• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lehká přívlač se smáčky

  • Hobby G
23. 12. 2009
 Hlavní a zásadní rozdíl mezi smáčkem a nástrahou typu twister, nebo riper je způsob vedení, kterým se snažíme ryby obelstít. Zatímco u twisteru nebo u riperu je hlavním lákadlem kmitající ocásek nebo kopýtko, u smáčka je to především provokující pohyb celé nástrahy.
Měkký ocásek se ve vodě krásně vlní a vodit tuto nástrahu je samo o sobě nádherné. Dají se sním dělat psí kusy a vždy předvádí excelentní výkony.Ocásek smáčka je daleko měkčí, než je ocásek twistera nebo ripera. Dá se sním lovit všude a kdykoliv. V létě, v zimě, na hloubce i na mělčině. Smáčci nejsou jen napodobeninou rybky, ale skutečně se dají vodit jako rybky raněné, nebo oslabené. Záběry na smáčky bývají razantní a agresivnější.
Jedna z variant nastražení smáčka je napíchnutí na strýmrový háček. Postačí nám obyčejný (strýmrový) háček s očkem a průběžná olůvka o různých gramážích. Samotné navázání nástrahy je vždy stejné. Liší se pouze umístění zátěže, které je velmi zásadní při tom, jak smáčky rozpohybujeme. Čím dál scvakneme broček od smáčka, tím bude více přirozenější jeho pohyb imitující poraněnou rybku. Délka vlasce mezi bročkem a smáčkem je taky dána cílovou rybou,kterou chceme lovit. Takto nastraženého smáčka můžeme vodit několika způsoby a můžeme se pořádně vyřádit při vedení této nástrahy. Háček u smáčka by měl co nejvíce koukat, ryby to od záběrů neodradí. Pokud možno použijeme strýmrové háčky s delším ramínkem, aby háček vycházel z těla přibližně ve hřbetní části. Samozřejmě se to odvíjí od délky samotné nástrahy, ale při běžné délce 8 cm, je nutné dostat háček aspoň do 1/3 délky samotného tělíčka nástrahy.
Při zatěžování nástrahy je třeba přihlédnout hned k několika okolnostem. Mezi ty nejdůležitější patří způsob jakým budeme lovit a jak daleko potřebujeme nahazovat. Pokud jsou ryby dále od břehu a musíme tedy nahazovat poměrně daleko, použijeme větší zátěž. Přitom bychom ale měli brát ohled na to, jakým způsobem máme navázanou celou sestavu. Házíme-li daleko a olůvko umístíme napevno 20 - 30 cm před nástrahu, musíme počítat s tím, že při dlouhém hodu nám díky své váze poletí jako první olůvko a za ním plápolající nástraha. Ta se nám při dopadu na vodní hladinu do vlasce může zamotat.Pokud musíme často sestavu rozmotávat, je to poměrně nervující nepříjemnost. Velmi rychle zjistíme, že takový způsob uchycení olůvka není ta nejšťastnější varianta. Stačí přitom velmi málo a problém je vyřešen. Dáme-li olůvko na vlasec průběžně, aby se nám volně pohybovalo, máme problém vyřešen. Každý ze způsobů uchycení zátěže si však vyžaduje jinou techniku vedení nástrahy.
Výhodou tohoto způsobu je velmi nízká frekvence vázek, protože samotná nástraha je trochu nadnášena a jen zřídka kdy vázneme přímo nástrahou. Většinou se o překážky na dně zadrhne pouze olůvko. To díky svému kulatému tvaru několika lehkými škubnutími prutem skoro pokaždé vysvobodíme a tím zachráníme i celou sestavu.
Dalším způsobem, jak rybám nástrahu nabídnout, je nechat olůvko na vlasci průběžně. Tedy volně se pohybující po vlasci. Tento způsob je mnohem účinnější a oproti předchozí metodě, mnohem méně používaný. Platí především na okouny. Vyžaduje si ale také své vedení nástrahy. Tady bychom obyčejným popotahováním nástrahy po dně příliš parády nenadělali. Hlavně frekvence vázek by se nám markantně zvýšila, protože nástraha se otáčí kolem své osy a překážky na dně nás tedy ohrožují ze všech stran. S průběžným olůvkem rozhýbeme naší nástrahu mnohem přirozeněji. Docela svižným a táhlým zvedáním špičky prutu začneme odskakovat nástrahou tak půlmetrovými skoky ode dna a tím docílíme, že když se nástraha vrací zpět ke dnu, padá jako první olůvko a smáček nám za ní krásně vlaje. Tím docílíme kýženého pohybu a nástraha dokonale napodobuje rybku sbírající potravu ze dna.

S jigovou hlavičkou se smáček chová agresivně. Dělá prudší pohyby a delší skoky. Když vedeme smáčka na jigové hlavičce, je dobré nechávat mezi skoky delší přestávky, jelikož velká spousta záběrů přichází právě v této pauze, když nástraha padá, nebo již dokonce leží na dně. S jigovou hlavičkou děláme při vedení nástrahy prudký škubanec a přestávku. Pohyby smáčka jsou cítit až v rukojeti prutu. Na dně stojí nad jigovou hlavičkou a připomíná rybičku, která hledá na dně potravu, jelikož tělíčko smáčka směřuje nahoru přibližně pod úhlem 45°. Váhu jigových hlaviček vybíráme podle hloubky a vzdálenosti od břehu, ve které lovíme.
Pro smáčkování je důležitý prut, se kterým budeme lovit. A to nejen kvůli vedení, ale také k rozpoznání záběrů. Použijeme pruty vhodné na ultralehkou přívlač, s chvějivou špicí, přez kterou ucítíme i ten nejjemnější záběr či překážku na dně. Není na škodu prut delší o délce 2,70 - 3,00 m. S takovými to pruty se velmi dobře nahazuje a výtečně se vodí nejen smáčci.
Ke smáčkování  použijeme vlasce od průměru 0,12 až 0,16 mm. Na takovéto vlasce se v dnešní době, kdy se pevnost vlasců stále zvyšuje, dají uvodit i trofejní ryby. Barva vlasce je vhodná tmavší ovšem někdo může mít skušenosti jiné a tak výběr barvy je pouze na vás a následném testování té nejoptimálnější.
Mezi nejčastěji ulovené ryby na smáčky jsou samozřejmě okouni. Velice rádi útočí na agresivně vedenou nástrahu, a berou na ni bez problému i větší kusy trofejních velikostí. Na smáčka vedeného jakkoliv se dá ulovit i štika, protože není tolik vybíravá, ale nejčastěji na smáčka útočí, když odpočívá na dně, či ve sloupci. Velice často smáčka pozoruje a zaútočí až při pohybu po krátké pauze. Tloušti a boleni jsou také častými rybami na „smáčkovém" prutu, ale vyžadují delší zkušenost s jejich vedením. Pokud se naučíte správně a lákavě vodit smáčky, odměnou vám budou krásné ryby.
Jan Vodička   

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 7

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se