• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Kombinovaný návazec - kravský uzel

  • Hobby G
15. 12. 2009

 Zkušení kapři se nenechají obelstít každým návazcem. Proto se spojují na rozhodujících centimetrech před háčkem, výhody monofilu a splétané šňůrky. Díky tomu lze dostat na háček i trofejní kusy. Používá se též název „KRAVSKÝ UZEL" .

Budeme potřebovat:

1-splétaná šňůrka
2-flourkarbon 0,30mm
3-smršťovací hadička
4-obratlík
5-návazcový kroužek
6-háček na kapry

Běžný návazec pro lov kaprů tvoří většinou měkká pletenka, aby ryba mohla nástrahu snadno nasát, aniž by pojala nějaké podezření. Zejména velcí a zkušení kapři, kteří se již několikrát blíže seznámili s háčkem,zkoušejí opatrně každou nástrahu, než ji s důvěrou nasají. V takovém případě se z výhody splétané šňůrky rychle stává nevýhoda:
Boilie ryba sice může snadno nasát do tlamy, ale stejně snadno ho může opět vyplivnout. Abychom tomu zabránili, použijeme kombinovaný návazec z pletenky a monofilu. Háček navážeme na krátký kousek fluorkarbonu o půměru O,45mm. Ten je pro rybu téměř neviditelný a kapr nástrahu kvůli tuhosti materiálu jen s obtížemi opět vyplivne. Protože se jistě nebudeme chtít vzdát výhod měkké pletenky, uvážeme krátký kousek fluorkarbonu pomocí uzlu na šňůrku. Díky tomu může ryba nástrahu i háček přijmout zcela bez problémů, ale už se jich nezbaví. Jak si takový návazec  vyrobit si tady ukážeme.

Úspěšné spojení aneb takto se váže kombinovaný návazec:

Monofil a háček

Nejprve se protáhne fluorkarbonový vlasec o průměru 0,30 mm očkem háčku na kapry (velikost 6 nebo 8).
Nyní se uváže uzel, stejný jako na háček s lopatkou, ale s 10 otáčkami (1-3).


Před utáhnutím se uzel navlhčí (4).

Vlasec se zvolí v takové délce, aby zbylo na 10 centimetrů návazce. Na přečnívající konec se navlékne malý titanový, nebo ocelový kroužek - rig ring. (5)

Volný konec vlasce se vede očkem zezadu dopředu.(6)


Aby šňůra nemohla z očka znovu vyklouznout, zahřeje se konec nad zapalovačem. Tím vznikne jakási bambulka, které zabrání vyklouznutí.(7)


Spojení se šňůrkou
Na volném konci fluorkarbonu se udělá jednoduchá smyčka. Touto smyčkou se vede pletenka a přitáhne se konec na monofilním vlasci. Pletenka by měla představovat 20 centimetrů návazce. (8)

Poté se pletenka obtočí 12 až 15 krát okolo fluorkarbonu. Konec šňůrky se potom vede zpět a provlékne se smyčkou mezi fluorkarbonem a pletenkou. Uzel se navlhčí a pomalu utáhne. (9)

Přečnívající konce se odstřihnou a pomocí zapalovače zataví, aby nemohly vyklouznout zpět. (10)

Seshora se na ramínko háčku navlékne kousek smršťovací hadičky. (11)

Aby se hadička stáhla, opatrně se zahřeje nad zapalovačem, nebo raději nad horkou vodní párou. (12)


UPEVNĚNÍ NÁSTRAHY NA HÁČEK
Nástraha se upevní na přivázaném návazcovém kroužku. Za tímto účelem se použije kousek gumového retardéru, který je známý zlovu na bič, o síle 1,2 mm. Guma se nejprve protáhne kroužkem, potom se uváže smyčkový uzel. Nejjednodušší to je s jehlou na boilie. Takto nemůže guma sklouznout z prstu.

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.

     


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 3

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se