• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Jelec tloušť na přívlač

  • Hobby G
24. 12. 2009
 Tloušť je typickou stanovištní rybou. Mladé ryby žijí v hejnech čítajících desítky kusů. Starší ryby jsou většinou schované v úkrytech (např. pod kameny, převislým břehem či v kořenech - nejčastěji tedy na stinných místech) a číhají až poplave kolem něco k snědku.
Mezidobí na konci zimy je velmi příhodné pro výběr lovného náčiní, samozřejmě pokud je již nevlastníte. V plné sezóně bývá řada zboží vyprodána a kromě toho je lepší věnovat čas vlastnímu rybolovu, nikoli nákupům. Jistěže i v březnu lze tlouště úspěšně chytat, zejména na plavanou a muškařením při použití nymf, streamerů a za slunečných dnů dokonce na suchou mouchu.
Výběr náčiní pro lov tloušťů lehkou přívlačí je do určité míry podobný, jako u bolena dravého. Základní odlišností je kusová početnost tloušťů v biomase, na většině tekoucích vod jsou totiž nesrovnatelně hojnější než boleni a pravděpodobnost jejich úlovku je proto výrazně vyšší. Naproti tomu na přehradách, které bývají pravou doménou statných bolenů, se tloušti vyskytují o poznání vzácněji. Na rozdíl od bolena, který dorůstá v průměru větších velikostí a vyšších hmotností a pro svůj život proto potřebuje rozlehlejší prostory, se jelec tloušť nevyhýbá malým vodám, včetně opravdu nepatrných potůčků, za předpokladu, že jsou dostatečně úživné a během horkých letních měsíců netrpí příliš výrazným úbytkem vody. Je zjevné, že jemná přívlač na takových malých a od konce jara obvykle divoce zarostlých vodách má svá specifika a vyžaduje náčiní poněkud odlišné od toho, které používáme při lovu na řekách nebo na údolních nádržích. Řada menších říček a potoků též patří mezi vody pstruhové a je proto možno očekávat i úlovky lososovitých ryb a občas i dalších dravců, zejména okounů a štik. To vše je dobré při výběru náčiní vzít v potaz.

