• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov bolenů na Labi

  • Hobby G
20. 02. 2011
 Přestože jsou boleni na řece Labi druhem hojně zastoupeným, jejich ulovení není snadné. Mnohdy nás svou nevšímavostí dokážou dovést k šílenství, či naprosté odevzdanosti. Rybáři specializující se na jejich lov by mohli vyprávět sáhodlouhé příběhy o dnech, nebo i týdnech bez záběru, kdy na hladině řeky není vidět ani slyšet jediné typické bolení šplouchnutí. Jindy se zase bolenů zmocní amok, kdy loví třeba týden v kuse a berou prakticky na hod! Pokusím se vám v tomto dílu seriálu přiblížit jejich lov na řece Labi a odhalit několik úspěšných triků, jak tato stříbrná torpéda přemluvit k záběru...

Pro mnoho rybářů je bolen rybou „plevelnou" a nezajímavou. Někde, hlavně na stojatých vodách, se dokáže přemnožit, a pak se na něj svádí problémy s úbytkem jiných druhů ryb. Labe je zatím řekou, která si sama reguluje jeho výskyt i počty. Myslím si, že příroda a její predátoři dělají svou práci velice rozumně a přitom citlivě. „Plevelnou" a nezajímavou rybou může být bolen pro konzumenty rybího masa - jeho svalovina je, oproti ostatním dravcům, poměrně měkká a obsahuje i více kostí. Sportovní rybáři bolenovi zase vyčítají jeho nedostatek výdrže v zápase, která se projevuje brzkou únavou - po ďábelském úderu do nástrahy a sérii prvních výpadů jeho odpor rychle vyšumí. Souboj s bolenem je tak pouze krátký akční okamžik. Dá se s tím celkem souhlasit, avšak pouze při zdolávání ryb menších velikostí. Troufám si tvrdit, že velký bolen vše vynahradí nejen razantním překvapivým záběrem, ale i výpady, které žádná jiná ryba na našich vodách neudělá. Tupý rychlý úder, při němž se v mžiku prohne špička vláčáku a rozječí brzda dobře nastaveného navijáku, bývá zážitek, při kterém rybáři tuhne krev v žilách. A pro tento napínavý moment většina vláčkařů boleny ráda loví...

Kdy na ně vyrazit?

Bolen se dá celkem spolehlivě lovit přívlačí hned od začátku vláčecí sezóny. Podle mého názoru je ale nejlepší dobou k jejich chytání až konec prázdnin a začátek podzimních měsíců - čili přelom srpna a celý měsíc září. Jak jsem výše uvedl, chytat se dá celoročně, tedy i v zimních měsících, ale tato přelomová letně-podzimní doba bývá nejúspěšnější. Tehdy boleni loví aktivně a jejich bouřlivé zálovy se na hladině objevují s největší pravidelností a intenzitou. Celkem snadno se tím dravci prozradí, a tak je snadnější odhalit konkrétní doba i místa lovu. Vždy se vyplácí pozorovat okolí a studovat, kdy a s jakou aktivitou boleni v daném úseku útočí na rybky. Stává se velice často, že se zálovy ve stejných místech opakují s jakousi strojovou pravidelností. Pokud chceme být úspěšní, musíme tuto dobu maximální bolení aktivity respektovat - je to alfa a omega neopakovatelných zážitků! Bolen se samozřejmě dá ulovit i mimo jeho nejvyšší aktivitu, ale pokud chce vláčkař zažít extázi v podobě několika za sebou následujících razantních záběrů, je potřeba trefit správnou dobu a místo lovu.

Kam na ně vyrazit?

