• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Když počasí dovolí a ledy povolí

  • Hobby G 3
04. 03. 2010
 Sníh už pokryl i louky v údolí a rybáři v teple domova pomalu ale jistě čistí své vybavení a připravují se na nadcházející sezonu. Přesto se i v období na přelomu roku najde pár zapálených vláčkařů, kteří pokouší štěstí až do zamrznutí vody nebo začátku hájení dravců. A nebo vyrazí na revíry, kde je přívlač povolená celoročně.
Konec prosince je dobou, kdy vše záleží na rozmarech počasí, čili na zamrznutí stojatých vod, případné oblevě a následné velké vodě na řekách nebo také množství sněhu, které nám vůbec nedovolí opustit domov. Mnohdy se stává, že počasí je nám dobře nakloněno a oteplení způsobí nejeden překvapivý úlovek většinou „letních" ryb, jako jsou například sumci.
Zpravidla je však přelom roku období, kdy aktivita dravců je podobně jako teplota venku na bodě mrazu. Přelstít můžeme především štiky, okouny, boleny a candá-ty, kteří ale berou v této době velmi opatrně, a je zapotřebí poněkud odlišná strategie lovu. Důležitým faktorem pro jejich zimní lov je pomalé vedení nástrahy.

Nástraha nemusí být nikterak malá, adekvátně veliká lovené rybě, ale zásadní je především její precizní chod při pomalém vedení. Mezi moje nejúspěšnější nástrahy patří wobblery, ale hlavně různé gumové nástrahy, jako jsou twistery, rippery a kopyta. Ryby nejeví známky agresivního útoku na nástrahu, a tak je zapotřebí pozvolna předkládat nástrahu tak, aby o ni neztratily zájem. K tomu nám nejlépe poslouží právě nástrahy gumové, které i při přímém dotyku nemusí rybu odradit. Dravec někdy pouze „ochutnává" a poté teprve důvěřivě zhltne pomyslnou kořist. Používám osvědčené tipy od renomovaných firem, jako jsou Relax a Berkley. Jigovou hlavičku nastražuji tak, aby háček vystupoval co nejblíže ocásku gumy, a pokud se mi to vzhledem k délce gumy a háčku nedaří, klasicky gumu odstřihnu nebo ukousnu „od hlavy". Zamezím tím sklepání ryby nebo tomu, že nedobere nástrahu. Většina dravců, tedy i štiky, někdy bere velmi opatrně a drží ripper za konec ocásku, a pokud máte háček v půli těla, nemůžete potom rybu dost dobře zaseknout. Dnešní výrobci jigových hlaviček s těmito zkušenostmi rybářů už počítají a vyrábějí na delších háčcích i lehčí hlavičky. Určitě se vyplatí pár takových hlaviček si obstarat, neboť mají využití i v letních měsících, například při lovu na mělčinách nebo v zarostlých stulíkových ramenech. Mezi moje nejoblíbenější barvy patří černobílá, modro-bílá a někdy zkusím klasické RH. Při lovu velkých štik používám občas i 25centimetrové rippery v signálních barvách, které napodobují například pstruha potočního. Wobblery naopak používám trošku menší než v létě a takové, které většinou barvou napodobují okouny nebo jiné u nás se vyskytující rybky. Nejvíce se mi osvědčily výrobky firem Salmo a Krak, které věrohodně napodobují přirozenou potravu dravců a vynikají perfektním zbarvením.
Málokdy používám pletenou šňůrku a nahrazuji ji vlascem. Pokud silně mrzne, vznikají pak na pletence kuličky ledu a v místě, kde nemáme namočený vlasec, může dojít k jejímu zamotání vinou špatného vypnutí vlasce. Pak následuje známé nadávání a utržení třeba dvaceti metrů drahé šňůrky. Další nezbytností neméně důležitou je oblečení, které se podobně jako vybavení nesmí podcenit. Bylo by pak velkou škodou celou následující sezonu vynechat z důvodu zdravotních potíží zapříčiněných vlastním podceněním počasí. Kdysi mi jeden známý kaprař poradil oblečení, které údajně za žádných okolností nepromokne, neprofoukne a je momentálně jedním z nejlepších na našem trhu. Testovali ho prý při focení s kapry ve vodě, a když bylo zablácené, myli ho tak, že v něm vlezli oblečení do sprchy a tam ho vykartáčovali. Moc jsem tomu tehdy nevěřil, ale poté, co mi ho opakovaně doporučili i další lidé, jsem toto oblečení začal shánět na našem trhu - a sehnal. Zakoupil jsem značku Geoff Anderson a mohu s čistým svědomím prohlásit, že je to opravdu extratřída ve svém oboru a beze zbytku splňuje nároky kladené na tyto těžké podmínky. Rybář je v něm velmi pohyblivý, nepromokne, neprofoukne a vůbec se při větším pohybu nepotí. Neoprénové kryty kolen a zadních částí těla jsou vhodné také na zimní přívlač z lodi, kde tyto partie trpí nejvíce.
V tomto období bych také upřednostňoval podebírání ryb podběrákem. Předejdeme tím drobným zraněním při vytahování zkřehlou rukou. Ruce jsou už dost promrzlé a mohli bychom s menším citem v prstech ublížit sobě nebo také při špatné manipulaci i rybě. Je sice poněkud nepohodlné s sebou k vodě brát také podložku na odkládání a měření ulovených ryb, ale v některých případech, kdy máme na břehu zmrzlý rákos nebo ostré hrany země, je to k rybám podstatně šetrnější, neboť bychom mohli ryby přinejmenším poškrábat. Na našem trhu jsou už také menší podložky, které mají na svém boku popruhy a můžeme je tedy bez větších problémů přenášet podél břehu jako batoh. Z mého pohledu by se ale na trhu měla objevit skládací maiá podložka, která se složená vejde do batůžku nebo si ji přiděláme k boku. Stačilo by, aby její rozměry, když je rozložená, byly například 50x100 centimetrů a 1 centimetr tlouštka. Pokud by ryba o několik centimetrů přesáhla podložku, v žádném případě jí to neuškodí.


Radim Křepelka

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.
   


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se