• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Jdeme lovit Mníka

  • Hobby G 3
14. 11. 2010


Začíná přicházet období vhodné k lovu mníka jednovousého a tak si zde řekneme něco o jeho lovu.
Žije skrytě při dně a pod podemletými břehy v pstruhovém, lipanovém i parmovém pásmu řek, někde i v dolních tocích řek, v rybnících a údolních nádržích. Vzhledem ke způsobu života často uniká pozornosti. Jeho aktivita stoupá s poklesem teploty a je nejvyšší při teplotě kolem bodu mrazu, naopak v létě upadá do jakéhosi letargického spánku.
Dorůstá délky kolem 100 cm a hmotnosti přes 8 kg, v našich vodách byly zaznamenávány jen menší exempláře. V Lipenské nádrži byl chycen v osmdesátých letech kus o délce 88 cm a o hmotnosti 2,51 kg, v revíru Vltava 33 byl uloven mník o délce 79 cm a o hmotnosti 3 kg. Živí se výlučně živočišnou potravou, a to vodními živočichy včetně ryb.
Vytírá se v zimním období při poklesu teploty vody pod 7 °C, a to ve skupinách, kdy samci a samice vytvářejí jakási klubka v mělčích úsecích toků s písčitým až štěrkovitým dnem. Na samici připadá až přes milión nažloutlých jiker o průměru kolem 1 mm. Jikry jsou vytírány do vodního sloupce, proud je unáší a postupně ukládá na dno.
Hospodářský význam mníka je vcelku nepatrný, má však velmi chutné maso, obsahující necelé 1 % tuku. Mník je znám velkými játry, která mohou tvořit až 15% hmotnosti těla.

Místa která jsou vhodná k lovu mníků se vyznačují dostatečnou nabídkou potravy, dobře okysličenou vodou a možností úkrytů. Ústí řek v jezerech a vodních nádržích jsou pro všechny ryby něco jako dobře prostřené stoly. Optimální podmínky k životu tu představuje proud, který přináší červy, slimáky, utopený hmyz a jinou potravu.Pokud jim přikalená voda poskytuje možnost úkrytu tak se neostýchají vydat i do velmi mělkých míst, jinak se však cítí v desetimetrové hloubce mnohem bezpečněji. V zimě tam nacházejí útočiště houfy malých rybek, které pro mníky představují zásobárnu potravy. Z jara, když se povrchová voda prohřeje, se mníci vydávají lovit na mělčiny, kde se nachází spousta malého potěru. V takových to místech je schopen ulovit jako svou potravu i žáby a nebo svlékající se raky. To je i doba, kdy je možné ulovit mníka v mělké vodě. V létě mníky nejčastěji najdeme v ústích řek zakalených po vydatných deštích, přičemž nejspolehlivější nástrahou jsou žížaly. Právě v tomto čase můžeme ulovit i kapitální velikosti mníků, který číhají na malé rybky a pokud se takovéto sousto dostane do jejich zorného pole, tak ho s velkou chutí pozřou. Žížala má pro mníka neodolatelný pach, a i jejich provokativní pohyb na háčku vyprovokuje mníka k záběru.
Lov mníků patří z hlediska nároků na výbavu rybářů mezi lovy nejméně náročné. Vystačíme si s teleskopickým prutem o délce 3,5 m, navijákem velikosti 30, nebo 40 a vlascem dobré pevnosti. Prut s gramáží do 35 g a délce 3,6 m se jeví jako ideální. Síla vlasce o průměru 0,22 - 0,30 je dostatečná. Vlasec by měl být dobré kvality. Udici doplníme splávkem o hmotnosti 10 - 15 g a sestavou drobných zátěží. Na háček velikosti 1/0 - 3/0 nastražíme malou rybku.

Rybka musí takzvaně prolézat mezi kameny a častokrát se na chvilku zastavit. Záběr se projeví jako slabé trhnutí, uváznutí, ztěžknutí udice, nebo jako razantní rána. Zasekáváme včas - mník patří mezi hltavé ryby a v jiném případě se s ukořistěnou rybičkou schová tak šikovně do úkrytu, že budete rádi, pokud si zachráníte alespoň splávek.Úseky procházíme po několika splaváních nástrahy. Pokud nepřijde záběr do 15 minut, popojdeme kousek dál.Zdolávaní mníka patří mezi vrcholné rybářské zážitky.
Tyto krásně mramorované ryby se však k tomu pravému braní probouzejí až s příchodem pravé zimy a sněhových přeháněk. Proto jsme si už řekli že jeho lov vyžaduje od rybáře odolnost a otužilost.Řekneme si zde pár pravidel, která nám mohou pomoci při lovu této nádherné ryby.