Nejzajímavějšími a zřejmě nejúspěšnějšími labskými partiemi jsou podjezí řeky. Na rozdíl od ostáních vodních predátorů, kteří loví nebo se zdržují v klidnější vodě při březích nebo na rozhraní proudů, se bolen dá ulovit v těch nejsilnějších proudech řeky. Jeho tělo je k životu v tažné vodě dokonale přizpůsobeno - ne nadarmo se mu přezdívá „stříbrný šíp". Dalším z velice dobrých míst je přechod proudů do mělčiny, kam boleni vyjíždějí lovit drobné rybky a potěr. Tato místa jsou však mnohem složitější k ulovení největších boleních  mazáků, neboť mělčiny bývají dost otevřené a bolen v nich vidí do velké dálky. K těmto partiím řeky je tudíž potřeba přistupovat s co největší obezřetností a lovit pokud možno nehnuté. Je nutné nahazovat s maximální opatrností přesně do míst opakujících se zálovů. V těchto místech se mi osvědčil styl „momentu překvapení", kdy neprohazuji bezmyšlenkovitě vodu, ale spíše čekám na vhodný okamžik, a teprve ve chvíli bolenova útoku do rybek nahodím do epicentra zalovení. Nástrahu se snažím poslat těsně za rybu, a tím ji také ve většině případů vyprovokuji k obrátce a rychlému ataku. Dříve se tvrdilo, že boleni úderem ocasu rybky omráčí a následně se vrátí, aby „uspanou kořist" pozřeli. Skutečnost je trochu jiná. První a nejsilnější útok slouží k rozražení hejna rybek. Při opakovaných zálovech ve stejném místě už dravec útočí na jednotlivé dezorientované rybičky, které se snaží znovu shluknout do hejna. Už proto jsou opakované hody do míst lovení mnohem účinnější, než bezcílné prohazování vody. Nahození k ocasu dravce zvyšuje ještě více pravděpodobnost záběru. Ryba dopad a pohyb nástrahy zaregistruje postranní čarou, ale nevidí ji, instinktivně se v mžiku otočí a slepě zaútočí. Nemá tak čas nástrahu si detailně prohlédnout. Je ovšem jasné, že by byl nesmysl na břehu bez hnutí čekat hodiny na jakékoli zalovení bolena! Výše popsaná taktika se dá využít tehdy, pokud v úseku loví pravidelně a intenzitně větší kusy, pak je číhání jedním z osvědčených řešení, jak se jim dostat na kobylku.

Co mít s sebou?

Vybavení pro lov bolenů se nijak výrazně neliší od vybavení pro lov jiných středně velkých vodních predátorů. Prut by měl být dostatečně rychlý kvůli přesným hodům a zároveň i měkký, aby utlumil počáteční výpady ryby. Na řece Labi je někdy nutností docílit dalekých hodů, a proto bych doporučoval délku prutu od 2,7m - 3m o nosnosti kolem 30 g. Velice se mi pro tento lov osvědčily popsané pruty firem Sportex a Robinson, které splňují svými parametry všechny nároky, které na ně kladu. U navijáku musíme před lovem dokonale seštelovat brzdu, která je podle mého názoru tím nejdůležitějším faktorem úspěšného lovu bolenů. Jak jsem výše uvedl, razantní záběr a první brutální výpad nám s přehledem otestuje vybavení. Pokud cokoli podceníme, hrozí ztráta ryby, nebo poškození náčiní. Na boleny se mi osvědčily navijáky firmy Spro, a to především model Red Are, jehož kvalitní brzda mi umožní bez problémů utlumit útok i počáteční běsnění zaseklé ryby. Vysoká cívka a precizní navíjení zase umožňuje daleké hody. Na navijáku mám navinuto cca 200 m fluorocarbonového vlasce Primera od fy Robinson o průměru 0,25 mm, který umožní přelstít i zdolat větší ryby. Na náhradní cívce mám šňůrku firmy Spro s nosností kolem sedmi kilogramů. Pokud daleko od břehu, v silnějším proudu aktivně loví boleni, tak na ně používám právě tuto šňůru, neboť přímý kontakt s nástrahou a následná rána do prutu je vzhledem k vzdálenosti pojistkou k lepšímu záseku. Nepružná pletenka mi pak umožní nádherný, dech beroucí zážitek.

Na co lovit?

