• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Kde, s čím a jak vláčet

  • Hobby G
23. 12. 2009
 Sezona je v plném proudu a já přemýšlím, kam vyrazit na dravce, jaké dravce budu lovit a hlavně na co je budu lovit.Proto se svámi podělím o několik postřehů, které by vám mohly pomoct takové otázky vyřešit a rozhodnout se.

My všichni zapálení vláčkaři netrpělivě vyhlížíme další den, abychom mohly promrskat“ oblíbený kousek lokality, případně studujeme v mapách, kam bychom mohli nasměrovat příští výpravu. Vše se samozřejmě odvíjí od doby, kterou hodláme vláčením strávit, to znamená od toho,jestli vyrazíme na hodinku po práci, nebo na celý vikend. Toto si musí vyhodnotit každý sám, ale techniky, nástrahy i lokality by mohly být vesměs podobné. Začneme tedy druhem lovené ryby a vhodným vybavením k lovu, na což naváže výběr revíru. V letních měsících je možné ulovit jakéhokoliv dravce, ovšem u některých dost záleží na denní době, kdežto u jiných je to naprosto jedno. Na úvod jsem se tedy rozhodl pozvat vás na lov okounů a tloušťů.

V letním období je lov menších okounů výborným zpestřením přívlačové sezony,neboť jejich ulovení není náhodné a ryby reagují vcelku dobře a agresivně na většinu nabízených nástrah. Kupříkladu na řekách je ulovení okounů kolem 25 centimetrů na denním pořádku a jejich lov je skvělou zábavou. V tomto období je z mého pohledu nejúspěšnější lov na rotační třpytku pod jezy, V náhonech na mělčinách i za kameny. Ryby sem vyjíždějí za drobnými rybkami a potěrem,kterého bývá v těchto místech požehnaně.Mnohdy je vynikajícím zážitkem zabrodit po pás na nějakou mělčinu pod jez a prohazovat partie kolem sebe.Na dobře zarybněné řece se pak velice často stává, že ulovení 30 kusů ryb není pouhou náhodou. Kdo by si rád zachytal okouny větší,ten musí vydržet až do večera, kdy je lov zkušenějších ryb nejzajímavější. Používám pro tento druh rybolovu kratší prut délky do 2,5 metru s chvějivou špicí gramáže 1-7 gramů. Nejvíce se mi v poslední době osvědčil prut firmy Robinson Diaflex, který je velmi rychlý a umožňuje mi při své jemnosti přesné náhozy. Naviják bych nechal na každém z vás, protože někomu sedí přední brzda, někomu zadní.Já Používám zadní brzdu na navijáku velikosti 1000. Bojová brzda není u tohoto lovu podmínkou. Sílu vlasce není potřeba vzhledem k jemnosti prutu a velikosti ryb nijak přehánět, bohatě postačí síla 0,14 nebo dokonce o, 12 milimetru. Používám „růžový" vlasec Colmic Fendreel, který se výborně potápí, případně Tanaka a Primera, což jsou oba fluorokarbony.
 
S rotační třpytkou kopíruji dno nebo lehce zvednu špičku tak, aby rotovala nade dnem. Pokud ryby „žerou“ vy neuváznete tak snadno v kamenech a ryba se z nich bez problémů zvedne a zaútočí.
Používám nejraději rotačky firmy Mepps, a to především aglia a aglia long ve velikostech oo, O a I. Podobné vedení a styl lovu platí i pro twistery a wobblery.V čisté vodě používám přírodnější tmavě zelené odstíny a flitry a ve vodě přikalenější nástrahy žluté, bílé a V jiných dobře viditelných barvách.Nejvíce se mi osvědčily twistery firmy Relax, které precizně pracují i za pomalého chodu, a twistery firmy Berkiey, které mají zase specifické aroma, přičemž dokáží vydráži i netečného okouna. U wobblerů mě velice nadchl jejich neuvěřitelný chod a schopnost rybu zaujmout a přinutit ji k záběru. Stalo se mi mnohokrát, že jsem ulovil okouna menší velikosti na nástrahu která byla jen o málo menší než samotný okounek. Kdybyste naopak chtěli vyrazit na nějakou pískovnu a lovit větší okouny, doporučuji lov s popy a většími gumami převážně rippery. Nahazuji do co největších vzdáleností a okamžitě po dopadu překlopím oblouček navijáku tak, aby nástraha pozvolna propadávala na napnutém vlasci. Když ripper pozvolna klesá, stává se, že se najednou vlasec ve sloupci zaškube, a to je signál k záseku.Takto docílíte přesného vyhledání ryb ve sloupci a poté můžete v té samé hloubce bez problémů vláčet třeba i wobblery.Vybavení se liší pro tento druh rybolovu v délce prutu, která by mohla být až tři metry, a v síle vlasce (až 0,20 mm).

