• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Je rybář povinen mít u sebe povolenku, pokud si jde dopředu zakrmit raketou nebo spombem?

  • cadox 3
04. 11. 2016

Modelová situace.

Chystáte se brzy ráno vyrazit na ryby, ale v podvečer den před tím máte čas a chcete si místo dopředu zakrmit krmnou raketou nebo spombem. U sebe máte pouze kýbl s krmením, prut se šńůrou nebo vlascem bez háčku, jen na konci šňůry(vlasce) je karabina k uchycení rakety.Jdete tedy k vodě bez zjevného úmyslu chytit rybu, ale jen a pouze nakrmit si dopředu lovné místo. Je tedy nutné mít u sebe povolenku pro případnou rybářskou kontrolu?

Odpověď:    

Jednoznačná odpověď neexistuje, musíme si vypomoci výkladem. Podle ust. § 2 písm. j/ zákona o rybářství se za lov považuje činnost směřující k ulovení ryby.... a přisvojení si ryby při výkonu rybářského práva. Přikloníme-li se k výkladu restriktivnímu (zužujícímu), pak za lov nelze považovat manipulaci s rybářským nářadím a náčiním, s jehož pomocí ovšem nelze nic ulovit, protože nejde o udici s háčkem. K takové činnosti nepotřebujeme rybářské doklady.

Naopak při extenzivním (rozšiřujícím) výkladu můžeme tvrdit, že jde o činnost, která je součástí lovu (jistě nejde o činnost jen pro zábavu, ale o činnost směřující k následnému, byť nikoliv časově bezprostřednímu, ulovení ryby). Pak ovšem je třeba se při kontrole rybářskou stráží prokázat platnou povolenkou a rybářským lístkem.

Přikláněl bych se k výkladu extenzivnímu. Ostatně má přece logiku, že vykonávám-li činnost směřující k ulovení ryby - a to jistě příprava lovného místa pro ranní lov je - činím tak jako rybář. Ostatně, je to opravdu problém vzít si potřebhné doklady sebou?

Odpovídal:     JUDr. Alexander Šíma

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.







Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 23

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
21. 04. 2017, 21:38

Dan

, d.vanha@seznam.cz

Toto JUDr. vysvětlení jen ukazuje na to, jak je ryb.řád nedokonalý a v podstatě umožňuje výklad podle toho, jak se to komu hodí. Že lovem je činnost směřující k ulovení ryby nemůže znamenat jakoukoliv činnost u vody....např.sběr žížal, oprava a zkoušení lodě před lovem, obhlídka revíru atd.V techto případech přece nemůžu být brán dle ryb.řádu jako lovící neboť bych jak už kolega upozornil,měl povinnost zapsat docházku a navíc měl povinnost mít u sebe veškerou povinnou výbavu samozřejmě včetně povolenky a ryb.lístku.Navíc by mě mohla ryb. stráž postihnout i v případě, že po příchodu k vodě a rozbalování náčiní zjistím, že jsem nechal povolenku či pov.výbavu doma a tudíž nemohu zaháji lov.Vždyť už vlastně podle ustanovení ryb.řádu lovím (provádím činnost směřující k ulovení ryby).Takhle to přece zákonodárce nemohl myslet!!!

>> Reagovat
10. 01. 2017, 13:36

david


To by museli mit povolenky i lide co chodi hazet rohliky rybam na rybnice to je nesmysl. Pri krmeni si myslim ze doklady mit nemusim.

>> Reagovat
06. 11. 2016, 22:40

Růžička

, tinca.tinca@seznam.cz

Dobrý den,
já bych s touto variantou odpovědi nesouhlasil. Rybářský řád jasně uvádí kdy zapsat docházku a to
b) zapsat nesmazatelným způsobem do oddílu II povolenky k lovu (Evidence docházky a úlovků) před zahájením lovu ryb na mimopstruhovém i pstruhovém rybářském revíru datum lovu a číslo revíru,

pro mě klidně těsně před tím než nahodím
S pozdravem Růžička

>> Reagovat
06. 11. 2016, 19:43

fanik

, fanik@atlas.cz

no dovolím si oponovat... stalo se mi že jsem si jednou chystal výbavu na závody, činil jsem tak v bezprostřední blízkosti rybářského revíru, kde jsem kontroloval vyvážení splávků atd., nicméně jsem udice neměl připraveny k lovu a ani se nechystal lovit (na montážích jsem neměl ani háčky), přesto se mě jala kontrolovat rybářská stráž nicméně doklady jsem měl v autě asi 50-60m daleko, byl bych je snad i předložil kdyby se situace nezačala "vyostřovat" - jak to že nemáš doklady u sebe?! apd., protože ve finále by na mě jistě útočili kvůli tomu že nemám napsanou docházku. Nakonec jsem je poslal do háje s tím, že jestli mají problém, tak ať tedy zavolají policii čr, neboť jsem ji ponejprv velmi slušně a trpělivě vysvětloval, že jsem nezahájil lov a ani se k tomu nechystám...
Absolutně nikdo mi nenamluví, že mě může kontrolovat např. v případě že jdu s prutem kolem vody, ale nelovím.... zkrátka nemůže

>> Reagovat
24. 05. 2017, 11:51

Daniel reaguje na fanik

, danroubal

Dle rybářského řádu může,ale jen při důvodném podezření. /co to přesně je,tam uvedeno není/ Hodně rybářú si myslí,že v rybářský řád je jen to,co je napsáno u soupisu revírú,ale není to pravda. Jsou tam jen nejdúležitější údaje,ale zdaleka tam není napsán celý ryb.řád.

>> Reagovat
04. 11. 2016, 18:23

Luboš

, parizeklubos@seznam.cz

A kde je psáno,že si rybář na to zakrmené místo ráno sedne že už mu tam nebude sedět jiný rybář. Místa u vody a obsazování lovných míst není taky zákonem povolené nebo aspoň definováno. Asi odepíšete že to je na domluvě ale zas kolik je tavých lidí , že se s ním nechá domluvit . Já bych tedy při krmení jakým koliv způsobem doklady nevyžadoval. Můj názor .

>> Reagovat
04. 11. 2016, 18:05

Marek Šmehlík

, mareksmehlik.ap@gmail.com

Jak je to celkově s krmením místa(bez toho abych na něm bezprostředně po dokrmení lovil) má nějaké omezení(výška/stav vody, atd.)? Protože u nás na rybníce s tím mám pořád problém co se týče předsedy rybářského sdružení MRS, typu hladina klesne o 16cm pod normál a už vám začne vyhrožovat strátou povolenky když si k nahozené montáži hodím 30 kuliček boilie. Předem děkuji za odpověd S pozdravem M. Šmehlík  

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se