• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Jerk, Slider, Slick - aneb wobler bez lopatky

  • Hobby G 2
27. 11. 2011

V dnešní době je již na trhu mnoho firem, které se zabývají výrobou vláčecích nástrah. Firmy se snaží přijít na trh s něčím neokoukaným, s něčím, co zaujme vodní predátory, ale i oko několika tichých bláznů. Když jsem spatřil woblery bez lopatky, říkal jsem si, jak tohle může ve vodě pracovat. Nebyly to žádné hladinové nástrahy, které jsem měl. Jednalo se o nástrahy, které mi připomínaly spíše šutr nebo nějaký klacek, než nástrahu pro přívlač. K mému údivu tyto nástrahy opravdu pracují a jedná se o velmi účinné zbraně pro nedůvěřivé dravce. Woblery pod názvem Jerk, Slider, Slick atd, ve všech těchto případech se jedná o woblery bez lopatky ( nástrahy typu Jerk ). Mezi jednu u nás méně známou značku patří woblery od polského výrobce firmy Water Scout, ty více známé a už docela profláknuté jsou od výrobce Salmo.
 
Práce s těmito nástrahami není snadná, chce to testování a zkoušení, ale pokud přijdete na to, jaký způsob vedení zvolit, je využití těchto nástrah unikátní. Můžete lovit u hladiny, ve vodním sloupci u dna, prostě přizpůsobíte vedení nástrahy vašim podmínkám. Díky tomuto rozsahu můžete používat při vláčení jednu nástrahu. Nemusíte brát k vodě ty tuny nástrah, které máme všichni nakoupené, bereme to ve velkých taškách k vodě a nakonec stejně chytáme na několik osvědčených kousků. I já patřím mezi tyto tiché blázny, tahající nacpanou tašku. Bohužel si stále říkám, co kdybych to náhodou potřeboval J. Musím konstatovat, že po objevení nástrahy Slider a Slick jsem počet nástrah ve své tašce zredukoval. Po delším testování mi padl více do oka typ Slick od firmy Water Scout. Určitě mi spoustu rybářů může odporovat a říkat, že tuto značku vůbec neznají, co je to zač….., ale právě to dělá tu nástrahu tak vyjímečnou. Tato nástraha není tak profláknutá jako Salmo, na našem trhu je tato nástraha od roku 2007. Do ruky jí dostalo několik jedinců ( mezi  známá jména patří Jan Pánek a Radim Křepelka J ). Honza Pánek tuto nástrahu využívá např. na pískovnách, kde potřebuje docílit dalekých hodů při lovu velkých okounů, jednou jí dal do ruky Radimovi Křepelkovi a ten jí tak propadl, že jí zase využívá při lovu sumců. Stačilo se jen trefit do apetitu rybích predátorů a rázem se z toho stala účinná zbraň. Rozsah použití těchto nástrah je opravdu velmi velký. Tato nástraha se nechá použít při lovu bolenů, štik, okounů, candátů, sumců, viděl jsem i ulovení několika trofejních tloušťů. Samozřejmě to není universální nástraha, nebudu Vám tvrdit, že když budete mít ve své krabičce jen tyto nástrahy, tak vždy nachytáte spoustu ryb. Rybařina je o testování, jeden rok budete mít úspěchy na tohle, druhý rok Vám o tuto nástrahu nezavadí ani šupina.
 
Rád bych Vám přiblížil moje poznatky s touto nástrahou, způsoby použití, vedení nástrahy, prostě několik užitečných rad při lovu na tyto woblery.
 
Rozdíl mezi woblery Slider ( od výrobce Salmo ) a Slick ( od výrobce Water Scout ). Na první pohled vypadají woblery stejně, dá se říci, že se jedná o dobrou kopii Salma, ale rozdíl uvidíte, pokud se na woblery podíváte z horní nebo přední strany. Další nezanedbatelný rozdíl je ve váze nástrahy. A jako poslední výhodu vidím v umístěné kuličce uvnitř typu Slick, takže je tato nástraha dobře použitelná i při nočním lovu. Oba dva typy najdou své využití, jak jsem již psal, musí se testovat a zkoušet.
 
Způsoby lovu

Nástrahy mají pseudonym Glider ( kluzák ), což přesně sedí na definici pohybu těchto nástrah. Woblery opravdu klouzají ve vodním sloupci. Stačí jen uvézt nástrahu do vhodného pohybu.  
Důležitá je práce se špičkou a následně i s celým prutem. Používám dva základní způsoby vedení nástrahy. Rychlé škubnutí a poskoky ( vedení podobné jako u twisterů ).