Prut
Ve srovnání s bolenem, který je těžší a v proudné vodě i bojovnější, je jelec tloušť přece jen "lehká váha". Je proto vhodné sáhnout po opravdu jemném prutu, s odhozovou zátěží do 12, popř. 15 gramů, přičemž za maximum lze považoval zátěž 18, resp. 20g. Samozřejmě záleží i na akci prutu a kromě horní meze jeho gramáže je velmi důležitý také údaj o spodní hranici, která by měla být do 5g, nejlépe ovšem někde mezi nulou a třemi gramy. Celkový údaj pak bude např. 2-12g. Právě onen spodní limit nám napovídá, jaké chování lze od prutu očekávat při odhozu velmi lehkých nástrah, jako jsou např. miniwoblery Salmo Hornet, marmyšky, mikrotwistery nebo rotačky "dvojnulky". Hojně tradované pověsti o tom, že s měkkým prutem nelze rybu úspěšně zaseknout, popř. že po záseku příliš mnoho ryb padá, je nutno odmítnout jako neopodstatněné. Vše záleží pouze na zvolené technice lovu a také na schopnostech a zkušenostech rybáře.
Výběr délky prutu je dán především charakterem vody a také tím, zda budeme brodit, či nikoliv. Na větších řekách je možno považovat za optimální prut o délce mezi 240 a 270cm. S takovým prutem lze i s malou nástrahou při plné cívce navijáku a při použití tenkého vlasce bez problému nahodit 30-50 metrů, což je ve většině případů naprosto postačující. Lovíme-li na menších říčkách, kde stejně není třeba házet příliš daleko, pak bude délka v rozmezí 210-230cm to pravé. Podobný prut lze s jistými výhradami použít i v případech, kdy je lov komplikován bujnější pobřežní vegetací. Specifickou kapitolou jsou potoky a malé vody vůbec. Řada potoků oplývá takovým množstvím tloušťů, že by bylo chybou lov na nich opomíjet. Narazíme tam převážně na menší kusy od 15 do 30 cm, jsou-li však na potoce tůně s podemletými břehy a s hloubkou větší než jeden metr, pak ani úlovek kilové ryby nemusí být žádnou výjimkou. Podobná překvapení nejsou nikdy vyloučena a je proto dobré, být na ně patřičně vybaven. Na těchto vodách jsou krátké pruty o délce 150-180cm nezbytností. Manipulace s prutem je zde obvykle komplikována pobřežními porosty, tůně jsou často sevřeny vysokými hlinitými svahy, břehy bývají podemleté a v korytě se nachází řada překážek, ať již to jsou větší kameny, kořeny stromů či napadané větve. Prostor k nahazování je obvykle omezený a zvládnutí větší ryby nebývá v podobném terénu právě jednoduché. S krátkým prutem lze však daleko "operativněji" reagovat na její výpady a osvobozovací pokusy.
Firem, které vyrábí opravdu kvalitní náčiní vhodné pro jemnou přívlač, není zase tak mnoho, jak by se mohlo zdát. V každém případě ale  zvolte  takového výrobce, který má v konstrukci vláčecích prutů jistou tradici a zkušenost, firmu, která má svá vlastní vývojová pracoviště a testovací laboratoře. Ne tedy výrobce, které produkují např. solidní kaprařské nebo plavačkové vybavení, avšak vláčecí program mají pouze jako doplněk sortimentu. V posledních letech je také možno "výhodně" zakoupit nápadně levné pruty a navijáky zcela neznámých asijských výrobců, které však mohou přinést velké zklamání a pocit zbytečné investice. Typickým znakem tohoto náčiní jsou některé zcela shodné součástky, pruty a zejména navijáky se často liší jen designem a logem firmy. Je zřejmé, že jde o výrobky téže provenience, pouze prodávané pod několika obchodními značkami.
Z léty prověřených firem se sluší zmínit Abu Garcia, která nabízí výborné lehké vláčecí pruty řady Conolon Tournament (nahrazují starší sérii Conolon Spinning). Pro naše účely jsou použitelné všechny modely značené jako UL (Ultra Light) v délce 275cm (gramáž 0-15g) na větší řeky, na menší vody pak délky 214cm (0-12g) a 198cm (2-12g).Další firmou, která dlouhodobě investuje do vývoje nových grafitových materiálů je japonská Shimano, ta však v současné době příliš modelů ultralehkých vláčecích prutů nevyrábí a kromě toho na našem trhu stále není dostupný kompletní sortiment, např. lehký prut Shimano DiaFlash 3-15g je již několik let nesehnatelný.
Solidní kvalitou se vyznačují pruty amerických firem Berkley a Fenwick, ovšem při nákupu je nutno počítat s poněkud vyšší investicí. V UL kategorii jsou to např. Berkley SSGS Titanium 213cm (2-12g) nebo cenově příznivější Lightning Rod 244cm (3-15g). Fenwick zase nabízí dva velejemné pruty na malé potoky, modely řady Black Night Hawk v délkách 6' (180cm, 3-10g) a 5'6" (168cm, 0-7g). Vypadají vskutku křehce až titěrně, ovšem bez problémů zvládnou i poměrně velkou rybu a lov s nimi je opravdový zážitek. Kvalitní jemné vláčecí pruty lze vybrat ze sortimentu značek Redington, Zebco, Cormoran nebo Daiwa. Řada muškařících kolegů si nechala postavit zakázkové "vláčáky" na blancích typicky muškařských firem, jako jsou St.Croix, G. Loomis nebo Sage. Nepopiratelnou výhodou takových "custom" prutů je vědomí, že každý kus je rybáři šit "na míru" podle jeho individuálních požadavků a potřeb, negativem však bývá jeho cena, která je obvykle násobkem ceny továrního výrobku.

Naviják
Konkrétní naviják vždy vybíráme s ohledem na délku a hmotnost prutu, což je důležité především u krátkých modelů v délkách mezi 150-180cm, kde velmi záleží na dobrém vyvážení celé sestavy. Patrně rozhodujícím faktorem je však kvalita brzdy, neboť budeme často lovit "na krátko", doslova pod nohama a při zdolávání větší ryby se každý nedostatek v nastavení brzdy projeví jediným způsobem - nepříjemným zvukem praskajícího vlasce a ztrátou úlovku. U malých navijáků zvolte typy s jemně nastavitelnou přední brzdou. S poměrně zajímavým počinem přišla firma Abu Garcia. Vyvinula dva modely malých, lehkých navijáků řady Cardinal 600, s bajonetovým systémem nasazení cívky a vynikající, dlouhou středovou brzdou "Stamina", která je adaptací známého centrálního brzdného systému těžších typů Center Drag a Suverän.

