• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Kaprové montáže

  • Hobby G 2
15. 12. 2009

Systémy proti zamotání

Mimo tohle základní rozdělení můžeme montáže dělit navíc podle toho jaký materiál použijeme k zabránění zamotání návazce. K tomuto účelu se dnes využívá buďto AT hadičky (Anti –Tangle = proti zamotání), šňůrky s olověným jádrem nebo bezpečnostní nástavce ze speciální plastové hmoty. V určitých situacích může být tato část montáže i úplně vynechána.

AT - hadička má své opodstatnění v první řadě při dlouhých náhozech, kdy poměrně spolehlivě zabraňuje omotání návazce kolem kmenového vlasce. Její délka by měla přirozeně být o něco větší než délka návazce. Ne každá hadička je pro tento účel ideální. Předně nesmí být moc tlustá (silná), aby se v ní nedržel vzduch a tím pádem se na dně nezvedala. Nežádoucí je rovněž vysoká tvarová paměť.

Olověná šňůrka je u nás v poslední době používána velmi často. Sestavu s olověnou šňůrkou můžeme buďto zakoupit hotovou nebo si ji sami uvázat pomocí šňůrky s olověným jádrem. Bezpečnostní nástavce jsou v oblasti systémů proti zamotání nejnovějším materiálem. Jsou dodávány v různých délkách (většinou 60, 90 a 120cm), na jednom konci opatřeny obratlíkem, druhý konec je zakončen smyčkou.

Montáže

Závěsový princip

Systém se závěsem na zátěž je pravděpodobně asi nejpoužívanější montáží vůbec. Důvodem jeho oblíbenosti je zřejmě jednoduché sestavení a možnost rychlé výměny olov. Tento typ montáže se skládá ze samotného závěsu na zátěž, kónického převleku, systému proti zamotání a odpovídajícího obratlíku. Konstrukce závěsu by měla umožňovat v případě uváznutí olova jeho odpojení. U levnějších klipů se při jejich zatížení můžeme poměrně často setkat s jejich praskáním. Zejména při silovém nahazování těžších olov je proto nutné použít montáž se zesíleným závěsem. Závěsová montáž nejlépe funguje jako pevná. To znamená, že kapr při záběru táhne olovo za sebou. Někdy se sice  vkládá gumový korálek mezi závěs a obratlík, ale vzniklá „průběžná“ montáž neklouže po šňůře moc spolehlivě. Při sestavování závěsové montáže je jednoznačně lepší, když je obratlík pevně vtažen dovnitř závěsu.

Přímé ("in-line") uspořádání
Rovněž velmi často používaná montáž, která na rozdíl od ostatních využívá průběžného olova. Šňůra zde prochází plastovou trubičkou zalitou v ose zátěže. Jedná se o jednoduchou, avšak spolehlivou a účinnou montáž. S touto sestavou se snadno nahazuje a při stahování jde dobře z vody. Tato sestava má, při použití olova vhodného tvaru, úplně nejlepší rozložení hmotnosti zátěže jako protiváhy hrotu háčku. Její nevýhoda spočívá ve skutečnosti, že při uváznutí olova automaticky ztrácíme rybu. Výjimkou jsou průběžné olova s plastovou trubičkou, která do nich není zalitá pevně. V případě zaklínění zátěže tak vlivem tahu ryby olovo sklouzne z vodící trubičky a zářezem v zátěži se šňůra dostane ven.
Základem této montáže je tedy pouze průběžné olovo. Podle potřeby k němu můžeme napojit AT hadičku nebo olověnou šňůrku. Alternativní možností, která je určená pro lov v překážkách, kdy je odpadnutí zátěže při uváznutí ryby žádoucí, je varianta, při které vlasec (olověnku) neprovlečeme olovem, ale fixujeme k ní olovo na jednom konci kónickým převlekem, na druhém pomocí zasunutí obratlíku do olova.

Helikoptérová montáž
Tato sestava je o něco složitější než předchozí typy. Její název je odvozen od principu, na kterém funguje. Protože návazec v tomto případě není zakončením celé sestavy, ale je prostřednictvím obratlíku různými způsoby navlečen na AT hadičce, rotuje během náhozu kolem olova jako vrtule. Skutečnost, že sestava je zakončená olovem, dovoluje helikoptéře dolétnout o dost dál než jiným montážím. V tom také spočívá jejich význam – jsou určeny pro situace, kdy potřebujeme dostat nástrahu co nejdál.

Úprava s průběhovým kroužkem
Představuje nejlepší cestu, jak sestavit skutečně průběžnou montáž. Olovo je v tomto případě připojené k plastovému kroužku, který může volně klouzat po systému proti zamotání a kapr tak při záběru necítí hmotnost zátěže. Průběžná montáž funguje nejlépe při lovu na kratší vzdálenosti. Při náhozech delších než 50m začíná (vlivem odporu vlasce) jejich použití ztrácet smysl. Přestože se u nás zatím nepoužívá moc často, zejména při lovu zkušených ryb je výměna pevné montáže za průběžnou často efektivní. Některé montáže jsou dodávány i s tzv. dorazem, který navlečeme na hadičku (nebo olověnku) a zátěž pak klouže pouze v určitém rozmezí. Velmi praktické jsou typy, které umožňují v případě potřeby jednoduše olovo zafixovat a z průběžné montáže se tak stává pevná.

Odpadávací zátěž
Na závadových vodách je nejlepší montáží taková, která nám při záběru zajistí odpojení zátěže. To má hned tři výhody. Odpadne-li olovo ihned po záběru z naší sestavy, nemůže se v průběhu zdolávání zachytit ve vázce. Pokud ryba necítí po záseku váhu olova, má tendenci plavat k hladině – čili mimo vázky. Třetí výhodou je skutečnost, že pokud rybu během zdolávání zátěž „netluče do hlavy“, je podstatně klidnější.  Pokud však máme možnost nástrahu vyvézt, nabízí se jedno velmi jednoduché a levné řešení. Je jím kámen přivázaný slabým vlascem (průměr 0,10 až 0,16mm), který se při záběru ryby snadno utrhne. Druhou možností je fixovat kámen napevno karabinkou přímo k obratlíku návazce. V obou případech se pro fixaci kamene se nejlépe hodí gumičky nastříhané z duše od kola. V tomto případě kapr při záběru strhne gumičku z kamene.

Při dalekých vyvážkách je použití tohoto systému velmi praktické řešení, které se v praxi skutečně osvědčuje. Pouze je potřeba naučit se takovou montáž ze člunu správně pokládat tak, aby nedocházelo k jejímu zamotání.

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 7

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se