Rychlé škubnutí

Po nahození nechám nástrahu klesnout do požadované hloubky a prudkým škubnutím do strany uvedu nástrahu do pohybu. Při škubnutí sebou nástraha trhne a prudce vybočí do strany, chvíli nechám nástrahu bez pohybu a opakuji pohyb prutem na opačnou stranu, pozor na větší časové prodlevy. V případě, že lovíte u hladiny nic se neděje, nástraha propadne o několik centimetrů níže ( v případě těžších nástrah o několik desítek centimetrů ), problém je pokud lovíte těsně nade dnem, v tomto případě může dojít a věřte tomu, že dojde k uváznutí nástrahy. Záběry přicházejí, když je nástraha v klidovém pohybu a náhle prudce vyrazí, to je nejčastější impuls pro dravce. Vedení nástrahy připomíná raněnou rybku, pro dravce je to snadná kořist. Jaké je jejich překvapení, když místo vysněné potravy narazí na dvojici ostrých předmětů, chudáci důvěřivý. Tímto způsobem poškubávání docílíte u nástrahy pohyb připomínající vlnovku. Je dobré otestovat chod nástrahy v nějaké klidné čisté vodě, uvidíte, jaký pohyb vyvoláte škubnutím do strany a následným protipohybem. Většina jerkových nástrah má vyšší hmotnost a používají se velikosti i přes 20 centimetrů. Při tomto způsobu lovu, škubance dávají pěkné rázy, což způsobí vyšší namáhání navijáku. Pokud se rozhodnete pro lov na tyto nástrahy, doporučuji nešetřit a investovat do nějakého kvalitního navijáku, někteří kolegové používají multiplikátory.
Tento způsob lovu využívám na stojatých vodách, nechá se využít i na tekoucích, ale ve větším proudu nástraha moc nepracuje, je strhávána tahem proudu. V případě většího proudu nástrahu nahodím, špičkou prutu podržím v požadované hloubce a nechám jí unášet proudem. Tento způsob vedení je vhodný pro lov bolenů na velkých řekách.

Poskoky

Pohyby jsou stejné jako u vedení twisterů. Po nahození nechám nástrahu klesnou do požadované hloubky, přizvedáváním špičky prutu, nástrahu zvedám k hladině a poté zase nechám klesnout do vodního sloupce. Pokud nástraha klesá, má hned dva pohyby: propad vodním sloupcem a kolíbavý pohyb ze strany na stranu ( kolíbavý pohyb je dán zakulaceným tvarem nástrahy ). Tento způsob využívám při lovu na stojatých i tekoucích vodách. Někdy není na škodu zvednout prut a dostat tak nástrahu k vodní hladině. Nástraha rozvíří vodní hladinu a poté jí nechám zase klesnout. Tento způsob lovu najde své využití při lovu bolenů a štik. Nástraha opravdu připomíná raněnou rybku, která vyplouvá k hladině a z posledních sil se snaží dostat zpět do vodního sloupce. Na tekoucích vodách, spojím práci prutu s přírodním tokem ( nástrahu nechám unášet proudem a při tom jí udávám pohyb prutem ). Vedením nástrahy můžu kopírovat koryto řeky, až najdu nějakou tu jámu nebo hranu, kde nacházejí svůj úkryt vodní predátoři. Důležité je opět nepodceňovat rybářské vybavení. Při tomto způsobu lovu není výjimkou záběr od sumce.
 
Doufám, že Vám mé zkušenosti pomůžou k získání nějakých pěkných úlovků. Nástrahy Water Scout se dají koupit na internetu, nebo v několika vybraných prodejnách ( např. v Mladé Boleslavi, Poděbradech nebo v Letovicích nad Brnem ). Před několika dny jsem dostal do ruky nové nástrahy typu Slick V11 – Bomber ve velikosti 12cm a váze 85g, už se těším, až proběhne nějaké další testování, snad i tato nástraha bude sumcům a jiným dravcům chutnat. Jak se říká, čert nikdy nespí a výrobce také ne, takže i firma Water Scout vymýšlí stále nové barevné provedení a nové modely ( např. Snake – dvoudílný Jerk o velikosti 11 cm a váze 22 g ), ale o tom možná někdy příště.
 

Václav Lukeš ( Chytrý rybář )
Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se