• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Hmyzí wobblery 2

  • Hobby G 3
20. 05. 2010
Určitě už mnoho z vás takovou situaci zažilo - stojíte u vody, která je doslova „cítit" rybami, a vy nemáte ani záběr, prostě se na ně nemůžete dostat. Každou chvíli se stane, že i tu nejosvědčenější nástrahu doprovodí nějaký tlouštík až pod vaše nohy, ale tím to skončí. Ani další výměna nástrahy situaci příliš nemění. Hlavou vám probleskne myšlenka - chtělo by to ještě menší wobbler, možná to by je přesvědčilo k útoku. Kde ho ale vzít, když jste v obchodě koupili i ten nejmenší ze všech nabízených modelů? Tady přicházejí s pomocí malovýrobci, takoví jako já, kteří v klidu domova vyrábějí pro sebe a své přátele speciální nástrahy. Chtěl bych vám vysvětlit, co mě vedlo k tomu, založit si vlastní značku, které se spontánně začalo říkat „Stepanowy wobblery".

Přirozená potrava ryb

Historie mé výroby nástrah začala v roce 2002. Lov na miniaturní nástrahy mě ovšem fascinoval od jakživa. V kamených obchodech, na internetu, všude jsem hledal co nejmenší nástrahy, hlavně wobblery. Příliš se mi to ale nedařilo, stále jsem nemohl nalézt, co jsem hledal. Tehdy mě asi poprvé napadlo, že si je zkusím udělat sám, že se pokusím zhotovit nástrahu, která bude vzhledem i chováním připomínat hmyz nebo jiné vodní živočichy. Potřeboval jsem takové nástrahy, abych se dostal i k velkým a zkušeným rybám. Nakonec se to povedlo. Už na svou úplně první nástrahu jsem při první vycházce ulovil slušného tlouště a jesena. To byl silný impulz, abych se pustil do dalšího experimentování s těmito nástrahami. Od té doby neustále rozšiřuji kapacitu výroby, ale hlavně využití nových technologií a materiálů. V současnosti na své nástrahy lovím všechny druhy dravých ryb, ale i mnoho těch, které označení „dravec" nesplňují ani trochu. Nedocenitelné jsou především při výpravách na tlouště, jeseny, pstruhy, perlíny, okouny, ale i parmy. Vyrábím napodobeniny rybek, chroustů, berušek, mandelinek, babek a jiných drobných živočichů, které mají své místo v potravě ryb.

Ideální velikost - do 2,5cm

Specializuji se hlavně na malé modely kolem 2,5 cm délky a menší, ale vyrábím samozřejmě i větší typy. Velkou váhu přikládám i těm nejdrobnějším detailům. Proto vypadá každý můj výrobek přirozeně a je samozřejmostí, že je individuálně testovaný v proudící vodě. Po nahození pracuje okamžitě tak, jak by měl. Rybář na břehu se má věnovat lovu a ne korigovat chod nástrahy - to je heslo, kterým se řídím. A držím se ho zuby nehty. Na mé nástrahy loví už mnoho vláčkařů z nej různějších koutů Polska, ale i ze zahraničí (USA,Irsko,samozřejmě Česká republika, Německo, Švédsko, Norsko a další). Všechny nástrahy i nadále vyrábím jen já sám, a to z lipového dřeva. To, že se nejedná o napodobeninu poznáte snadno podle toho, že každý wobbler je označen bílými iniciálami „K.S." a někdy i polskou vlaječkou.

Pro všechny vrstvy vodního sloupce

Lovení s miniaturními nástrahami přináší rybářům mnoho emocí. Často se stává, že útok přichází už v okamžiku, kdy se nástraha teprve dotkne vodní hladiny. Nejčastěji se takové místo nachází v okolí převislých větví, trav a křovisek. Musím se také zmínit o počtu záběrů při volném splouvání nástrahy. Protože mají přirozenou siluetu, útočí na ně ryby stejně jako na volně unášený utopený hmyz. Svou plnou sílu ale nástraha ukáže až při stahování k sobě. Tehdy lze na jemném prutu dobře odposlouchat výrazný chod nástrahy, nožičky jakoby kopou ke své záchraně a křidélka čeří vodní hladinu - dokonalá iluze topícího se brouka. Taková nástraha je naprosto neodolatelným soustem pro mnoho rybích druhů. Bude ale asi nejlépe, když se o tom všem, co jsem doposud napsal,přesvědčíte sami. Rajón hmyzích wobblerů ovšem nekončí jen v blízkosti hladiny a na ní. Mám i modely na prolovení hlubších míst. Ve své krabičce najdu dokonce i hodně hluboko potápivé hmyzí wobblery, se kterými se lehce dostanu i do dolíků na dně nebo k samým základům kamenné hůrky, tedy do míst, kam se utopený hmyz může také dostat.

„Mikrokohout"

Velice úspěšným protikladem k mým wobblerům jsou péřové nástrahy, „kohouti", zvláště v těch nejmenších verzích. Každý zkušený lovec candátů a štik je určitě má ve svém arzenálu nástrah, ale jsou to většinou „kohouti" ve větších gramážích. Zajímavou variantou pro „mikrovláčkaře" jsou zmenšené verze těchto typických polských nástrah (1-5 g). Takový „kohoutek" je velice úspěšný a je dobré ho mít ve své krabičce. I přes jeho malý rozměr se s ním dá dohodit daleko, protože má malý odpor vzduchu. Peříčka při vedení vytvářejí žádoucí efekt, který je velmi odlišný od pohybu wobblera a tudíž pro zklamanou rybu lákavý. Pstruzi, okouni, ale také bílé ryby, jako např. perlíni a ostroretky, útočí na tyto nástrahy bez sebemenšího podezření. V Polsku je jejich největším producentem Wojtek Krzyszczyk, známý vláčkař, jehož bratr Tomáš s nimi dosáhl nemalých mezinárodních úspěchů (individuální i teamový mistr světa v lovu pstruhů). Ve své nabídce má mimo „klasických" kohoutů i ony „mikrokohouty", o kterých jsem psal.

Teď už víte...

Nyní už je snad každému jasné, že hmyzí wobblery, ale i „mikrokohouti" vám mohou nad vodou pomoct k tomu, že nepůjdete domů s onou pověstnou „nulou". A situace, kterou jsem popsal v úvodu článku, už nebudou mít ve vašem rybářském životě místo. Proto je opravdu dobré mít tyto nástrahy ve své krabičce...

Autor: Polský výrobce těchto woblerů Krzysztof Stepanow
 
    


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se