• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Labští sumci na wobblery

  • Hobby G
30. 12. 2009
 Před několika lety mě pozvali na setkání vláčkařů na řeku Moravu a tam jsem s neutuchajícím zájmem poslouchal vyprávění místních rybářů o vláčení sumců.V té době to pro mě byla ryba ze říše snů a úsek jejich řeky jsem bral jako panenskou vodu,kterou jsem jim strašně záviděl.

S přibývajícím časem začaly prosakovat zprávy o ulovení několika jedinců i v Čechách, například na řece Labi.Množství úlovků se rok od roku zvyšovalo a dalo by se prohlásit, že nyní je ulovení sumce na přívlač na řece Labi běžnou záležitostí. Ve svém článku vám tento specifický druh přívlače trošku přiblížím a pokusím se drobnými radami přispět k ještě větším úspěchům vás Čtenařů.

Pod rouškou tmy

Lovu sumců se naplno věnuji tři roky a už se mi podařilo ulovit na přívlač několik slušných exemplářů a množství sumců menších velikostí. Pro někoho je sumec trofejní, pouze má-li přes dva metry délky, ale myslím, že ryby veliké kolem sto dvaceti centimetrů jsou velice atraktivní a ceněnou rybou při přívlači. Jednou z nejdůležitějších zásad při jejich lovu je trpělivost a pak samozřejmě nepodceněni rybářského vybavení, které by mohlo znamenat ztrátu veliké životní ryby. Sumci nejsou okouni, kterých nachytáme deset za docházku. Při vláčení jde mnohdy o jeden jediný zásadní záběr a ten se nesmí promarnit. Letos se mi stalo už několikrát,že jsem po třech hodinách bezúspěšného rybolovu myslel na odchod a vtom přišel záběr. Proto doporučuji v letních měsících vláčet až „na doraz“, čili do půlnoci. Většina záběrů přichází až za tmy mezi desátou a dvanáctou hodinou. Stává se sice, že sumec zabere i přes den nebo ráno, ale mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že procentuálně je jejich aktivita největší právě za tmy.
 

Stále soustředěný
Tvrdost a váha rybářského vybavení, které popíšu dále, člověka za dvě hodiny intenzivní přívlače ze břehu dost unaví, a tak se mi letos vyplatilo dorazit k Labi až se setměním, třeba po deváté hodině večer.Nejlepší dobu jsem tedy prolovil odpočatý a plně soustředěný na každý nához.Tuto taktiku jsem si uvědomil poté, co jsem několikrát unavený marnil svůj čas u řeky nepřesnými náhozy a jakousi apatií a nevěnoval jsem se lovu naplno. Přesnost a soustředění jsou na některých úsecích Labe nesmírně důležité, protože nejen důsledně a důkladně provláčíme sumčí loviště nebo stanoviště, ale také přijdeme o méně nástrah, když je vodíme přesně tak, jak potřebujeme. Sumci mají stanoviště v různých jámách, zatopených překážkách i zlomech, a tak se často stává, že pokud rybář hází nástrahou nazdařbůh, přijde o ni. S přihlédnutím k ceně například wobblerů to není zase taková legrace, utrhat po pár náhozech půl krabičky.A právě wobblery se mi v poslední době osvědčily ze všech nástrah nejvíc. Jejich specifický chod a široký rozsah použití je řadí na první místo mezi moje nejoblíbenější nástrahy na lov sumců přívlačí.

