• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov candátů ve hloubce s wobblerem

  • Hobby G 2
24. 01. 2010
 V následujícím pojednání si představíme dvě možnosti jak na hlubokých vodách, plných překážek, kde předpokládáme výskyt candátů, můžeme lovit plovoucím wobblerem.

Indikátor dna
Vynikající ochranou proti uváznutí je tak zvaný „indikátor dna". Je to stabilní drát, na kterém je upevněno posunovatelné olůvko ve tvaru olivy. „Indikátor dna" se namontuje na konec kmenového vlasce, pak následuje obratlík a návazec s plovoucím woblerem. Princip indikátoru dna je stejně jednoduchý jako úspěšný: podle rychlosti navíjení udržuje drát wobbler stále v určité vzdálenosti ode dna. Tímto způsobem lze nabízet umělou nástrahu také nad nerovným dnem, protože dlouhé drátěné raménko indikátoru dna zmenšuje v případě vyskytujících se překážek nebezpečí uváznutí.
Kleštěmi může rybář snadno měnit polohu olůvka na drátěném raménku. Při lovu na klidných vodách, na štěrkovém nebo písčitém dně a při chytání ryb se silně vzplývavými nástrahami je třeba upevňovat olůvko uprostřed drátu. Ve vodách bahnitých, na lavicích pokrytých porostem, na kamenitých násypech a kamenitém dně pokud možno co nejvýš. Nejdůležitější je, aby návazec byl dlouhý nejméně 80 centimetrů. Jenom tak může wobbler dobře fungovat.
Ostatně se již začaly nabízet indikátory dna s plovákovým tělískem. Chrání nástrahu před uváznutím ještě lépe.

Indikátor dna s přídavným vzplývavým tělískem chrání při silně porostlém dně ještě lépe proti uváznutí.

Walkerovo olůvko

Další možností, jak dostat do hloubky lehkého plovoucího | wobblera, je Walkerovo olůvko.
Svým hruškovitým tvarem umožňuje přesné prohledávání dna a současně zmenšuje nebezpečí uváznutí. Různé olověné zátěže umožňují přesné přizpůsobování se existující hloubce a vzplývání woblera. Navíc vznikají ještě poskakováním Walkerova olůvka po dně malé zvířené obláčky, které budí zvědavost candáta. Tam, kde se dá předpokládat mnoho překážek, se instaluje mezi obratlík a olůvko boční raménko. Mělo by být slabší nežli kmenový vlasec. Při uváznutí dojde ke ztrátě pouze samotného olůvka, nikoli drahého wobleru.
Neváhejte někdy udělat při navíjení vlasce také malou přestávku. Wobler při ní vystoupí o délku návazce ve směru vodní hladiny. Často chňapnou candáti předně tehdy, když se wobler dá pak znovu do pohybu.
Indikátory dna jsou k dostání v různých váhových třídách pro různé podmínky v proudění a délky hodu. Některé modely jsou vybaveny splávečkem, který zajišťuje dodatečnou ochranu před uváznutím. Walkerova olůvka profilovaná do úhlu jsou rovněž k dostání v různých hmotnostech.

Walkerovým olůvkem na bočním raménku se loví jestliže je dno zvláště bohaté na překážky.

Malý tip
: natřou-li se šedočerná Walkerova olůvka křiklavými signálními barvami (například žlutou nebo červenou), zvyšuje se jejich dráždivý účinek na candáty.

Woblery se pro lov candátů osvědčují.
S indikátorem dna nebo Walkerovým olůvkem se mohou tyto umělé nástrahy předkládat i ve velkých hloubkách a nad nerovným dnem.
Káčko

   Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 3

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se