• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Kapři na konci léta

  • Hobby G
26. 10. 2011
 Je začátek září, prázdniny utekly jako voda a školáci se chtě nechtě vrátili do tříd a lavic. Mezi nimi bohužel i já , díky čemuž jsem samozřejmě přišel o mnoho času, který jsem věnoval rybám. Ale nezoufám, jsou tu přece víkendy a nějaký ten výjezd nás ještě čeká taky, takže zase je to jen o tom zvyknout si . Blíží se 10.září - den našeho jednoho z posledních letošních výjezdů .
V pondělí po škole začínám pomalu s přípravami. Roluju ještě boilie, aby do pátku trochu vyschlo. V průběhu týdne chystám v každé volné chvilce další věci, jako je oblečení, výbava apod. To můj parťák v Olomouci to má daleko jednodušší – má dovolenou a užívá si doma klidu v pelechu a věci může balit oproti mě v klidu. Celý týden ubíhá nějak pomalu, konečně přichází pátek, probouzím se do slunného rána, ale musím na autobus a ještě celé dopoledne vydržet ve škole. Poslední hodinu už se nemůžu dočkat, až konečně zazvoní – pořád stepuju pod lavicí a nervozně sleduji na mobilu čas.
Crrrrrrrrrr – z chodby se ozývá zvonek, škola končí, rychle se oblékám a mažu ven! Tam už čeká Pája s napůl naloženým autem, já nasedám a valíme směr Citov ke mě domů, kde se v rychlosti najím, převléknu, naložíme moje věci do auta a čeká nás zhruba hodinová cesta. Chevrolet je napěchovaný tradičně po střechu a my můžeme směle vyrazit na jih Moravy. Po dálnici cesta pěkně ubíhá, otravné jsou jen vyjeté koleje, po kterých pěkně hopsáme. O půl čtvrté jsme na místě, jdeme koupit povolenky a začínáme nosit veškerou bagáž na místo lovu. Natřikrát je vše odnošeno zhruba na 200m vzdálené loviště a můžeme tedy vybalovat. Vybrali jsme si místa 13 a 14, tedy konec rybníka, kde budeme mít absolutní klid a dostatek místa pro samotný lov . Já vybaluji na „čtrnáctce“ . Mám zde spoustu možností k umisťování svých montáží do různých vzdáleností i směrů. Pavel má místo 15 m ode mě a rovněž bohatý výběr kam nahodit. Zavrtávací vidličky umisťuji tak, abych měl každý prut jiným směrem. Pavel to má jednodušší, stojan má sestaven velmi rychle, takže brzy také nahazuje. Jeden prut pod protější břeh, druhý jen tak zhoupne a chytá pod nohama. Já svůj první prut nahazuji doleva asi 15 m od břehu k rákosovému ostrůvku, kde je tvrdé dno. Prostřední prut více do zátoky, asi 10 m od protějšího břehu a pravý přímo pod protější břeh. Všechny hůlky jsou ve vodě, je něco kolem půl šesté a my jdeme postavit bivak , poklidit a uspořádat věci. Za pár minut je vše hotovo a já se vrhám na přípravu krmení. Použijeme spařenou řepku, bojlí a peletky, které na lovná místa dopravím raketou a cobrou. Zhruba za hodinku jsou nakrmena všechna místa.
Netrvá to dlouho a rozjíždí se Pavlův vzdálenější prut a po 10-ti minutovém boji máme v podběráku prvního pěkného šupináče! Po změření a zvážení má 79 cm a 9,4 kg.
Zabral na jednu 21 mm kuličku uzeného lososa I.B. Krásnej začátek, říkáme si! Ve 21 hodin mě z pohody v křesílku vytrhuje brutální jízda na levý prut u ostrůvku. Se spálenou rukou od silně se protáčející cívky, rybu konečně dobržďuji. Snažím se ji nedat ani metr zadarmo, jinak mi může zajet za ostrov, což by nemuselo dobře dopadnout. Počáteční velký výpad jsem ustál a začínám tedy pomalu přitahovat. Jde to ztuha, ale kapra se mi daří přes občasné výpady celkem v klidu zdolávat. Po 15-ti minutách boje mi Pája podebírá krásného lysce, který měří 83 cm a váží 9,6 kg! Paráda! Dvě takové ryby na začátek, to je opravdu super! Děláme pár fotek a kapra pouštíme zpět do svého živlu. Zabral na novinku od I.M.O.T.H.E.P. baits a to směs Star fruit + esence brusinka s Pop-Up Biocrab od JT. Od této chvíle máme cca každou hodinu a půl záběry od ryb do 65 ti cm – přičítáme to tomu, že jsem docela dost zakrmil řepkou a proto jsme se rozhodli ji na druhý den vynechat. Od dvou do čtyř v noci byly záběry dokonce ještě intenzivnější a to cca každých 20 minut, což bylo na nás trochu moc. Sotva člověk zamhouřil oči, už musel vybíhat z bivaku! Až další záběr přinesl konečně větší rybu, kterým byl od ostrova šupi 76 cm a 7 kg. Pak nás nechaly rybky aspoň na chvilku spát a až v 7 ráno mě budí jízda na prostředním prutu s na kámen vysušenou 16 mm kuličkou squid/octopus. Opět pěkný boj a navádím nad podběrák krásného, silného šupíka s délkou 83 cm a váhou 9,6 kg! Super.