Nejen v hloubce

Názor, že sumci se vyskytují pouze v nadjezí a ve velkých hloubkách, se nezakládá na pravdě. Jsou to také dravci, kteří vyjíždějí lovit za hejny rybek, obzvláště v letních měsících, do mělčin. Zde také nejvíce využijeme dvoudílné wobblery s ponorem do dvou metrů. Ideálními místy pro lov sumců na dvoudílné modely jsou tedy rozhraní mělčin a větších hloubek, kde je uplatníme nejvíce v nočních hodinách.Sumci sem vyjíždějí ze svých stanovišť za potravou a stává se velice Často, že záběr přichází až u samého břehu, tedy na mělčině. Je to také velice dobré místo na lov candátů, a tak si čekání na sumíka občas zpříjemníte ulovením nějakého toho candátka. Nejčastěji používám wobblery Salmo Whiteílsh 13 centimetrů a 19 gramů, plovoucí s ponorem do 1,5 metru,a dvoudílné wobblery Jointed od Rapaly.Pokud se rozhodnete lovit sumce například podél různých hran, zatopených zdi a stromů ve větších hloubkách, tam se mi nejvíce osvědčily wobblery Salmo Fatso potápivé bez lopatky, které se spouští do hloubek podle vlastní potřeby a potom se lehkým potažením zvedají k hladině.Touto technikou můžete opakovaně vydrážditi netečného dravce. Klasikou mezi hlubokopotápivými wobblery jsou různé shady. Používá se především Shad Rap od Rapaly, je ale také hodně okoukaný.Osobně mám raději wobblery, u kterých můžu ovlivnit jejich chod svým vedením.Největších úspěchů jsem letos ovšem dosáhl na slidery, a to jak na slidery Salmo,tak především na slidery Water Scout Slick. Používám hlavně jejich potápivé verze a pracuji s nimi tak, že je opakovaně spouštím do různých jam a podemletých děr a následně povytažením nadzvedávám. Tato nástraha má geniální chod do strany a napodobuje raněnou uhýbající rybku. Rozdíl mezi slidery Salmo a Water Scout vidím především v rychlosti jejich potopeni a v barvě, která ovšem není pro lov sumců moc důležitá. Salmo se potápí pomaleji a je tedy vhodnější na klidnější partie řek, na prolovení tůní a „točáků‘ Water Scout se potápí dvakrát rychleji a uplatnění najde nejvíce v silnějších proudech a tůních u protilehlého břehu, kde potřebujete dosáhnout při velké vzdálenosti a přesnosti správného kopírování dna.
 

Hlavně vše pevné
Jelikož výše uvedené nástrahy mají také větší gramáž, je potřeba požívat na takový lov adekvátní vybavení. Podcenění by mohlo znamenat ztrátu životní ryby a také poškození vašeho vybavení. Pokud lovím na slidery vážící od 20 do 60 gramů, bohatě postačí prut gramáže 50—80.Pokud však lovím například s wobblery Salmo Fatso nebo Salmo Warior, volím podstatně tvrdší prut s vyšší nosností. Je na každém z vás, jaký prut vám sedne lépe do ruky, ale doporučuji při vláčení s těmito speciály upřednostnit kvalitní materiály a lehkost prutu. Mně nejlépe padl do ruky prut SporteX Kev Pike do 80 gramů a hlavně Sportex Carat Spin 100—150 gramů. S těmito pruty se nemusíte bát nahazovat stogramové nástrahy a zdolávat sumce trofejních velikostí. Na lov s dvoudílnými wobblery a lov z lodě se mi nejvíce osvědčil prut Robinson Cortez Jerk 1,95 metru a 20—70 gramů. Navijáky k těmto prutům by měly mít velkou kapacitu cívky a kvalitní přední brzdu. Doporučoval bych tedy modely renomovaných firem Shimano, Penn, Daiwa, Quantum a tak dále. Rozebírat jednotlivé modely by obsáhlo mnoho stran a také ceny jednotlivých firem jsou různé, takže záleží na každém z vás, popřípadě na doporučení kolegů, prodejců a kamarádů. Dalším důležitým doplňkem je karabinka s obratlíkem. Velice podceňovaná drobnost, která ale bohužel může také způsobit ztrátu ryby i s vaším oblíbeným wobblerem nebo jinou nástrahou. Používám větší typy s velkým obloučkem a nosností, klidně i kolem 40, nebo dokonce až 80 kilogramů. Ideální jsou vysokopevnostní obratlíky s kvalitní karabinou, která nám diky většímu obloučku umožní volnější pohyb nástrahy a tudíž hlavně u wobblerů i preciznější chod. Uzlík uvázaný přímo na wobbleru zabraňuje dokonalejšímu pohybu nástrahy a nástraha pak nepracuje podle vašich představ.

Vlasec, nebo šňůrka?