Když se vrátíme k lovu na rotační třpytku na řekách, je další velice vděčnou rybou na prutu tloušť. Co se týká velikosti ryb, platí podobné pravidio jako u okounů — buďsi chcete zachytat menší ryby ale v hojném počtu, nebo chcete přelstít veliké statné jedince, kterých na našich řekách také není málo. K lovu tloušťů používám stejné vybavení jako na lov okounů, jen při vláčení menších ryb zjemňuji vlasec až na sílu 0,10 milimetru a používám především fluorokarbony. Velice důležitou zásadou pro lov těchto svalnatých ryb je opatrný příchod k řece a vhodné maskováni. Ryby by vás měly vidět co nejméně, abyste si je nevyplašili a nepřišli tak o nádherné záběry a překvapivé útoky těchto dravců. Na menších říčkách nahazujte nástrahy co nejdál do břehu, pod převislé trávy a keře. Tam jsou jejich stanoviště, kde sbírají padající hmyz a jinou potravu nebo číhají na svou kořist. Tlouště naleznete vesměs po celé řece, jak pod jezy, tak v nadjezí nebo v různých meandrech a tůních. Na lov menších jedinců se mi nejvíce osvědčily rotačky firmy Mepps a to opět aglia long 00 v barvách stříbrné a zlaté. Obecně platí že zlatá barva méně plaší ryby a neodráží tolik světlo, když jsou ryby opatrnější. Je-li rotační třpytka „okoukaná“, a přesto chceme zkusit štěstí a ulovit větší exempláře můžeme navázat jako nástrahu různé typy wobblerů, ale od velikostí mikro. Na našem trhu je dnes obrovský výběr malých tloušťových wobblerů v podobě larev, hmyzu a jiných netradičních živočichů.
Já osobně používám vyzkoušené osvědčené modely od renomovaných firem, abych předešel nekvalitnímu chodu a zamotávání nástrahy. Nejčastějšími návštěvníky mých krabiček jsou malé wobblery Salmo a Dorádo, které nabízejí na lov tloušťů široký sortiment. Přesné a precizní nahazování platí jak pro lov s wobblery, tak pro chytání s rotační třpytkou. Pouze při lovu s wobblery doporučuji v některých případech pozastavit chod (přestat navíjet).V momentě pozastavení ryba vyčkává pokud začnete znovu stahovat, okamžitě následuje záběr.

Mezi nejlépe zarybněné a nejoblíbeně řeky na lov tloušťů patří Sázava, Berounka, Bečva, Dyje, Jizera,Vltava, Lužnice a Morava.

Na rozdíl od okounů a například candátů by se dalo říct,že lov štiky není tak závislý na denní době. Při samozřejmém rybářském štěstí můžeme tyto bojovnice lovit po celý den s tím rozdílem, že brzy ráno, večer a přes den se vyskytují na různých stanovištích.Pokud najdeme štičí stanoviště, nemuselo by být ulovení štiky pouhou náhodou, a pokud se poblíž vyskytuje hejno rybek,je úspěch hodně pravděpodobný. I zde platí rozdíl mezi vyhledáváním štik na jezerech, na pískovnách, nebo na řekách. Na pískovnách jsou nejakčnější místa pro lov různé zlomy, hrany a potopené překážky, jako jsou keře, stromy a rákosí. Štiky také vyjíždějí až do mělčin za drobnými rybkami a jejich útoky jsou zde velice pravbděpodobné. Menší kusy se bez ostychu na mělčinách vyhřívají třeba celý den a občas vyrazí ulovit něco k snědku. V letních měsících a na mělčinách bych doporučoval jako nástrahu rotační třpytku.

