• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Izumi : Dělený Jerk – revoluce v nástrahách na přívlač

  • Hobby G 3
30. 10. 2011
 
Jerk je nástraha bez lopatky. Znal jsem jen několik nástrah s touto konstrukcí, nejznámější Salmo - Slider a Faso, Water Scout  - Slick a Bomber, Strike Pro, Savage Gear, atd.. Tento typ nástrahy jsem bral jako výzvu. Je pravdou, že mi trvalo delší dobu, než jsem se s těmito nástrahami naučil pracovat. Způsob vedení nebyl jednoduchý, ale i přes první neúspěchy jsem se nenechal odradit a nakonec se mi na tyto nástrahy povedlo přelstít několik pěkných dravců. Postupem času jsem začal odkládat staré dobré woblery s lopatkou a věnoval jsem se lovu jen na Jerky. Na jednich závodech jsem spatřil něco pro mě neznámého, něco, co mi padlo hned do oka a říkal jsem si, že to musím mít. Byly to čtyř a pětidílné woblery typu jerk od japonské firmy Izumi, které předváděl zástupce firmy Norstream. Dělený dokonale vyvážený wobler s velmi kvalitním provedením, perfektně propracované detaily, dělení za hlavovou částí, vybarvené skřele, do detailů propracované tělo a ploutve. Pohyb těla přesně kopíruje pohyby kořisti všech sladkovodních dravců, no prostě skvost pro oči.. O to víc jsem byl překvapen, když jsem viděl ukázku chodu této nástrahy. Musel jsem smeknout klobouk před precizností Japonců, je vidět, že nejsou machři jen na elektroniku, ale provádí i velmi kvalitní nástrahy na přívlač.

No netrvalo to dlouho a už jsem měl pár kousků na otestování ve své krabičce. První testování proběhlo hned o víkendu, když  jsem zajel na jeden pstruhový rybník. Vůbec jsem nechápal jakým způsobem pstruzi atakovali mou nástrahu ( testoval jsem čtyřdílného woblera Izumi Shad Alive ve velikosti 5 cm a v barvě BS – duhák ), takové rány do nástrahy jsem opravdu nečekal. Dle vyjádření okolních vlákařů to nic moc nedělalo, ale já jsem si docela pěkně zachytal. První dojmy z této nástrahy byly opravdu fantastické. Neváhal jsem tedy a přesunul se na jiný revír v mém okolí, kde jsem  se pustil do testování stejného typu, ale tentokrát ve velikosti 10,6 cm. Sáhnul jsem po plovoucím typu ve stříbrné barvě. U vodní hladiny jsem zahlédl hejno ouklejí, nahodil jsem tedy poblíž tohoto hejna, oukleje se ihned rozjeli. Všiml jsem si, že se mi na navijáku udělala malá smyčka a začal jsem se tedy věnovat odstranění problému. Zadíval jsem se zpět k místu, kde přistála moje nástraha, ale jaké bylo moje překvapení, když mi kolem woblera jezdilo hejno ouklejí a já nemohl poznat, která z ryb je vlastně ta moje, abych rozpoznal mého woblera, musel jsem lehce cuknout se špičkou prutu. Díky jejímu perfektnímu vyvážení je vidět na hladině pouze hřbet, uvedením do pohybu si myslíte, že na hladině plave nějaká ryba, wobler má velmi přirozený a realistický chod. Nejvhodnější použití plovoucí verze je v zarostlých partiích vodních toků, kde jsou predátoři schovaní mezi rostlinným porostem, jako hladinový wobler v místech, kde se dají použít jen nástrahy typu POP. S woblerem se dají dělat fantastické věci, díky jeho tvaru a práci se špičkou prutu, docílíte toho že poskakuje na boku přes travnatý koberec, a odráží se rovnou plochou těla od trávy. To je velkou předností při lovu v otevřeném prostoru travnatého povrchu, nebo ve velkých dírách v trávě. Plovoucí verzi doporučuji pro lov bolenů a štik na stojatých vodách, wobler lze použít i na mírně tekoucích vodách. Bohužel nelze použít na proudných tocích, v proudu wobler nepracuje, nástraha je strhávána proudem a má opravdu minimální možnost pohybu.

Nástrahy se vyrábí také ve velikosti 12 cm a 14 cm. Velikost 12 cm má typ Perh Alive v barvě okouna, který je vhodný pro lov větších okounů, candátů a štik, ve velikosti 14 cm je zase typ Shad Alive. Tyto větší velikosti jsou i velmi účinné při lovu štik v severských zemích, jako je Norsko a Švédsko. Nástraha Vás určitě nezradí v chladných podzimních dnech, kdy jsou aktivity dravců zaměřené na větší kořist.

Pár malých rad pro kolegy rybáře, kteří se rozhodnou vyzkoušet tuto nástrahu.
V zavislosti na technice a rychlosti vláčení může být pohyb velmi agresivni nebo velmi realisticky kolébavý. S woblerem se nechá pracovat různými technikami vláčení. Včetně nejjednodušší. Jednoduše nahodíte a přitahujete.

Nejefektivěší způsoby lovu:

Twitching – po nahození provádíte jemné pocukávání špičkou prutu, prutem poškubáváte do jedné strany, velmi věrohodný pohyb docílíte změnou směrů poškubávání (  například 2 x škubnete vpravo a pak jednou vlevo, atd ). U plovoucích verzí prudkým škubnutím vymrštíte nástrahu nad hladinu a dopadem to připomíná rybu, která právě vyskočila. 

Stop-and-go – po nahození přitáhnete nástrahu, zastavíte, necháte jí chvíli v klidu a zase přitáhnete, u potápivých verzí dojde k propadu nástrahy ve vodním sloupci
Jiging – pracujete stejně jako s twisterem, necháte nástrahu klesnout a pak jí prací špičky prutu zvedáte ze dna, nástrahou kopírujete dno.

Klasika – prostě jen nahodíte a stahujete
   
Samozřejmě lze kombinovat i tyto způsoby vedení, to záleží na fantazii každého rybáře .
Pohybující se wobler generuje vibrace, které můžete při vláčení cítit i v prutu. Tyto vibrace a obvykle zvuk vzbudí pozornost i méně aktivních dravců. U menších velikostí ( hlavně 5 a 8 cm ) doporučuji vždy používat lanko, bohužel se mě i mým kolegům stalo, že v místech kde jsme nečekali štiku, přišel překvapivě  záběr a během okamžiku jsme přišli o nástrahu. Co je ještě horší, tak možná i o štiku, která se nemusela vypořádat s woblerem v tlamě.  Je to jen na každém z Vás, jestli se rozhodnete vyzkoušet nějaké neokoukané novinky, nebo budete dále věřit svým osvědčeným nástrahám. Já už nyní věřím nástrahám Izumi a v mé krabičce nástrah budou mít vždy své místo. Na tyto nástrahy jsem slyšel jen samou chválu, což mi potvrdili i někteří ligoví závodníci.  Přeji všem mnoho rybářských zážitků s touto nástrahou.

Autor článku: Václav Lukeš ( Chytrý rybář )Nástrahy je možno zakoupit zde: 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
31. 10. 2011, 17:39

Štěpán

, Steve89@seznam.cz

 Vypadá to bravurně:) při mým štěstí však na druhý nadhoz chytím šutr a urvu:-(

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se