Mnoho rybářů se mě u vody ptá, mají-li použít vlasec, nebo pletenou šňůru. Abych řekl pravdu, nevím, jestli dokážu na sto procent doporučit to, nebo ono. Můžu vám ale předložit odpozorované klady a zápory. Pletenka má, jak víme, daleko menší či lépe řečeno nulovou průtažnost, tudíž máme přímý kontakt s nástrahou a posléze i s rybou. Vlasec zase daleko více pruží a funguje tudíž jako jakýsi amortizér, ovšem při větším průměru sním docílíte kratších hodů než se slabší pletenkou.Díky pletence přijdete o méně nástrah,neboť má samozřejmě při stejných průměrech daleko větší pevnost a při vyprošťování se stává, že dříve povolí trojháček na nástraze než sama pletenka. Problém nastává, když nástraha uvízne za kmen při vláčení z lodi, a ještě hůře z boatu. Nastává pak taková situace, že loď i boat se skoro až převrací a nástraha nejde utrhnout. Zásadou je hlavně netrhat šňůru holou rukou, ale použít například větev, klacek nebo pádlo, na které se pletenka omotá a pak utrhne. Zamezí se tak možným zraněním,jako jsou v nejhorším případě uříznuté prsty. Dalším problémem je zamotání pletenky a následně vyniklý uzel, který se po dotažení těžko rozmotává. Stává se pak, že můžeme dvacet metrů s přehledem vyhodit. Osobně tedy dávám přednost vláčení s vlascem, a to hlavně u vláčení s prutem o gramáži do 80 gramů. Používám vlasce průměrů 0,28—0,35 milimetru podle potřeby dalekých hodů, velikosti tušených ryb i možnosti vázek. Pletenku naopak nasazuji při lovu s prutem 150 gramů a hodně těžkými nástrahami.

Zdolání

Tolik k vybavení a nyní několik drobných tipů, které vám mohou pomoct při zdolávání sumců. Jistě jste už mnohokrát zaslechli vyprávění kolegů o nezastavitelnosti sumce nebo o několikahodinovém marném souboji s „Králem Labe“. Je to dáno abnormální velikostí ryby, nepřipraveností na lov, ale také technikou zdolávání sumců, a to hlavně v proudných partiích řek. Pokud při záběru a následném záseku rybě okamžitě povolíte a necháte ji využít její síly, pak vám například v proudu v žádném případě nedá šanci poznat svou velikost. A tak potom vznikají báje a povídky o třímetrové rybě. Troufám si tvrdit, že s výše uvedeným vybavením můžete zdolat i toho bájného dvoumetrového sumce na přívlač, pokud ovšem využijeme kvalit a možností vybavení přímo úměrně k váze a síle ryby. Povídky o tom, že ryba okamžitě po záseku zalehla a nešla zvednout ode dna, jsou nepravdivé a smyšlené. Sumec zalehne, pouze pokud mu to dovolíme, a pokud zalehne, měli byste ho bez větších problémů opět zvednout a donutit k dalším výpadům.Samotné zdolávání tedy probíhá tak, že se snažíme sumce co nejrychleji přitáhnout z proudu například do tůně pod nohama, a pak si s ním můžeme hrát třeba půl hodiny, než ho unavíme. Vše se samozřejmě odvíjí od velikosti ryby. Nesmíte to se sílou přehnat abyste si nepoškodili vybavení. Vše je potřeba brát s rozumem a citem, ale určitá hrubá síla je zde v každém případě potřeba. Pro příklad uvedu, že zdolání sumce velkého kolem 120 centimetrů trvá asi 15 až 30 minut a sumce velkého kolem 150 centimetrů 30 až 45 minut.Uvedené časy jsou zprůměrované,neboť záleží na okolnostech zdolávání.Sumec svými výpady mlátí ocasem do vlasce takzvanými kopanci a hlavně před koncem zdolání je velice důležité, mít seřízenou brzdu. V konečné fázi zdolávání se také dělá nejvíce chyb a mnoho rybářů kvůli nim přichází o úlovek.Velice důležitá je fáze vylovení, kdy při přitažení ryby je nejdříve potřebný jakýsi dotyk na tělo sumce, po kterém ryba provede jeden z posledních výpadů. To je třeba opakovat ještě jednou, než nezůstane bezvládně ležet. Poté může přijít na řadu samotné vylovení. Pokud byste se ryby před vylovením nedotkli a uchopili ji okamžitě za spodní čelist, mohlo by se stát, že se lekne, z posledních sil zabere a vy i s trojháčkem v ruce poputujete za ní do vody. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že trojháček vražený v ruce až do kosti s rybou na druhé straně není nic příjemného.Nejčastěji k těmto příhodám dochází,když podceníte vytažení,hlavně u sumců menších velikostí,kteří jsou nejvíc „živí".Teď už zbývá jen pevně uchopit sumce v rukavicích nebo i bez za spodní čelist a jakýmsi zapáčením rybu bez větších problémů vytáhnout do lodi,na břeh nebo podložku.Stačí už jen vypnout čelovku,aby jste neoslnili fotografa při zdokumentování,pustit rybu a přát si další neméně pěkný úlovek.
Spozdravem Radim

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


   


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se