• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Háčky

  • Hobby G
27. 12. 2009

Pomineme-li dokonalou ostrost háčku, což je dnes naprostá samozřejmost, bude při Vašem rozhodování hrát významnou roli jeho velikost. Měli byste si být vědomi, jaké jsou přednosti menších a jaké větších háčků? Háčky větších velikostí po zaseknutí ryby velmi dobře drží a možnost vyříznutí je mnohem méně pravděpodobná než v případě malých tenkých háčků. Menší háčky zase snáze pronikají kapří tlamou, a to i při jemných opatrných záběrech.

Co z toho si tedy vybrat? Především záleží především na konkrétní situaci. Pokud ryby berou důvěřivě, záběry jsou „poctivé“, vyplatí se zvolit o něco větší háček než obvykle, aby riziko vyříznutí bylo sníženo. Naopak, při velmi jemných opatrných záběrech je lepší nasadit menší tenčí háčky, byť s tím rizikem, že rybu při zdolávání můžete ztratit. Jsou ale i další faktory, jako je roční období, velikost nástrahy, hmotnost zátěže nebo podmínky v lovišti. Velmi obecně se dá říct, že v chladných obdobích je lépe volit háčky menší než uprostřed sezóny, zvlášť když jsou ryby aktivní. Co se týče velikosti nástrah, k boilie okolo 20 mm nejčastěji nasazujeme háčky č. 4 – 2. K malým nástrahám do 15 mm pak háčky č. 6, zatímco k velkým nástrahám přes 25 mm používáme háčky až 1/0.

Hmotnost zátěže je také velmi důležitá. Menší háčky ze slabých drátů se při použití těžších olov velmi rády vyřezávají, takže jakmile chytáme s olůvky nad 120 g, nikdy nenasazujem tenké háčky. Také podmínky loviště mají nemalý vliv na výběr velikosti háčku, opět zejména na tloušťku jeho drátu. Na čistých vodách, jako jsou pískovny, jezera bez vázek apod. postačí i slabší a menší háčky, zatímco na vodách s překážkami je nutné nasadit mnohem silnější typy háčků.

Často nejde jen o to, vybrat nějaký háček. Také způsob jeho navázání může značně ovlivnit funkčnost celé koncové udice. Nejpoužívanější variantou je tzv. bezuzlové vázání, které ve většině případů zajistí správnou funkci háčku. Ten by se měl při natažení návazce stočit a zabodnout do spodního pysku kapra. Jestliže chcete mít jistotu, že háček správně funguje, můžete si to sami vyzkoušet popotahováním návazce přes prst nebo v dlani. Jestliže se pokaždé stáčí a zabodává, mělo by být vše v pořádku, pokud se zabodává jen někdy nebo vůbec ne, je potřebná další úprava.
Jan Schmit

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.
  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se