Vlasce a šňůry
Monofilní vlasec je vždy průtažný a pružný, splétaná šňůra (o vyšší nosnosti vzhledem k danému průměru) má průtažnost minimální. Z tohoto faktu je nutno vycházet při citlivém nastavení brzdy navijáku a také při záseku a zdolávání ryby. Většina rybářů zastává názor,že při lovu s tenkými pruty o výše uvedené nízké odhozové hmotnosti je lepší "pletenku" zcela vynechat, riziko poškození prutu je příliš veliké a pro cílený lov tlouště je pletená šňůra vcelku postradatelná.
S tloušťkou vlasce to není třeba přehánět, na revírech, kde lze očekávat i záběry jiných dravců postačí průměr okolo 0.20mm, na menších vodách pak mezi 0.15-0.18mm.  Na potoky  jako vhodný můžeme použít světle kouřový Byron Tefloncoated 0.15mm, který vyniká solidní oděruvzdorností, v obtížnějším terénu s množstvím kořenů, větví a jiných překážek ve vodě lze použít monofil téže značky, ovšem 0.19mm.
Barva vlasce hraje roli především v čisté vodě, zejména na některých pstruhových řekách je možno pozorovat, jak tloušti se zájmem, avšak bez opravdové snahy o útok sledují nástrahu navázanou na příliš kontrastně zbarveném vlasci. Právě v těchto případech občas pomůže výměna za nebarvený monofil o malém průměru, popřípadě za fluorokarbonový vlasec. Podobná situace nastává na některých potocích, jejichž voda bývá často křišťálově průzračná, zejména v delších lesních úsecích. Při lovu na přikalených nížinných řekách je otázka barvy vlasce vcelku nepodstatná.

Výběr nástrah
Pro lov jelce tlouště je velice rozmanitý. Tloušť je rybou hltavou, téměř bez ustání hledající něco k snědku, proto není žádným překvapením, že projevuje živý zájem o vláčené nástrahy nejrůznějších velikostí, tvarů a barev.Paleta  "tlouštích"  třpytek, woblerů, twisterů a ostatních lákadel je neobyčejně široká a pestrá. Nutno podotknout, že výraz "tloušť projevuje zájem" nelze ztotožnit s "tlouště ulovíme". Jednou z charakteristických vlastností této ryby je zvědavé pozorování, sledování a občas dokonce opakované "ochutnávání" předváděného wobleru či třpytky, pochopitelně za nezbytného předpokladu, že rybu svou nápadnou přítomností nevyplašíme natolik, že si nechá všechny chutě zajít a zamává nám ocasní ploutví. Na rozdíl od okouna, který je též zvídavou rybou, je tloušť v braní méně náladový a do jeho chutí se lze trefit o poznání snadněji, je však také opatrnější a většinou mnohem více plachý.

