad krmítka na dno a tak pokud jsou ryby v krmení, často přicházejí záběry okamžitě po dopadu nástrahy na dno. Jako nástrahu můžete použit bílé či barevné červy a jejich kombinace, výborné jsou i hnojné žížaly, lančmít, vyzkoušet můžete i malé sardinky. Druhou možností je chytání na boilie a pelety. Při tomto lovu se vyhneme otravování od menších ryb, ale na druhou stranu musíme počítat se záběry od kaprů, amurů, tloušťů a obecně všech větších kaprovitých ryb, které se v dané lokalitě vyskytují. Velice dobře se osvědčily halibutí pelety nebo jakékoliv boilie na masové bázi. Není to však podmínkou, protože zrovna tak můžeme jesetera chytit i na boilie s příchutí ovoce. Jsou to skutečné vodní slepice. Když mají chuť sežerou téměř vše.

Jesetery můžeme vylovit i pouhou rukou, a to uchopením u kořene ocasu. Použít je možné samozřejmě i podběrák. Záleží na tom, jak se cítíte a jak velký je váš úlovek. Jeseter je i po vylovení velmi bojovný a tak ho nezvedejte vysoko nad zem, protože by mohl snadno vyskočit a zranit se. Pokud vlastníte podložku, určitě ji použijte. Na druhou stranu se nebojte rybu položit na travnatou plochu, určitě ji tím neublížíte. Vyvarujte se jen ostrých kamenů, o které by se mohl jeseter zranit.
Vagy

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou.

 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 40

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
30. 06. 2013, 11:11

Jan Čechák

, cechak.jan2000@seznam.cz


http://nachytano.cz/files/guestbooks/guestbook1252/thumb-m/4422-images_3.jpghttp://nachytano.cz/files/guestbooks/guestbook1252/4423-images_4.jpg

>> Reagovat
05. 06. 2010, 20:02

Milan Rumler

, Rumlik.Milan@seznam.cz

 Dobrý den. četl jsem naše informace o lovu jesetera.. a chtěl bych se zeptat jestli je možné ho chytit na ''Labi'' konkrétně  úsek neratovice,Kostelec Obříství apod... (411 048) A jak  na něj můžu krmit  když takhle táhne voda? a Ještě 1 otázka jetli je možné ho chytit na ''pískovně'' (411 144) nevím jestli se tam vysazuje. Prosím o odpověď děkuji.. :D

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se