Než jsem nahodil, dostal další záběr Pavel a při zdolávání ryby se rozjel i můj prut u druhého břehu, který tam ležel asi od půlnoci. Kolega už má kapra na podložce, předává mi podběrák, já do něj navádím toho svého a jdeme fotit. Ryby jsou něco kolem 65 – 70 cm, takže pěkný to „double“.
Dvě fotečky samospouští a ryby pouštíme. Vzápětí se mi rozjíždí poslední nahozený prut, ale kapr padá. No co se dá dělat? Ne vždy vítězí kaprař a život jde dál! Nyní na pravý prut nastražuji boilie s pracovním názvem „PEPŘÁK“, které jsem uválel ze směsky tuňák premium a za účelem vyselektovat větší ryby, jsem přidal pouze dávku mletého pepře. Během dne chodí záběry pravidelně pouze mě, ale většina ryb mi padá a nelepší se to ani změnou návazce. Zřejmě krátké období, kdy ryba brala opatrněji a s menší důvěrou a nenasávala nástrahu jak má. Nevadí, stejně to byly asi spíše menší ryby, soudě tak dle tahu po zásecích a krátkém zdolávání. Pájovi Delkimy mlčely. Během dne se mi podařilo vytáhnout pouze dva kapry 70 a 73 cm. Od 18. hodin se delší dobu nic neděje, takže je čas si jít lehnout a dospat předešlou noc. Budí mě až záběr těsně před čtvrtou hodinou ranní na pepřáka, ale silnou rybu se mi nepodařilo otočit a změnit její směr, takže skončila ve vázce. Tam se osvobodila. Nevadí, nahazuji znova. Po páté přichází opět záběr na tento prut a vytahuji slušného šupiho 75 cm a 6,5 kg. O půl 8 má konečně záběr i Pája! Tato ryba má kolem 65-ti cm. Na mém prostředním prutu se spoustu hodin vůbec nic neděje a tak si říkám, že by to chtělo nějakou změnu. Beru PVA sáček, plním ho peletkami a drceným boilie. Pod háček dávám popku Biocrab od JT a dovažuji ji bročkem asi 2 cm nade dno. Háček s nástrahou jsem vložil do sáčku, zavázal a nahodil. Do hodiny mi přichází brutální jízda, ale ryba po chvíli padá. Popku nechávám stejnou, jen jsem místo sáčku použil PVA pásku a na ni navlékl 5 rozpůlených kuliček. O půl jedné další brutální jízda, kapr si to zamířil přímo za ostrůvek. Neváhal jsem, utáhl brzdu, opřel se do prutu a čekal co se bude dít. Za „ 5 minut dvanáct “ se otočil a vyjel na volnou vodu, kde už zdolávání probíhalo podle mých představ a zanedlouho jsem navedl do podběráku krásného lysce. Míry byly 80 cm a 8,3 kg. Krása! Chvílku po vrácení ryby vodě má záběr i Pája na prut nahozený doslova pod nohy a po několika minutách přetahované dostal do podběráku krásného šupiho 77 cm a 8 kg. Tomu říkám super zakončení!
Výjezd pomalu končí! Při balení věcí a bivaku jsem dostal ještě dva rychlé záběry na „pepřáka“, šupiho 72 a kulatého lysečka 62 cm. Po patnácté hodině máme sbaleno, odnášíme věci k parkovišti, vše pomalu rovnáme do auta a zanedlouho už vyrážíme k domovu. V Citově jsme kolem páté, parťákovi zbývá ještě 20 minut jízdy do Olomouce. Doma nás čeká otravné vybalování a třídění věcí. Činnost, kterou má asi málokterý kaprař rád! Během tohoto výjezdu jsme udělali kolem 40 záběrů, 11 kaprů jsme z různých příčin na břeh nedostali. Zbytek už se před objektiv dostal .
Zdolali jsme 3 ryby přes 80 cm a 7 kaprů přes 70 cm. Více se tentokrát dařilo mě než parťákovi, ale on mi to zase vrátí na jiným výjezdu – nicméně jako vždy, tohle byla spíše výjimka, že jsem ho přechytal :o)). Nejvíce nám fungovalo boilie Star fruit + esence brusinka, Losos premium + uzený losos, Tuňák premium + mletý pepř, Tuňák premium + squid/octopus. To vše je od firmy I.M.O.T.H.E.P. baits. A abych nezapomněl , k několika rybám nám ještě dopomohly v podobě panáčka i jako samostatně pop-up kuličky od JT – Biocrab. Výjezd to byl vydařený, se spoustou záběrů, pěkných ryb a jako vždy nechyběla ani pohoda a nějaká ta legrace a už nyní se těšíme na ten příští!

Za CT Carp fans Zdenda „Zindys“ Kráčmar.

 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se