Woblery
Ačkoli je wobler jedním z nejlepších tloušťových lákadel, přesto nelze jednoznačně tvrdit, že by byl výrazně účinnější, než rotační třpytka nebo twister. Úspěšnost těchto tří základních typů nástrah je totiž poměrně vyrovnaná, zejména v létě. Optimální rozmezí délky wobleru se pohybuje tak od 2 do 7 cm, dle situace lze však s úspěchem lovit i na větší velikosti, tloušť má dostatečně prostornou tlamu, aby je byl schopen pozřít.Lovíme-li na malou nástrahu, pak není třeba mít přehnané obavy, že by ji ryba polkla příliš hluboko a došlo tak k poranění žaberních oblouků a jícnu, což se nepříjemně často stává u bolena. Tloušť visí v naprosté většině případů za pysky nebo za kůži uvnitř tlamky. Hroty háčků vězí v kožovité tkáni velice pevně a jejich šetrné uvolnění může být občas poměrně obtížnou operací. Proto stojí za to dobře zvážit, zda nepoužívat háčky a trojháčky bez protihrotů (resp. protihroty zamačkávat kleštičkami), předejdeme tím zbytečnému trýznění a poškozování ulovených ryb. Nezapomínejme, že tloušť je především rybou sportovní, lovenou pro zábavu, což bohužel nelze říci o chuťově atraktivnějším candátovi nebo štice, tyto ryby bývají většinou uloveny pouze jednou.
Tloušť má v oblibě zejména woblery podlouhlé, štíhlé, popř. kapkovitého tvaru. Na jaře (pstruhové vody) a v létě dává přednost spíše woblerům s agresivnějším chodem a užší amplitudou rozkmitu. V pokročilém podzimu a v zimě naopak lépe reaguje na pomaleji vedené modely s vláčnější akcí. Z konkrétních typů stojí za doporučení woblery Rapala (www.rapala.com), zejména letité modely Original Floating délky 3 až 7cm, dále Countdown 3 a 5cm, Jointed Floating 5 a 7cm a "vzplývavý" typ se zvukovým efektem, Husky Jerk o délce 6cm. Určitou nevýhodou vzoru Countdown je fakt, že se tyto woblery při nahazování přetáčí a jejich trojháčky se často zachytí za vlasec, tento nepříjemný jev je zvláště markantní u nejmenší velikosti 3cm.
Z nabídky některých dalších firem jsou vhodné produkty Salmo (www.salmo.com.pl), zejména nepostradatelné potápivé modely Hornet o velikosti 2,5 až 4cm s širokou lopatkou. Výborně se s nimi nahazuje a jejich vibrace nenechají žádného tlouště chladným. Dostupnost některých modelů a barev je však na českém trhu velmi problematická. Vcelku podobný chod mají také woblery jiného polského výrobce, firmy Dorado, konkrétně Alaska o velikosti 2 až 3,5cm. Jde o typické letní nástrahy, vhodné pro lov v živěji proudící vodě. Perfektním provedením vynikají cenově přístupné balzové woblery Ugly Duckling ze Srbska-Černé Hory (www.uglyduckling.co.yu). Dle údajů výrobce je každý kus individuálně testován a jeho akce optimálně vyladěna, podobně jako u klasických balzových Rapal. Výborné jsou plovoucí i potápivé modely o velikosti od 2 do 4cm. Patrně jediným nedostatkem jsou dva absurdně malé trojháčky, kterými je každý miniwobler osazen. Vhodnější je jejich výměna za jeden větší, umístěný v koncovém očku. Kontrola chodu nástrahy a případná korekce (např. dovážení malou olověnou zátěží) je po takovém zásahu nutností. Všechny výše uvedené vzory woblerů jsou vhodné jak na řeku, tak i na malé potoky.

Barvy
Vynikající zrak jelce tlouště hraje důležitou úlohu při hledání kořisti. Správně zvolená, dostatečně nápadná barva je proto podstatným faktorem, v mnoha případech rozhodujícím o úspěchu. Tloušť je pravým milovníkem pestrých barev, ať již jde o designy napodobující konkrétní drobné rybky, nebo o různé fantazie a abstrakce. Z přírodě blízkých barevných variant jsou úspěšné především různé imitace okouna (P), střevle (MN) a pstruha duhového (RT). Dále veškeré woblery světlých barev s nějakým ostře kontrastním detailem, např. kombinace stříbrného tělíčka a oranžového bříška (např. katalog Rapala: barva SSH, popř. TSD). Tloušť dobře reaguje také na odvážnější, reflexní odstíny žluté a oranžové barvy (Rapala: SFC a GFR), zejména za vyššího stavu vody a při lehkém zákalu.
Existuje-li však jedna barva, která tlouště dráždí k nepříčetnosti, pak je to nepochybně sytá červeň. Stačí si vzpomenout, jak tloušť při lovu na plavanou či s feederem reaguje na třešně nebo maliny.Několik červených pruhů nebo teček dokáže až neuvěřitelně zatraktivnit jinak velmi průměrnou nástrahu.
Vynikající je proto i agresivně "červenohlavá" kombinace (RH), tato barva lze považovat za nejuniverzálnější pro všechny dravé ryby na mimpostruhových vodách. Její dráždivý účinek spočívá v maximálním kontrastu červené hlavičky a bílého nebo stříbřitého těla. Design napodobuje těžce poraněnou, krvácející rybku, která neodolatelně působí na instinkty každého dravce a je vítanou a snadnou kořistí. Efektivitu většiny barevných provedení dále zvyšuje holografická 3D úprava, která je zvláště atraktivní pro ryby, orientující se převážně zrakem.
Tipy: za vyzkoušení určitě stojí klasika Rapala Jointed Floating, 7cm, zbarvení RT (pstruh duhový) a P (okoun).Tyto woblery jsou vhodné především do hlubších peřejnatých úseků. Další špičkovou letní nástrahou, tentokrát do mělkých proudů, může být Salmo Hornet Sinking, 2,5cm v barvě HP (jakýsi pestrý okounek se sytě oranžovým bříškem).Při lov ryb, vyhřívajících se v blízkosti hladiny, jsou velmi účinné i povrchové nástrahy. Jelec tloušť je atakuje velmi prudce a rozhodně, podobně, jako bolen. Vhodná velikost se dle typu pohybuje do 6 - 7cm. Jistě neprohloupíte, pokud vyzkoušíte nekonvenční barevné kombinace, např. červenožlutou nebo oranžovou reflexní barvu. Kvalitní povrchové nástrahy vyrábí např. Storm, Salmo a Rapala, za horkých podvečerů jsem uspěl zejména s pěticentimetrovým Skitter Popem.