Nástrah pro lov bolenů se dá použít nepřeberné množství určených i pro chytání ostatních dravců, ale výsledky podle toho nemusí být vždy optimální. Naštěstí dnes již existují speciálně vyvinuté bolení nástrahy - např. povrchové woblery, které nám umožní cílené přelstění těchto dravců. Mezi nejznámější a nejvíce používané „povrchovky" patří bezesporu Thrill od firmy Salmo, který je vzhledem věrohodnou imitaci oukleje - hlavní potravy bolena. Jedná se o těžkou nástrahu, se kterou nahodíme do veliké vzdálenosti. Při rychlém stahování nenechá žádného bolena netečně přihlížet a vyprovokuje ho k záběru. Pokud Thrill vedeme se zvednutou špičkou prutu vzhůru, tak pohyb wobleru bez problémů cítíme a můžeme zrychlovat nebo zpomalovat dle potřeby a citu. Občas se vyplatí vyzkoušet i drobné poškubnutí nebo vynechání chodu. Změna rytmu pohybu někdy dokáže neuvěřitelné věci, napodobuje totiž unavenou rybku. Pokud boleni aktivně loví, tak se většinou stává, že zaútočí na libovolnou nástrahu - rotačky, různé woblery, ale i například na gumy. Mezi twistery se mi nejvíce osvědčily bílé a černobílé typy. Nejčastěji používám jiggové hlavičky kolem pěti gramů váhy s delším háčkem, aby vyčníval co nejvíce u ocasu twistem. Gumové nástrahy vodím co nejrychleji, těsně pod hladinou, kde se boleni nejčastěji vyskytují a loví.

Praktická ukázka na závěr

Vzhledem k časové tísni dorážíme k vodě až kolem sedmé večer, ale sluníčko ještě nezapadlo za blízký vrcholek kopce. S kolegou Tomášem míříme asi dvě stě metrů pod jez, kde se nachází malá peřej, vzniklá čeřením vody přes veliký balvan. „Času dost!" říkáme si a laxně prohazujeme řeku. Se soumrakem se v místě za balvanem ukáže první bolení rána. hladina se rozstříkne a ouklejky zběsile prchají na všechny strany. Po několika minutách přichází druhá a v zápětí třetí „bomba". To už naše nástrahy směřují do epicentra zálovů. Oba dostaneme záběry současně! Brzdy navijáků se rozječí na vteřinu přesně. Ve stejný čas zdoláváme i pouštíme první ulovené boleny. Nádherné představení trvá i nadále, tak nemaříme zbytečně čas. Za půl hodiny společně vytahujeme šest bolenů od šedesáti do sedmdesáti centimetrů. Konec lovu přinese až úplné zešeření, kdy tma zahalí řeku. V té chvíli se po zálovech i záběrech dočista slehne hladina a nám nezbývá, než vyměnit náčiní a pokusit se o úlovek nočního dravce — sumce nebo candáta. Přesto jsme zvědaví, jestli se bolení představení bude ráno opakovat. Zítra se ukáže, zda boleni opravdu loví se strojovou pravidelností nebo náš úspěch byl jen náhoda.

Pomalu se rozednívá a s radostí slyšíme první údery od bolenů při jejich nezaměnitelném lovu. Několik dravců naráz zase buší do rybek za balvanem. Netrpělivě nahazujeme a hned zase nevěřícně zíráme na naše ohnuté pruty. Až vyšplhá slunce nad obzor je po lovení. Nadšeně rekapitulujeme počty zdolaných kusů z peřeje za balvanem. Celkem to dělá patnáct bolenů!  Za dvě večerní a ranní hodinky vláčení je to skvělý výsledek.

Bohužel musím předčasně domů, a tak nechávám kolegu na místě a odjíždím. Za dalších pár dní mi pokaždé telefonuje, že si na místě skvěle zachytal. Bolenová extáze opět trvala jen hodinu ráno a hodinu večer. Postupně však intenzita záběrů klesala a teprve po dvou týdnech se po bolenech slehla voda. Měli jsme obrovskou kliku, že jsme dokázali vyčíhat správnou dobu lovu a místo činu.

Přeji Vám spoustu podobných zážitků na lovu bolenů s pozdravem Radim Křepelka


Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

     


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se