• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Drobné zátěže - torpily a bročky

  • Hobby G 3
27. 12. 2009

Bročky jsou součástí zpravidla každé plavačkové udice. Slouží k přesnému vyvážení splávku, i když se u splávků s malou nosností používají i jako hlavní zátěž. Jejich rozložení na udici určuje jakým způsobem bude udice ve vodě pracovat. Tím je také dáno, na jakou rybu jsou bročky určeny. Bročky jsou nejčastěji kulatá, do poloviny naříznutá olůvka, která se necvakávají na vlasec. Výjimečně mají tvar válečků.  Zdá se, že jsou tak jednoduchá až na nich není co zkazit, to však není pravda. Velmi důležitý je zvolený materiál. Někdy jsou bročky příliš tvrdé a při nacvaknutí a posouvání poškozují vlasec. Dobré je vybrat si bročky měkké, které se posouvat dají snadno. Můžeme se také setkat s bročky, které nejsou přesně naseknuty. Drážka je v nich někdy příliš hluboká, jindy mělká nebo mimo střed. Takové bročky se mají po nacvakání na udici tendenci motat. Je dobré se jim vyhnout a pořídit si bročky takové, které vám nebudou lov znepříjemňovat.

V nedávné době se na trhu objevily bročky barvené na zeleno. Je prvděpodobné, měla jejich zelená barva nějaký význam, ale samotný fakt, že jsou barvené opodstatnění má. Barva chrání olovo před oxidací a tím prodlužuje životnost bročků i celých hotových udic.
Torpila je hlavní zátěž udice. Její velikost se volí podle nosnosti splávku, který musí unést bročky tvořící funkční část udice, bročky na upevnění torpily a torpilu samotnou. Torpila má nejčastěji tvar kapky, s otvorem procházejícím její osou. Speciální excentrické torpily, které měli najít uplatnění v silných proudech při lovu na lízátko se neuchytily. Na vlasec se torpila navléká a od fixačních broků, které ji na udici drží v požadovaném místě, se odděluje krátkými tenkými bužírkami na obou koncích. Nevyrábí se pouze z olova, které rychle oxiduje a je měkké, k dostání jsou také torpily titanové, které dožijí až v momentě, kdy je ztratíme. Můžeme také zakoupit torpily barvené, torpily s provlečenou bužírkou a jiné.

Zátěž na udici vytváří důmyslnou funkční sestavu, která zásadním způsobem určuje, jak bude nástraha rybě předložena. Když pochopíme práci udice a dokážeme jí sladit s jejím vedením máme šanci na úspěch.
  Urban Lukáš


Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
12. 03. 2012, 10:00

Kaudik

, kaudik@seznam.cz


V plavačce ti moc neporadím, není to má specializace a využívám ji jen okrajově v jarních měsících. Snad se ozve i nějaký skušený plavačkář.

>> Reagovat
10. 03. 2012, 11:35

Lesan

, lesan.jan}seznam.cz


Ahoj, chci letos začít s plavačkou a každá dobrá je vítaná. Dík Lesan.

>> Reagovat
21. 03. 2012, 00:21

venca reaguje na Lesan

, vencazelenka@seznam.cz


No když chceš radu tak musíš dát nějaký dotaz, základ je prut vlasec splávek a háček, chceš chytat na bič nebo machprut, jakou cílovou budeš lovit, specifikuj dotaz a možná dostaneš odpověď.

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se