Podle mého názoru vůbec nezáleží na barvě nástrahy. Daleko důležitější je důvěra v námi vybranou nástrahu a její správné vedení. Na těchto mělčinách ale není vedení vůbec složité, postačí se pouze vyhýbat překážkám a travám tak, abychom nástrahu směrovali těsně podél.Pokud několikrát uváznete, kupříkladu za trs trav, a přitahujete jich celý chomáč,mohla by se štika vyplašit. Velikost rotační třpytky by měla odpovídat velikosti lovené ryby, ale to také není vždy pravda, protože i rotačku velikosti 5 může spolknout malá kudlička. Na mělčinách používám rotační třpytky velikosti 1—3, protože velikosti 5 jsou poněkud těžší a tedy náchylnější k uvíznuti při pomalém vedení.Pokud navážete rotačku velikosti 2 a předni wolframové lanko, můžete bez problémů ulovit kromě štiky také okouna, bolen a nebo tlouště. Nejvíce využívám výrobky firmy Mepps typ Aglia Long nebo jiné druhy „mepsek‘ které precizně pracují i za pomalého vedeni.Oproti tomu na hranách a ve větších hloubkách nasazuji spíše twistery uzbrojené do těžších jigových hlaviček z důvodu delších hodů a lepšího prolovení štičího stanoviště. Nástrahu nahazuji až za hranu a zvedám ji k sobě tak, abych se co nejvíce přiblížil hraně nebo o ni škrtnul.Samozřejmě se stává, obzvláště u prvních náhozů, že o nástrahu na hraně přijdu, ale zde je pravděpodobnost ulovení pěkné ryby největší. Velice úspěšná jsou kopyta od firmy Relax a twistery i smáčci od firmy Berkley. Nejúspěšnějšími pískovnami, jezery a přehradami, kam s radosti vyrážím, jsou Slapy, Orlík, Seč, Hradišťko,Probošťské propadliny, Vrbenský (pozor,zde nežijí jen trofejní kapři, ale i dravci!), pískovny v Poděbradech a Lipno.

Na řekách je vyhledávání ryb poněkud odlišné, ale řekl bych, že daleko jednodušší. Štiky se na našich tocích vyskytují v poměrně velkém množství a na většině lokalit. Lokalizace ryb se odvíjí
od ročního období a hlavně od množství rybiček v daných lokalitách. V létě jsou nejúspěšnější
přechody z koryta do mělčin a hlavně podjezí. Na podzim a v zimě jsou to zase klidnější hlubší partie řek. Pokud štiky nevyrážejí lovit do hejn rybiček,narazíme na ně většinou na jejich stanovišti mezi různým i přírodními překážkami, jako jsou padlé stromy, keře a zatopené;kameny, mosty atd.Štiky na řekách lovím jak na rotační třpytky a twistery, tak také na wobblery.. .
Jejich úspěšnost je zde daleko větší než na pískovnách a také rozsah jejich použitíje velmi široký. Je to logické, střídají se zde totiž pasáže prudké a klidné, meandry,tůně, brody,přítoky, zatopeně jezy a jiné specifické překážky, které na pískovnách nenajdete. Wobblerů je na našem trhu nepřeberné množství, a tak jejich výběr záleží především na důvěře každého rybáře v jejich chod a barvu. Já osobně používám osvědčené modely firem Rapala, Robinson a hlavně Salmo. Barvy těchto výrobků jsou již na takové úrovni, že napodobují věrohodně mnoho druhů ryb, a proto není složité oblíbit si některé z nich. Rozepisovat zde všechny typy a jejich použití by obsáhlo mnoho stran, proto postačí navštívit prodejnu, kde vám zcela jistě poradí. A pokud ne, tito výrobci uvádějí na obalu gramáž, délku, potápivost a hloubku, ve které je wobbler veden, čili informace dostačující. Mezi velice úspěšné revíry patří řeky Labe, Jizera, Sázava,Berounka a Lužnice.

