• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov jelce jesena, proudníka a  tlouště

  • Hobby G 3
30. 12. 2009

Jelce lovíme všemi základními způsoby, tj.na plavanou, položenou, přívlač i muškařením. Pro méně zkušené rybáře je pro úspěšný lov nejvhodnější použtí následujících nástrah a náčiní:

Na plavanou
- je vhodný lehký teleskopický prut do délky 500cm střední akce, malý smekací naviják s kmenovým vlascem o průměru 0,15 - 0,18 mm, háčky velikostí 4 - 6 staré stupnice. Jako nástrahy se osvědčují žížaly, bílí červi, třešně, višně (v létě), chléb, pařená veka, drůbeží střívka (v zimě), živé a mrtvé rybky.

Na položenou - volíme prut do délky 300cm, opět nejlépe teleskopický, smekací naviják střední velikosti s kmenovým vlascem o průměru 0,18 - 0,22mm, háčky velikosti 2-4 staré stupnice. Jako nástrahy se často používají luštěniny, těstoviny, žížaly a mrtvé rybky nebo jejich části.

Na přívlač - je vhodný dvoudílný vláčecí prut do délky 240cm, smekací naviják střední velikosti a vlasce o průměru 0,18 - 0,22mm. Jako umělé nástrahy volíme menší rotačky, plandavky, kratší tvistery a voblery. Pokud použijeme přirozenou vláčecí nástrahu, pak nejlépe malou mrtvou rybku. Pokud považujeme za nutné používat trojháček, pak velikosti 1/0 až 4 staré stupnice.

Na umělou mušku - vybereme nejlépe dvoudílný muškařský prut délky 240-270cm. Jako naviják se hodí klasický kolečkový,případně i malý pérový automat. Muškařská šňůra by měla být č.5 nebo 6 a ujímaný nástavec v rozmezí průměrů 0,25-0,14mm. Jako umělé mušky se volí ruzné suché i mokré vzory na háčcích č. 12-16.
Souhrnně můžeme předpokládat, že v zimě a na jaře budeme mít největší naději na úspěch na plavanou, zvláště při použití drůbežich střívek. Panuje domněka,že s touto nepříliš vábnou nástrahou se daří přelstít i ty největší tlouště. V létě při muškaření nás často svými záběry potrápí proudníci, jejíchž ulovení tímto vysoce etickým způsobem je často mnohem obtížnější než lososovitých ryb, ale i tloušťů a jesenů. Trefit správný okamžik záseku proudníka bývá někdy dokonce považováno za součást dokonalého zvládnutí muškařské techniky. Naproti tomu lov jelců na položenou nebývá při správné volbě nástrah problematický, snad s výjimkou lovu tloušťů na peckoviny. Tyto nástrahy bez jader nám mohou spadnout z udice již při náhozu a také ryby je snadno stáhnou z jakéhokoliv háčku. Při lovu na přívlač se záběr tloušťě většinou projeví jako silný náraz, aniž ryba na trojháčku umělé nástrahy vždy uvízne. Na příčinu tohoto častého jevu panují mezi rybáři různé názory. Naproti tomu lov jesenů bývá při použití všech zmíněných způsobů docela pohodový, pokud se ovšem ve vodě vyskytují v dostatečném počtu.
  Jan Vodička


      


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
29. 06. 2012, 15:59

Tomáš B.


Dobrý den,
proč teleskopoický, proč přesně tyhle délky  ? Teleskop či dělička je každého názor, a délka? Snad podle prostředí ...


TB

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se