• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Kukly larev masných červů

  • Hobby G 3
20. 12. 2009
 Kukly larev masných červů jsou vynikající nástrahou při lovu bílích ryb. Kukly larev masných červů (anglicky-casters) jsou vynikající nástrahou pro lov plotic, tloušťů, parem, línů, jesenů a velkých cejnů. Již před více než dvaceti lety se vědělo, že jejich použití je velice populární a rozšířené především v Anglii. Ještě v nedávné době bylo obstarání a přechovávání kukel pro lov, především závodní, velký problém. V současné době je situace velice dobrá a prakticky nebývá problém si tuto nástrahu obstarat a především pro závodní rybolov je to velké pozitivum.
Kukly jsou vynikající především do koulí základního krmení, které se při jejich použití nerozbijí.  Kukly se na háček nastražují buď v kombinaci s masným červem, nebo jen jedna samotná kukla na háčku. Při intenzivnějším braní se může špička háčku nechat z larvy vyčnívat, při opatrném braní by měla zůstat skryta.

Při nastražování propíchneme kuklu v širším konci, opatrně vtlačíme oblouček háčku do nástrahy, případně ho velice opatrně do kukly zamáčkneme tak,aby se celý skryl.
Na háček si z tohoto důvodu vybíráme ty největší kukly. Pro svou vlastní výrobu kukel si vybereme vždy čerstvé a velké larvy. Červy dokonale vysušíme a vyčistíme. K tomu použijeme dostatečné množství kukuřičné mouky, nebo jemně přesáté strouhanky, kterou po důkladném vyčištění červů odstraníme přesátím přez jemné sítko.
Kukly larev umístíme do vědra v teplé a temné místnosti. Tma je důležitá, protože na světle se červi snaží schovat, jsou neklidní. Za teplého počasí venku. Nesmí však být na přímém slunci, kde by rychle hynuly. Jakmile se začnou objevovat první nahnědlé kukly, necháme larvy prolézt přez síto do dalšího vědra, nepohyblivé kukly pak zůstanou na sítě. Podle rychlosti kuklení musíme tento proces neustále opakovat, až se všechny larvy zakuklí.

Někdy probíhá proces kuklení velice rychle, ale často se larvy začnou kuklit až po týdnu a proměna několika litrů larev na kukly trvá i několik dnů. Ale tento problém se týká především závodníků, nám běžným rybářům postačí mnohonásobně menší porce. Jeden z dobrých způsobů uchování kukel je jejich zamrazení.Tyto kukly jsou mnohem účinnější a nekazí se tak brzy jako podchlazené. Kukly odebrané ze síta urychleně přendáme do nádoby s vodou, což zamezí jejich dalšímu přirozenému tmavnutí, zároveň je promyjeme a zbavíme posledních nečistot.
Žádané kukly jsou ty, které padnou ke dnu, plovoucí kukly můžeme vyhodit. Tyto plavající kukly vznikají buď příliš rychlím zakuklením, nebo pokud nevěnujeme dostatečnou pozornost jejich vybírání a kukly jsou již staré. Kukly pod vodou se již dále nevyvíjí, jsou mrtvé. Neplovoucí kukly nechte ve sklenici s vodou a nejpozději do několika dnů spotřebujte, nebo si je bez vody zamrazte v igelitovém pytlíku    

Kaudik
ze zdrojů anglických plavačkářů

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou.Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se