• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Elektronické signalizátory

  • Hobby G 2
27. 12. 2009

Elektronika vládne světu téměř na každém kroku a proto i rybařina  již nemůže patřit mezi vyjimky. Elektronické hlásiče( pípáky, píponě...) dnes najdeme v každé rybářské prodejně a spousta kaprařů ( ale nejen jich) si součastný rybolov bez těchto pomůcek nedokážou představit. Při dlouhodobých lovech, kdy jste u vody třeba týden v kuse ve dne v noci, není ani myslitelné tuto pomůcku nemít ve své výbavě.
Modely různých značek se odlišují  designem, technickými parametry a samozřejmě cenou. Důležitým kritériem správného výběru je jeho spolehlivost.
Aby hlásič tuto podmínku splňoval, musí být  naprosto odolný  proti rozmarům počasí(déšť, mráz...) Většina výrobců u svých výrobků uvádí odolnost proti vlhkosti, ne vždy  je to však pravda. Především u hlásičů  nižší cenové hladiny se můžeme dočkat, že po prním deštíku nám signalizátor spustí tón a vypnout ho lze až vytažením baterií. Tím nastává  situace, kdy upřete svůj pohled na krabičku s běznými „policajty" a v duchu nadáváte „co že jste si to koupili za blbej krám..."Tady se opravdu nevyplácí ušetřit nějakou korunu za výrobek „made in China", ale zvolit signalizátor od nějaké renomované značky. Hlásič má být  vybaven regulací hlasitosti tónu. Regulátorem intenzity hlasitosti zvuku nastavíme hlásič aby informoval o záběru jen nás a ne široké okolí. Moderní hlásiče jsou vybaveny i dalšími užitečnými funkcemi. Jedna z nich umožňuje korigovat tzv. citlivost záběru. Hlásič, který tuto funkci nemá reaguje na posuv vlasce ve standardním intervalu-tedy pípne např. po každých třech centimetrech posuvu, což může být někdy nepříjemné zejména při větrných poryvech, kdy se vítr opírá o vlasce, na což pak reaguje hlásič v podobě tzv. falešných záběrů. Je-li hlásič vybaven funkcí korekce citlivosti, pak může rybář citlivost libovolně měnit a hlásič tak dle potřeby aktuálních podmínek pípne např.až po každých dvaceti centimetrech posunu vlasce.  Další užitečná funkce je zvukové rozlišení přímého a zpětného záběru. V případě klasické jízdy (přímého záběru ) vydá hlásič klasický tón, ovšem v případě zpětného záběru (padáku) je tón odlišný (většinou cyklicky kolísavý, ale opět záleží na konkrétním modelu). Další funkcí zvyšující možnost včasného a úspěšného záseku je optická signalizace, prostřednictvím různobarevných diod umístěných na hlásiči. Jedna dioda většinou bliká ve stejné frekvenci jako zvuková signalizace, druhá dioda je tzv. paměťová a svítí cca ještě asi deset vteřin po posledním vydaném tónu.
Některé modely jsou navíc vybaveny speciálními diodami, které v noci slabě svítí  a v případě záběru se na plno rozzáří. V tomto případě plní jedna dioda funkci poziční i záběrové světelné signalizace.
Životnost baterií v hlásiči je rovněž důležité hodnotící kritérium, obzvlášť v případě, že k vůli výměně baterie musíme rozebrat celý hlásič. Většina moderních hlásičů má však minimální odběr a jedna baterie vydrží celou sezónu. Hlásiče se neustále vyvíjejí a někteří výrobci přemýšlí o jejich další následné inovaci. Některé modely mají například v místech, kam se vkládá prut, malé pryžové destičky, které umožňují bezpečné vložení prutu a zabrání tak eventuelnímu odření laku prutu.
Příposlechy dělíme na drátové a bezdrátové. První z nich ( V součastnosti už na ně v obchodě téměř nenarazíte), jsou spojeny s přijímačem různě dlouhým kabelem. Druhá varianta je bezdrátový přenos signálu od vysílače k přijímači. Vlastní vysílač je však s hlásiči spojen krátkými kabely.  Záleží na výrobci a modelové řadě hlásičů, ale  některé přijímače mají dosah až několik set metrů. Přijímače příposlechu disponují i světelným rozlišením jednotlivých kanálů, a tak lze podle barvy svítící diody jednoduše rozeznat na který prut přišel záběr. Dalším úplně bezdrátovým příposlechem je varianta, kdy přijímač snímá zvuky foneticky z hlásičů. Takový příposlech má tu nevýhodu, že samotné hlásiče nemůžeme úplně ztlumit, a tak nám současně pípá příposlech i hlásiče. pro moderní rybáře jsou nejlepší v oblasti dálkového bezdrátového spojení elektronické signalizátory se zabudovaným integrovaným vysílačem, které se prodávají většinou jako sety společně s přijímačem. Tedy žádné kabely, žádné externí vysílačky, žádné baterie navíc.

Co musí vydržet správný hlásič
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se