• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Hmyzí woblery

  • Hobby G 3
06. 05. 2010
 Malý podvod na velké tlouště

Je to už přes rok, co mě kamarád holdující vyhledávání veškerých „wobblerovatých" novinek a kuriozit volal, že nyní „opět" objevil super ručně vyráběné nástrahy od šikovného Poláka, který na své nástrahy píše monogram KS.
Tvrdil, že se na ně budou tloušti věšet jako blázni, a další ryby že se z toho taky „zvencnou", no prostě že nám na závodech bude stačit nahodit do vody a bodovací listy se už budou plnit samy.

Testovací krabička

Za pár týdnů mi Béda předával na otestování krabičku „hmyzáků". Když jsem ji otevřel, vykoukla na mě banda ručně malovaných brouků od berušky k potápníkovi. Když jsem zahlédl masařku, ováda, vosu a páry jejich z pírek vymakaných křidélek a trčící nožičky, rychle jsem krabičku zavřel a vyrazil k vodě.

Překvapivě účinní

Bylo horké červencové odpoledne. Po příchodu k naší říčce jsem přece jen z vrozené nedůvěřivosti k Bédovým internetovým objevům začal chytat na osvědčené rotačky ve velikostech 00 a 000. „Hmyzáky" jsem si schovával na chvíle, kdy mě ze zdolávání místních tloušťů bude pálit zápěstí, takže si při máchání té Bédovy havěti od ryb na chvíli odpočinu. V prvním úseku vše fungovalo podle plánu, tloušti se na rotačky lepili jedna radost, známý boleslavský kaprař by jistě napsal „jako spermie na záclonu". Na dalším úseku řeky začal být lov na rotačky dost komplikovaný. Koryto zarostlé lakušníkem a letní nízké průtoky znemožňovaly delší vedení třpytek, takže ryby na ně nestihly zaútočit. Nedalo se nic dělat, přišel čas nasadit novou zbraň. První povedený nához a potápník dopadl do volného okénka ve vodní vegetaci. Než jsem stihl začít navíjet, vodou se zablesklo stříbrné tělo. Mlasklo to a potápník zmizel. Parádní tah a za chvíli byl na břehu solidní čtyřiceticentimetrový tloušť. Popošel jsem a nahodil ke druhému břehu, kde je za cenu rychlého proudu nezarostlý pruh vodní hladiny. Scénář se opakoval jen s tou změnou, že proud brouka rychle nesl  a solidní tloušť ho dvakrát podjel. Na třetí dopad to tloušť nevydržel a agresivně „hmyzáka" slupnul. Zásek,  nestačil ani kviknout a už byl v podběráku - paráda! Přišel jsem k méně zarostlému proudnému místu a nasadil pro změnu berušku. Po dopadu brouka marně atakovalo hejno menších tlouštíků, na které je tato nástraha prostě moc velká. Poprvé jsem s ním zkusil pracovat jako s klasickým wobblerem. Nořítko plovoucí berušku potopilo a už jsem viděl, jak se k wobbleru blíží dvojice okounů. Dva náhozy a oba se svezli. Skvělé „hmyzáci" jsou překvapivě účinní.

Jednou nohou v přívlači, druhou v muškařině

Lovu s těmito hmyzími napodobeninami jsem se po první kladné zkušenosti intenzivně věnoval několik nadcházejících vycházek, a to zejména na mělčích tloušťových vodách. V některých situacích jsou výrazně úspěšnější než třpytky a především v mělkých nebo zarostlých úsecích jsou mnohonásobně lákavější pro velké tlouště nebo jeseny. Na tyto brouky lze chytit klasické dravé ryby včetně lososovitých, ale i „těstožrouty" jako perlina, ouklej či vyhřívajícího se kapra. Množství proměněných záběrů zvyšuje výměna originálních háčků za háčky z tenčího drátku jako jsou Ownery. U některých kusů je dobré dát těsně před wobbler malý olověný broček, který zvýší ponor a křidélka „hmyzáka" se pak svůdně roztáhnou po hladině. K navazování je nejlepší použít smyčku rapala a při abnormální lenosti lovce postačí i karabinka. Už při prvním chytání s brundibáry jsem pochopil, že jsem pouze jednou nohou v přívlači a tou druhou v muškařině. Jakékoliv větší škubavé pohyby či prudké popotahování nástrahy jsou totiž ve většině  případů zbytečné a větší jelce od záběru spíš odradí. Honza Pánek by to nazval přebytečným kalašnikovovým reflexem. Záběr od velkého jelce přichází většinou do tří sekund po náhozu, kdy se nechá brouk jen ležet na hladině. Ve své krabičce mám dokonce kousky, u kterých jsem mistrně o kámen nebo dokonce o most urazil jejich nořítka a tím z nich vyrobil permanentní hladinové nástrahy. Normální wobblery by se staly nepoužitelnými, ale tito otlučení brouci jsou pro jelce stejně lákavým a nebezpečným soustem. Na druhou stranu na klasicky vedený wobbler se zase raději věší menší jelci, okouni nebo pstruzi.

Pátrejte sami

K použití během přívlačových závodů jsem se ještě neodhodlal. Při chytání body jsem slabá povaha autisty a lpím na stereotypních věcech. Ovšem byl jsem svědkem toho, že některým kolegům hmyzáci už závodní trn z paty vytrhly, a to i při chytání duháků. Pro úplnost jen dodávám, že dnes lze pořídit hmyzáky i ve zmenšené verzi, kterou slupne
i tlouští dorostenec kolem 15 centimetrů. Kde je sehnat, to nechám na Vás. Třeba při pátrání po nich narazíte na jinou zajímavou nástrahu, o kterou nás příště obohatíte Vy.

Autor: Oto HlaváčNa závěr rada od admina - aby jste nemuseli zdlouhavě hledat kde si tyto skvělé hmyzí woblery zakoupit, mám pro Vás tip. Vše co potřebujete najdete zde: chytrý rybář .cz


    


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se