• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Drop shot

  • Hobby G 3
23. 12. 2009
 Drop shot je  účinná technika kterou lze používat prakticky na každé vodě. Její úspěšnost závisí především na osvojení techniky při pohybu s nástrahou. Velice přesvědčivý lov touto technikou je především na velmi prochytávaných místech, kde mají dravci běžné nástrahy okoukané a jsou k nim neteční. Na lov s touto technikou je velice důležitý prut, který by měl být delší a měkčí a který je schopen přenášet naše pohyby do pohybu nástrahy.
Takovým to prutem můžeme docílit správného pohybu nástrahy na jednom místě, která by měla představovat  rybku sbírající potravu ze dna potravu, případně její poranění v posledních křečích. Pokud možno, snažíme se vytrvat co nejdéle na jednom místě a zbytečně nevytahovat a nepřehazovat nástrahu. Pohybem prutu nástrahou jemně třesete, mírně popotáhnete a případně necháte zvolna volně klesat. Tento lov je o opravdu jemném a citlivém zacházení s nástrahou a jejím kontaktu s vámi.

Montáž nástrahy a celé sestavy je velice jednoduchá. Jako kmenový vlasec použijeme vlasec nebo pletenku. Na koncovou montáž je nejlepší použít  fluocarbon. Spojíme je přímo uzlem šnůry a silonu, a nebo mikrokroužkem. Pokud možno, vyhneme se použití karabinky nebo obratlíku. Háčky jsou speciální  na drop shot a zátěž - používají se speciální zátěže s originálnim druhem samosvorky vlasce. A však, na písčitých dnech a tam,kde nejsou zábrany, kamení, skály apod., lze použít i běžná hruškovitá olůvka, která v sobě mají zalitý obratlík. Průběžný systém vážeme bezuzlovým způsobem a  výhoda je, že si můžeme upravovat vzdálenost rybky od háčku.

Návazce uděláme různě dlouhé, tak od 1 do 2 m, přičemž při chytání na hluboké vodě může být návazec dlouhý i několik metrů. Normální vzdálenost mezi nástrahou a zátěží je mezi 20-30 cm, ale je dobré vyzkoušet i menší nebo větší vzdálenosti  třeba na velké řece to bude mezi 30-60 cm. Ještě důležitá maličkost... Fluorokarbonový návazec spojíme s kmenovým vlascem nebo šňůrou za pomoci dvou smyček. Jednu smyčku s dvojitým uzlem uděláme na kmenovém vlasci, druhou na horním konci návazce. Smyčku návazce provlékneme smyčkou na kmenovém vlasci a konec návazce i s háčkem provlékneme okem smyčky na návazci. Po staženi tak vznikne uzel mezi dvěma smyčkami.

Nejdůležitější součastí je však nástraha. Jako opravdu vynikající a účiná nastraha jsou ochucené a aromatizované gumy Berkley - Gulp Alive.  Tato nástraha je jedinečná svým složením. Je vyrobená z kukuřičného škrobu, je pórovitá a tekutý dip, v kterém je uložena se dostane do vnitřku nástrahy a následně pomalu šíří okolím. Její další plus je že je pro rybu strávitelná a v případě utrženíy se v přírodě přirozeně rozkládá. Mezi další používané nástrahy patří i v posledních letech oblíbeni „smáčci". Většina těchto nástrah je velmi útlá a má minimální náznak ocasu nebo žádný. Patří sem také celá plejáda různých žížalovitých nástrah. Existuje potápivé, vznášející se a pomalu stoupající provedení. Mnohé nástrahy jsou baleny v soli a ochuceny různými druhy chutí (flavours). Druhou kategorií jsou nástrahy všem dobře známé, tedy twistery, shady, kopyta, chobotničky a další gumy, jejichž pohyby jsou aktivní, vehementní, živé a vydávají svým pohybem dost vln pro postranní čáry dravců. Malé nástrahy (3—? cm) upevníme na malý háček (č. 8, 6 nebo 4) s očkem jednoduchým propíchnutím hlavy nástrahy a necelá půlka obloučku se špičkou budou koukat z nástrahy ven -  takzvané napíchnutí za nos. Při chytání ve vodách s vodními travinami nebo různými druhy zábran, napíchneme háček do nástrahy tak, aby byla v nástraze skryta i špička háčku. čímž si ušetříme mnohé vázky, ale při zasekávaní to někdy může být příčinou záseku do prázdna.MONTÁŽ DROP SHOT
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
05. 02. 2010, 14:51

Jižan

, richardmazanec@seznam.cz

 Pěkný, srozumitelný a dobře napsaný článek. Souhlasím s autorem, že se jedná o metodu mezi rybáři známou, ale velmi málo používanou. Sám jí velice často používám s dobrými výsledky.

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se