Nejvíce mníků se uloví v zimě za mrazivého počasí, při poklesu tlaku a sněhových přeháňkách.Je skoro celkem zbytečné zkoušet své štěstí na podzim nebo při teplejších zimních dnech.
 Pokud máte možnost si vybrat lokalitu pro lov mníka mezi tekoucí vodou a stojatou(písák, rybník, jezero), určitě dejte přednost řece. Mníci totiž při příznivých podmínkách často velmi cestují, prohledávají podemleté břehy a jsou schopni takto prorejdit velmi dlouhý úsek.Jediná podmínka je, aby hloubka v takovýchto místech byla alespoň 1,5 metru.

Skutečně horká místa jsou pod různými výpustěmi, hlubší úseky pod hrázemi a kaskádami, kde se voda víří, prokysličuje a přináší spoustu nové potravy. Zabahněné stojaté vody nemají mníci rádi.
Mník má rád šťavnaté sousto. Takováto sousta představují chomáče rousnic nebo hnojáčků či nástražní rybka.Německý rybáři, běžně používají k lovu velkých mníků jen kousky rousnic namočené do rybího tuku nebo do čerstvé krve, která je pro tyto dravce neodolatelným lákadlem. Do těchto přírodních „posilovačů“ dokonce namáčejí nástrahu i s háčkem a celým návazcem.
   Mník jde vždy přímo na věc. Opatrných záběrů od mníků je opravdu poskromnu. Při lovu za tmy je velice dobrou pomůckou rolnička na špičce prutu.
  Pletená šňůra není k lovu mníků vhodná. V lokalitách kde mníci žijí, se většinou profil dna skládá z velkého množství kamenů a překážek v podobě kořenů, potopených stromů, různých pozůstatků staveb a podobně. Právě v takovýchto překážkách se mník pokouší ukrýt, kroutí se kolem své osy a svým svalnatým tělem se značně vzpírá tahu, který je na něj vyvíjen. Takovýto mazec s pletenkou by mohl s mníkem udělat rychlý konec.
Jelikož mníci žijí v takto členitých vodách, musíme počítat se ztrátami. V lepším případě v podobě montáží a v horším v podobě utržené ryby.
Při lovu na těžko použijeme průběžná olůvka rakvičkového tvaru nebo takzvaného pavouka s drátěnými nohami pro udržení nástrahy v proudu, s gramáží 50 - 80 gramů. Při hodně těžkém a členitém dnu je vhodné používat zátěž na slabším bočním vlasci nebo použít kaprařskou závěsku.
Mník žije zpravidla v hejnu.To nám přináší možnosti vícečetných úlovků z jednoho místa. K lovu mníků bychom si měli vystačit s jedním prutem. Mník je totiž tak hltavý že pokud bychom se soustředily na něco jiného, zhltne nástrahu velmi hluboko.Byla by škoda poranit takto krásnou rybu, která nesplňuje podmínku zákonné míry a nebo pokud chytáme stylem chyť a pust.
Lov mníků v zimě má i svoje pozitivní stránky v podobě chození na ryby až v odpoledním čase.Není potřeba časného ranního vstávání ani dlouhého vysedávání do pozdní noci.Postačí nám si odskočit na dvě nebo tři hodinky lovu a pak zpět domů k rozpáleným kamnům.
Kaudik

 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 4

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
08. 11. 2013, 19:22

aleš koller

, asistentav@seznam.cz

já už sem jich tento rok chytil 76 a všechny na kousek mrtvé rybičky
http://nachytano.cz/files/guestbooks/guestbook1376/thumb-m/4866-mnik_alda.jpg

>> Reagovat
05. 11. 2015, 07:07

Dominik reaguje na aleš koller

, domino.th@seznam.cz

A všechny sežral co? :(

>> Reagovat
07. 11. 2013, 22:30

milda

, ephemera@iol.cz

Článek zajímavý a skutečně vystihuje vše podstatné při lovu mníků. Ale, přesto, že se nejedná o úkol z češtiny, ty hrubky jsou otřesné.

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se