Rotační třpytka
Je v zásadě podobně účinná, jako wobler. U tlouště se uplatní velikost mezi 00 a 3, sám lovím nejvíce na rotačky 0 a 1. Patrně největších úspěchů s nimi lze dosáhnout v horkém letním období a na začátku podzimu. Rotačních třpytek je na trhu nepřeberné množství a také naši domácí výrobci konkurují zahraničním značkám více než směle. Pro lov tloušťů se hodí téměř veškeré třpytky s vejčitým listem, jejichž pravzorem je patrně Aglia od firmy Mepps (www.mepps.com). Pro lov tlouště se hodí velikost 0 - 3. Z barevných kombinací je nutno zmínit design pstruha duhového (list modro/fialovo/bílý), potočního (list hnědožlutý) a také jakousi "duhu" (zelená/žlutá/oranžová), která je výborná do kalnější vody, např. po bouřce. Dalším typem,je Comet Black Fury ve velikosti 0 - 2 od téhož výrobce, zejména verze se zlatým listem a tmavě žlutými tečkami na černém podkladu. Za osvědčené lze považovat i těžší rotačky z katalogu Rapaly, Vibrax Blue Fox č. 1 a 2 v barvě pstruha duhového a měděné s různě barevnými tečkami (např. Cooper Yellow Red). Tyto třpytky jsou nabízeny i ve variantě s barevným střapcem na trojháčku.
Třpytky s křidélkem typu "vrbový list" jsou vhodné zejména do silněji proudící vody. Pro tlouště jsou atraktivní modely Mepps Aglia Long ve velikosti 0 - 2 (barva čistě stříbrná a zejména červená reflexní fólie), dále DAM Effzet Libelle (www.dam.de) s velmi dlouhým listem č.1 v provedení pstruh duhový, modročervená a modrožlutá a špatné nejsou ani "vrbové listy" firmy Mosca o velikosti 1 a 2.
Z domácích výrobků je opět nutno vyzdvihnout klasiku pana Vaška, který se patrně nejvíce přiblížil ideálnímu chodu továrních výrobků Mepps, lze vytknout snad jen poněkud horší jakost a nevhodnou velikost trojháčků, jimiž jsou jeho třpytky osazeny. Podle místních podmínek (čistota vody, barva dna, intenzita slunečního svitu) jsou úspěšné jak mosazné, tak i matně stříbrné vzory, další barevné varianty výrobce nenabízí a je proto na fantazii rybáře, jak si základní vzory dotvoří. Solidní kvalitu prezentují také výrobci jako Widner (lehké rotačky s velmi originální barevnou úpravou) a Klinc (zlacené a stříbřené třpytky s různými reflexními fóliemi).
 
Tandemové třpytky
tvoří jakýsi přechod mezi rotačkami a woblery. Tyto se obvykle skládají z rotačního listu, který je předsazen woblerovému tělíčku nebo pryžové napodobenině rybky. Celá sestava je navlečena na drátěné ose s jedním koncovým trojháčkem. Je to spíš doplňková nástraha a ani výrobců není příliš mnoho. Osvědčily se tandemy firmy Rapala, značené jako Super Vibrax Blue Fox - Minnow Spin ve velikosti 2, s hmotností 4g. V tomto případě je "woblerová" část dlouhá 3cm a rotační list odpovídá velikosti 1 u klasické třpytky. Z barevných kombinací stojí za pokus RT, TR (pstruh potoční) a MN se zlatým i stříbrným rotačním listem.

Devony
patří mezi sporadicky používané rotující (až příliš rotující) nástrahy, které mají svůj vrchol obliby dávno za sebou. Přesto se jednou za čas vyplatí prohlédnout méně preferovaná spodní patra krabic a devony provětrat, mohou totiž být velice úspěšnou tloušťovou zbraní. Z barevnách variant bych opět volil červenou, červenobílou a na škodu není ani barevný péřový střapec na trojháčku. Pokud na devon tlouště neulovíte, aspoň půjdete domů o nějaký ten gram lehčí, devony totiž díky své vyšší hmotnosti velice často váznou.
Milan Rozsypal
  
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 3

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se