Dalším z velice vděčných, atraktivních a na některých revírech bohužel velice vzácných dravců je candát obecný. Ryba, která na části lokalit téměř vymizela a stala se víceméně „posvátnou“. Jsou ovšem i lokality bohaté na tohoto nádherného predátora a ulovení candáta zde není žádnou výjimkou. Je tedy vcelku že zkušenosti a postřehy z jejich lovu jsou omezené na určitý revír, který mně osobně přinesl největší úspěchy. Každý z vláčkařů specializující se na jejich lov má tedy možná zkušenosti podstatně jiné, odvíjející se od jeho „vlastní“ lokality. Mezi jedny z nejlepších řek, kde lze za sezonu ulovit dost těchto naježených dravců,patří bezesporu vody Dyje, Moravy a některé úseky Labe. Pískovny jsou, co se týká lovu candáta přívlačí, z mého pohledu složité a musím říct, že s jejich specializací nemám žádné zkušenosti, pokud samozřejmě pominu náhodné úlovky.Mohu tedy pouze doporučit pískovny kolem Chlumce nad Cidlinou a třeba Nové Mlýny nebo dnes už legendární Lipno,kde se mi občas úlovek candáta podaří i dnes.

Je to možná mým „neumem“, ale řeka se mi zdá podstatně jednodušší a také o mnoho úspěšnější než různé stojaté vody. Pokud „žerou“ a vy vyrazíte ve správný čas na správné místo, nemusí být ulovení několika slušných kusů za den pouze snem.Správným časem je například v letním období doba ráno od čtyř do sedmi hodin a večer od 20 do 24 hodin. Procentuálně je vláčení přes den méně úspěšné než v ranních a večerních hodinách.Co se nástrah týká, omezil bych počet našich krabiček pouze na jednu s twistery a jigovými hlavami a jednu krabičku s wobblery. Candát se dá samozřejmě ulovit i na rotační třpytku a třeba i plandavku, ale z mého pohledu jsou právě výše uvedené nástrahy nejúspěšnější.Výbornými modely jsou opět kopyta od firmy Relax v barvě černo-bílá, modrobílá a žlutá a mezi wobblery platí to samé jako u štik, čili firmy Salmo, Robinson a Rapala. Mezi moje oblíbené barvy patří okoun, ouklej, štika a RH. Velice důležitou věcí při lovu candáta je nepodcenit jeho loviště a pokud možno vydržet vláčet do pozdních hodin i za tmy. Mnoho rybářů se mylně domnívá, že candát je dravec, který loví, nebo lépe řečeno žere pouze v blízkosti dna našich řek. To je ale veliká chyba a právě večerní a noční hodina je tou nejlepší dobou k lovu candáta na mělčinách,kam spolehlivě vyjíždí za drobnými rybkami.Zde bych také použil plovoucí woblery s malým ponorem a klidně i dvoudílné.

Vybavení na lov štik a candátů je s výjimkou použití lanek totožné, čili na řekách postačí prut o délce 2,4—2,7 metru a gramáže 8—30 gramů, k tomu kvalitní naviják s bojovou brzdou. Na přehradách a pískovnách je lepší nahazovat na větší vzdálenosti s delším, třímetrovým prutem a s navijákem s větši cívkou, klidně velikosti 60. Můžeme používat i pletenou šňůrku, ale já osobně mám raději vlasec o průměru 0,20—0,30 milimetru. Záleží na tom, na jaké řece a jak veliké ryby hodlám lovit. Někdy je lepší na síle vlasce přidat, abychom pak nebyli zklamaní ze ztráty životní ryby.Myslím, že tluorokarbon není tentokrát podmínkou, protože tito dravci nepotřebují až tak jemné vybavení jako kupříkladu tloušti.

Radim Křepelka

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 13

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se