• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Feederové špičky

  • Hobby G
14. 12. 2009
Při lovu feederem, si většinou různé situace u vody vyžadují použití různých špiček pro optimální signalizaci, většinou tak máme možnost zužitkovat co nejvíce záběrů. Volba prutu a špiček je vždy o tom v jakých konkrétních podmínkách lovíme avšak... Ne pokaždé  co vyhovuje jednomu už musí vyhovovat druhému.  Vždycky se však snažme o nejlepší a nejjemnější možnou variantu špičky pro konkrétní lov, neboť jen to nám přinese největší úspěšnost. Neváhejte vyměnit špičku třeba během lovu i několikrát jestliže se vám  nepozdává.Pokud zvolíte funkční montáž, vhodnou zátěž a k tomu tu správnou špičku, uvidíte sebenepatrnější dotyk i od velmi plachých nebo již jednou chycených ryb, jako jsou velcí cejni, kapři nebo líni. Při porovnání s rybářem lovícím klasickou kaprařskou metodou s čihátkem mezi očky nebo před špičkou, nemá proti vám naprosto žádnou šanci. Při lovu na řece o použití špičky rozhoduje nejen síla proudu, ale také vzdálenost ve které lovíme, protože v čím větší vzdálenosti lovíme, tím větší kus vlasce napínáme a s rostoucí vzdáleností roste i sílá, kterou k tomu potřebujeme.  
Najdeme špičky, které se do horního dílu prutu vsouvají, ale i špičky které na horní díl nasouváme. Setkáme se také s různými velikostmi oček na špičkách.Jelikož neexistuje žádná dohoda mezi světovími výrobci špiček na barevném značení, ani na označení gramáže, výsledkem toho je velké množství různě pestrých kombinací, kde převládají reflexivní barvy od jasně červené, oranžové, zelené, žluté, bílé.
Špičky mohou být různě dlouhé a různě silné v základně. Není ani pravidlem, že by dvě stejně dlouhé špičky dokonce i o stejném průměru v základně  a dokonce i označené stejnou hodnotou měly stejnou křivku při ohybu v zatížení.   
V praxi se setkáme se třemi akcemi špiček stejně jako je tomu u prutů, které rovněž pracují v akcích  A, B a C.  Špička se chová podle toho jak strmě je ujímaná.  Čím pomalejší a méně násilný je přechod základny ke špičce tím plynuleji se špička chová. Jestliže  se ztenčení špičky projevuje zřetelněji až od její horní třetiny pak pracuje jen její  vrcholová část. Špičky si můžete sami otestovat. Vezmete tři stejné špičky od různých výrobců, uchopíte je za koncové očko a vyzkoušíte jejich ohyb. Sami také poznáte že každá bude mít jinou vlastnost v ohybu a že nejsou naprosto shodné. Proto je výběr špiček opravdu jen ve vašich rukách a v hledání takových, které vám budou ve všech jejích vlastnostech vyhovovat.
    


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se