• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Legenda jménem Vaškovka

  • Hobby G 2
16. 05. 2010
 Stačí necelá půlhodinka jízdy a už mě vítá letní Praha. Moje první kroky od autobusu vedou jako téměř pokaždé do nedalekých rybářských potřeb. V malé příjemně zařízené prodejně se můj pohled upne na tablo s vystavenými třpytkami. Po chvilce hledání můj zrak padá na nenápadné miniaturní třpytky krčící se ve stínu celosvětově proslavených rotaček samých zvučných jmen. Tehdy jsem ještě netušil, že se jedná o legendární české výrobky z dílny pana Vaška, ale na zkoušku jsem dvě tyto třpytky velikosti 000 do své sbírky zařadil. Takto nějak jsem se před několika lety seznámil s těmito výjimečnými nástrahami, které mi později přinesly mnoho krásných zážitků. Na první pohled se jedná o zcela tuctové nástrahy, kterých je na trhu spousta. Oproti většině dnes prodáváných třpytek se vyrábí jen ve dvou barevných provedeních, a to se stříbrným a se zlatým rotačním listem. Obě tyto barvy navíc nejsou klasicky lesklé, ba naopak. Kouzlo „vaškovek" ale spočívá v něčem jiném. Je to jakási lehkost, s níž projíždí vodou jako nůž měkkým máslem.

Překvapivá úspěšnost

Prvního testu se nové třpytky dočkaly hned při mé následující návštěvě řeky. Bylo horké léto a kvůli koupajícím se výletníkům nebylo příliš prostoru na rybolov. Po hodinovém prohazování řeky s wobblerem jsem si našel relativně klidné místo, které však příliš rybářských úspěchů neslibovalo. Jednalo se o mělký, sotva půl metru hluboký úsek s poměrně rychlým proudem. Stačilo několik bezúspěšných náhozů a do karabinky poprvé putovala kouzelná třpytečka velikosti 000. A začaly se dít věci. Ihned po dopadu nástrahy kousek od břehu jsem ucítil silnou ránu do prutu a mohutný tloušť si vzal první centimetry vlasce z navijáku. Netrvalo dlouho a krásně urostlý, téměř čtyřiceticentimetrový tloušť putoval zpět do svého rodného živlu. Ten letní podvečer jsem zažil jeden z lovů, na které se nezapomíná.

Na padesátimetrovém úseku řeky jsem si sáhl na několik desítek ryb. Převažovali tloušti, z nichž největší lehce přesahovali 40 cm, několik bolenů zhruba stejné velikosti, jeseň, a dokonce ouklej. Domů jsem odcházel s vědomím, že jsem právě zažil jeden ze dnů, kdy se prostě vše daří. Jaké však bylo moje překvapení, když se při další návštěvě řeky vše téměř do detailu opakovalo. Díky „vaškovkám" jsem si užíval plnými doušky nezapomenutelnou rybařinu i v místech, která jsem předtím mnohokrát bezúspěšně prochytal i s jinými nástrahami podobných rozměrů.

Tlouští „Kraken"

Do krabičky putovala ještě šestice kouzelných třpytek a k nim i dvě ve větších velikostech. A přišlo září a s ním škola a méně času na výpravy na vzdálenější řeku. Koncem prvního školního měsíce však na několik dní zavládlo téměř letní počasí, a tak jsem vyrazil za poslední možností užít si lov z vody bez brodících kalhot. Voda již byla o mnoho čistější, takže jsem měl několikrát příležitost sledovat záběr od tlouště v reálu. Ryb bylo méně než během léta, ale zato jejich velikost byla o to více potěšující (největší tloušť, který se nechal „vaškovkou' ošálit měřil rovných 53 cm). Zbývala ještě chvilka času, a tak jsem sešel o několik metrů pod svůj oblíbený lovný úsek na hlubší vodu. Za vrbou naklánějící se nad řeku se vytvořila menší tůňka a na její hladinu se snášely první spadané listy. Zůstal j sem stát ve vodě kousek nad tímto místem a poslal třpytku směrem po proudu. Nástraha dosedla do tůně téměř ke břehu a jen silou vlasce byla stažena zpět do hlavního proudu. Chystal jsem se právě začít navíjet, když se miniaturní třpytky cosi zmocnilo. Zasekl jsem a pocítil silný odpor u dna. Neznámá ryba se držela v proudu u dna a já jen bezmocně přihlížel. Až po několika dlouhých minutách prořízl hladinu typický široký hřbet tlouště. Úplně typický ale nebyl. Ryba, která se právě objevila na hladině, byla ohromná.

Životní chyba

Půlmetrový kousek, který jsem chytil nedaleko jen o pár týdnů dříve, byl ze zcela jiné kategorie než tato ryba. Stačil jsem si jen povšimnout, že třpytka visí v tlamě obrovského tlouště za jediný háček a můj další bezmocný pohled směřoval na několik metrů vzdálený břeh. Právě na něm jsem měl totiž položený batoh, ve kterém byl i podběrák. Podběrák, který by mi zcela jistě přinesl vítězství a životní úlovek. Na to však nebyl čas, tloušť se mohl z nástrahy kdykoliv uvolnit. Rozhodl jsem se proto pro druhou riskantnější možnost. Rybu jsem si přitáhl téměř až pod nohy a natáhl po ní ruku. Již unavený tloušť se v tuto chvíli polekal, zmohl na poslední výpad a já viděl jen vlající vlasec. Ztrátu neopakovatelného úlovku jsem si snad ještě ani pořádně neuvědomil, když jsem se podíval na konec vlasce. Tady mě teprve čekal šok. Myslel jsem, že ryba z nástrahy spadla, ale skutečnost byla daleko překvapivější. Na konci vlasce zůstala jen půlka obratlíku,který ryba svým posledním výpadem přetrhla.

Pátrám dál
Znovu se tak potvrdilo rčení, že „řetěz je tak silný, jak silný je jeho nejslabší díl". Moje životní ryba zmizela i s jednou zázračnou třpytečkou a já mohl jen doufat, že se nechtěné ozdoby brzy zbaví. Od doby, kdy se tento příběh stal, uplynuly již téměř čtyři roky. Za tu dobu jsem díky této nenápadné nástraze zdolal ještě mnoho ryb, žádná však nedosáhla výjimečných rozměrů tohoto tlouště. Mnoho se za tu dobu stačilo změnit. Původní autor těchto nástrah bohužel zemřel a jeho následovník ve výrobě nejmenších velikostí nepokračuje. Stále mám v krabičce několik posledních kousků těchto miniatur, ale lovím na ně již jen svátečně. Jejich utržení by bylo nenahraditelnou ztrátou. Nosím je jen jako připomínku dávno minulých lovů, jako kuriozitu a především jako vzpomínku na své první sezony strávené s ultralehkým vláčecím . A stále věřím, že objevím podobně či dokonce ještě více účinné třpytky. A už zřejmě vím, kde hledat...

Autor: Lukáš Ardon
      


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
29. 05. 2010, 11:24

Mirek

, mirek.plechac@email.cz

 zajed se podivat do Vrchlabi obchod se jmenuje G-hobby a najdeš i menši Vaškovky taky na ně rad chytam s velikym uspěchem

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se